7 rzeczy, które z czasem nabierają charakteru

Reklama

Wpis archiwalny, zaktualizowany o film

Pewnie wielu z Was bardzo bliskie jest to graniczące z perwersją uczucie radości, wynikające z faktu zakupienia nowego, niezwykle uniwersalnego elementu garderoby. Mówię perwersyjne, gdyż często zdarza się, że ów element traktujemy bardziej jak dziecko, aniżeli rzecz – dbamy, by się nie przemęczało, by się zanadto nie pobrudziło, by nie stała mu się jakakolwiek krzywda. W języku istnieje nieco archaiczne, ale niezwykle piękne słowo oddające istotę tego zjawiska – hołubienie. Bardzo często niestety można się w tym podejściu zatracić do tego stopnia, że aż szkoda nam, w obawie przed znoszeniem, użytkować daną rzecz. Przez co, zamiast realnie służyć, zamienia się ona w eksponat. Piękny, ale bezużyteczny.

Wielokrotnie powtarzamy, że męska moda jest swego rodzaju zwierciadłem, w którym odbija się pragmatyzm wielu pokoleń mężczyzn, którzy tworzyli jej zręby. To z tego właśnie powodu w modzie męskiej trendy mają marginalne znaczenie, efektem czego inwestycja w jakość i klasyczny design jest tak bardzo opłacalna. Jakość gwarantuje, że przy odpowiednim użytkowaniu, dana rzecz posłuży nam latami. Nie oznacza to, że w trakcie tego czasu nie będzie się zużywać. Będzie. I to właśnie jest w tym wszystkim najlepsze, bo pokazuje, że jest ona użytkowana zgodnie ze swym przeznaczeniem. Moda w tym konkretnym względzie podąża w ślad za życiem. Wiele Czytelniczek zgodzi się, że dojrzały, doświadczony mężczyzna może być atrakcyjny. Szpakowata skroń, spracowane dłonie czy pojawiające się w kącikach oczu zmarszczki są wtedy jego atrybutami, a nie wizerunkowym balastem.

7 rzeczy, które z czasem nabierają charakteru – film

Z tego powodu zapraszamy Was dziś do zapoznania się z zestawieniem siedmiu typów męskomodowych produktów, które z czasem nabierają niepowtarzalnego charakteru. Jeśli w waszej opinii pominęliśmy jakiś konkretny aspekt, to nie krępujcie się przypomnieć o nim w komentarzach.

Bawełniana kurtka woskowana

Postarzane-4

Jeden z jesienno-wiosennych klasyków stylu nieformalnego. Dzięki pokryciu bawełnianej tkaniny cienką warstwą wosku jest nieprzemakalna i skutecznie stawia czoła nawet najsroższym wichurom. Działanie wody i temperatury sprawia, że wosk może miejscowo wytracać się i przebarwiać, nadając tym samym tkaninie niezwykłego charakteru. Najsłynniejsze kurtki tego typu produkuje marka Barbour, której wyroby posiadają atest jakości brytyjskiej korony i są chętnie noszone przez przedstawicieli rodziny królewskiej.

Kurtka skórzana

Postarzane-5

Naturalna skóra z czasem nabiera tzw. patyny – ciemnieje nierównomiernie, co jest wyrazem różnicowania się struktury skóry pod wpływem czynników zewnętrznych. Obecność patyny świadczy o jej długiej historii, nadaje jej charakter i głębię.

Rzeczy z lnu

Postarzane-6

Len jako tkanina ma tylu przeciwników, co zwolenników. Podczas gdy niezwykle intensywna gniotliwość jednych od niego odstręcza, drugich, w tym i nas, urzeka i przyciąga. Pocięta pojawiającymi się w miejscach najczęstszych zgięć, nieregularnymi pręgami tkanina wykonana z lnianej przędzy to jeden z męskomodowych synonimów lata.

Denim

Postarzane-7

Te jeansy zostały zakupione dokładnie cztery lata temu jako model wykonany z klasycznego, ciemnego raw denimu. Intensywne użytkowanie w trakcie tego okresu sprawiło, że zdążyły się naturalnie znosić – tkanina straciła intensywność koloru, a w miejscach najczęstszych zgięć pojawiły się charakterystyczne przetarcia. Zamiast kupować fabrycznie postarzany model, warto pokusić się o taki, którego jakość pozwoli mu się po pewnym czasie godnie zestarzeć.

Zamszowe buty i akcesoria

Postarzane-2

Zamsz ze swojej natury jest nieformalny. Upływ czasu jednak, nadszarpując jego idealną włoskowatą strukturę i zbijając ją w miejscach najczęstszych zgięć, potrafi sprawić, że zyskuje on jeszcze więcej pazura. Zamiast pieczołowicie wyszczotkowywać każdą, nawet najmniejszą oznakę sfilcowania, czasami wystarczy pozostawić sprawy swojemu biegowi i cieszyć się zmęczonym urokiem tej wyjątkowej skóry.

Buty worker

Postarzane-3

Buty tworzone z myślą o pracownikach fizycznych (tak jak pierwotne brogsy) są najczęściej wykonywane z odpornych na mechaniczne uszkodzenia materiałów, by zapewnić niezawodność nawet w najbardziej ekstremalnych sytuacjach. Inspirowane tą stylistyką modele z sieciówki na pewno nie dorównają swym pierwowzorom pod wieloma względami, ale najczęściej starzeją się w podobny sposób. Warto dołożyć starań, by swym wyglądem wpisywały się w konwencję workwearu.

Płócienne trampki

Postarzane

Płócienne trampki, takie jak ikoniczne modele od marek Converse czy Vans, w wersji świeżo wyciągniętej z pudełka wyglądają jak gdyby nienaturalnie, bo ich środowisko od początku ich kariery pełne było kurzu i brudu. Z tego powodu nie warto zbytnio przejmować się ich nadmierną pielęgnacją – dopóki szwy i podeszwowy klej trzymają je w ryzach, dopóty należy cieszyć się ich niezobowiązującym, casualowym charakterem.

Foto – Maciej Gajdur/Wro Street Fashion