Kurtka z kaczki – Prosto z USA #1

Są czasem w otaczającej nas przestrzeni, zarówno tej zwykłej jak i medialnej, takie rzeczy / zjawiska, które wielokrotnie się powtarzają, ale z jakiegoś powodu nie zwracamy na nie uwagi. Jednak kiedy zdamy sobie sprawę z tego faktu, to nagle dostrzegamy je wszędzie. Weźmy np. jakiś konkretny model samochodu. Wydaje się, że jest rzadko spotykany i kiedy tylko nasz umysł się na tym skupi, to na okolicznym parkingu znajduje takich kilka, jednocześnie orientując się, że jeden właśnie przejechał obok nas. Klasyk.

Kurtka z kaczki – Prosto z USA #1 – film

Powracając jednak do meritum i przedmiotu dzisiejszego wpisu, chciałbym przedstawić Wam “kurtkę z kaczki” znaną w USA jako chore coat albo właśnie duck jacket. Jej pierwsza wersja została opracowana i wyprodukowana w 1917 roku przez jednego z najbardziej znanych producentów odzieży roboczej – firmę Carhartt. Myślą przewodnią konstrukcji żółtej kurtki roboczej była wiatroszczelność i wodoodporność oraz wytrzymałość na użytkowanie w ekstremalnych warunkach pracy fizycznej. Stąd też decyzja o wykorzystaniu materiału znanego jako duck cotton, który jest po prostu ściśle tkanym, bardzo charakterystycznym splotem bawełny. Tak jak pióra kaczki chroni on przed wiatrem i deszczem.

kurtka z kaczki prosto z usa duck jacket chore coat dandycore 1

Koc dobry na wszystko

Chore coat, zwana również historycznie engineer sack coat, by sprawdzić się w warunkach długotrwałego wystawiania użytkownika na nieprzyjazne warunki atmosferyczne, oryginalnie wyposażona była w podszewkę zrobioną z … koca. Dosłownie. Sam producent określa ją mianem blanket lining i na zdjęciach produktowych wyraźnie widać, że tkanina podszewkowa to po prostu gruby kraciasty pled.

kurtka z kaczki prosto z usa duck jacket chore coat dandycore 2

kurtka z kaczki prosto z usa duck jacket chore coat dandycore corcoran 3

kurtka z kaczki prosto z usa duck jacket chore coat dandycore 4

Nieznana kurtka ze znanych filmów

No dobrze, ale gdzie tutaj powtarzalność występowania roboczej amerykańskiej kurtki? Jako entuzjaście kina i kultury Stanów Zjednoczonych, często zdarza mi się zwrócić uwagę na charakterystyczne dlań elementy, które “u nas” zdają się nie występować. Nie inaczej było w przypadku chore coat, o której The Guardian pisał, że przeszła drogę od podstawowej odzieży pracowników fizycznych, przez okrycie wierzchnie wybierane przez hipsterów do “głównej bohaterki” Nolanowskiego Interstellara (2012), w którym występuje ramię w ramię (a może raczej na ramionach) Matthew McCounaghey, a następnie Jessiki Chastain.  W moim przypadku wspomniane we wstępie zauważanie tej kurtki zaczęło się od Interstellara, ale przecież widziałem ją już wcześniej. Jeśli oglądaliście filmy, takie jak:

  • To nie jest kraj dla starych ludzi (2007)
  • Więzień Brubaker (1980)
  • The Shack (2017)
  • Nobody’s Fool (1994)
  • Wind River (2017)

to także mieliście okazję już ją spotkać. Kurtka pojawia się regularnie na grzbiecie postaci pracujących fizycznie w zasadzie na obszarze całych Stanów. To po prostu klasyk i podstawa tamtejszego workwearu.

kurtka z kaczki prosto z usa duck jacket chore coat dandycore 5

kurtka z kaczki prosto z usa duck jacket chore coat dandycore 6

kurtka z kaczki prosto z usa duck jacket chore coat dandycore 6

Kurtka z kaczki niejedno ma zastosowanie

Posiadany przeze mnie egzemplarz nie jest co prawda oryginalną kurtką Carhartta albo innego amerykańskiego potentata odzieży roboczej – firmy Dickies, a wariacją na temat chore coat popularnej sieciówki. Jednak ma z protoplastą wiele wspólnego. Specyficzny kolor, gęsto tkana bawełna użyta do produkcji, obszerne nakładane kieszenie, kołnierz ze sztruksu, solidny metalowy zamek i ocieplenie, tyle że nie z koca, a standardowo pikowane. Dopełnienie jej flanelową koszulą, henleyem, ciężkimi butami i jeansami, którym dane było zestarzeć się z godnością (sprawdź, które jeszcze przedmioty potrafią ładnie się starzeć) tworzy typowy workwearowy zestaw. Taki, który spokojnie odnajduje się w miejskiej przestrzeni, nawet jeśli danego dnia nie będzie Wam dane układać torów pod kolej żelazną, albo zaganiać bydła na swoim ranczo.

kurtka z kaczki prosto z usa duck jacket chore coat dandycore 7

Jej użyteczność nie ogranicza się oczywiście jedynie do flanelowych koszul i denimowych spodni. Pragmatyczni Amerykanie sprawili, że stylistycznie chore coat broni się w zestawieniu z bluzami typu sweatshirt, wszelakiej maści longsleeveami czy kompletami orbitującymi wokół smart casual np. błękitnej koszuli button down oraz chinosów w kolorze khaki z wyzierającymi spod nich broguesami.

Powyższy wpis jest pierwszym z serii materiałów o rzeczach (i nie tylko), które mają bezpośrednio amerykański rodowód. Na blogu oraz naszym kanale na YouTube będą się pojawiały zawsze z dopiskiem “Prosto z USA”.

Kurtka – Pull&Bear (podobne: Carhartt, Coyote)
Koszula – H&M (podobne: Dickies, Camel Active)
Henley – Medicine
Pasek – H&M (podobne: VanzettiReservedMustangAbercrombie&Fitch)
Jeansy – Cubus (podobne: Christian Berg, MustangWrangler)
Bandana – dzikizachod.net
Buty – Corcoran (podobne: Tommy Hilfiger)

Dzięki za dziś, pozdrawiam  serdecznie i do zobaczenia kolejnym razem!

Karol Majchrzak