Jak odkryć swoje mocne strony? 5 sprawdzonych sposobów

Reklama

Nie ma niczego złego w tym, gdy znasz swoje mocne strony i potrafisz je wykorzystywać w codziennym życiu. I nie chcę nawet słyszeć tekstów w stylu:

„Ale dandys, przecież ja nie mam mocnych stron!”

Dlaczego? Bo każdy ma w swoim arsenale coś ciekawego, co może przysłużyć się wspólnemu dobru. Wystarczy tylko to odkryć i w tym ma pomóc dzisiejszy film. Serdecznie zapraszamy do czytania i oglądania!

Jak odkryć swoje mocne strony? Film

Trzeba powiedzieć otwarcie, że mamy bardzo duży problem z rozpoznawaniem i wykorzystywaniem naszych mocnych stron do tego, by się rozwijać. Jak mówiłem już, nie ma ludzi beznadziejnych, są tylko tacy, którzy się takimi uważają. Dlaczego? Często dlatego, że nie wszystkie nasze mocne strony uważamy za dość atrakcyjne, a skupiamy się na tym, że nie posiadamy tych bardziej społecznie pożądanych.

Czas z tym skończyć, bo jak sam siebie nie docenisz, to nikt nie będzie miał ku temu powodu. To jak, szukamy tych zalet? Świetnie, mamy dla Ciebie 5 sposobów, które mogą okazać się pomocne.

 1. Przyjrzyj się temu, co sprawia Ci frajdę i przychodzi z łatwością

Masz coś takiego, co zajmuje każdą minutę twojego życia i bez czego nie jesteś w stanie wyobrazić sobie siebie? Czerpiesz z tego masę radochy i robienie tego nie sprawia Ci problemów? Świetnie, prawdopodobnie jesteś w tym naprawdę dobry i można to wykorzystać na twoja korzyść! Zadbaj o to, by efekty tych działań były widoczne i znajdź sposób na to, by móc je atrakcyjnie zaprezentować. Tak, to od twojego pozytywnego nastawienia zależy w tej kwestii bardzo wiele i nikt za Ciebie nie będzie w stanie go wypracować.

2. Zanalizuj komplementy

Drugim sposobem jest analiza sytuacji, w których jesteś komplementowany. Musisz zadać sobie kilka pytań: Kiedy te miłe słowa się pojawiają? Czego dotyczą? Kto i w jakich sytuacjach je wygłasza? Taka analiza powinna dać Ci pewien ogląd na to, co w twoim zachowaniu, sposobie bycia czy charakterze jest warte samodocenienia. Nawet jeśli subiektywnie nie masz pełnego przekonania, że coś jest twoją mocną stroną, to jasno wyrażona, pozytywna opinia innych powinna być dostatecznym potwierdzeniem. A skoro przy innych osobach jesteśmy.

3. Zapytaj innych, co o tobie myślą

Mówi się, że przyjaciel kiedy się wywrócisz, podejdzie i Cię podniesie, a najlepszy przyjaciel przez pięć minut będzie śmiał się z tego, że upadłeś i rozwaliłeś sobie swój głupi ryj jak dyrektor klubu księgarza. Takie szczere, bezpretensjonalne osoby to skarb, bo zależy im na tym, byś się rozwijał, a nie na tym, byś czuł się dobrze bez względu na okoliczności. Pytanie innych ma tez tę zaletę, że wprowadza element względnego obiektywizmu. Już ustaliliśmy przecież, że możesz być w czymś dobrym, ale nie mieć tego świadomości, albo celowo umniejszać pewnym kompetencjom.

 4. Spójrz przekrojowo

Pewne rzeczy lepiej oglądać z szerszej perspektywy. Przyjrzyj się wszystkim rzeczom, które robisz. Może jest coś takiego w twoim sposobie działania, co sprawia, że się wyróżniasz? Spróbuj znaleźć  to, co jest niezmienne w Twoim podejściu, niezależnie od tego, czy gotujesz, prowadzisz dyskusję czy uprawiasz sport. Ta metoda najlepiej sprawdza się w przypadku tak ogólnych kwestii, jak np. cechy charakteru. Jeśli jesteś w stanie czekać 8 godzin, by mięso gotowane w wolnowarze było idealnie miękkie, nie wyłączasz żelazka, dopóki nie usuniesz wszystkich zagnieceń, albo nie zakończysz rozmowy, dopóki twój przyjaciel nie wyrzuci z siebie wszystkiego, co leży mu na wątrobie, to na 99% twoja cnotą jest cierpliwość. Odnalezienie tych niedostrzegalnych na pierwszy rzut oka połączeń nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać.

5. Próbuj nowych różnych rzeczy

Brak wiary we własne możliwości może brać się z tego, że do tej pory po prostu nie dałeś sobie okazji, by twoje mocne strony okazały się w pełnej krasie. Dlatego właśnie stale zachęcamy naszych widzów, by sensownie wychodzić ze swojej strefy komfortu i próbować nowych rzeczy. Możesz o czymś czytać, możesz słuchać, ale dopóki nie przetestujesz tego na własnej skórze, to tak naprawdę nie przekonasz się, czy to coś dla ciebie.

Próbowanie nowych rzeczy wiąże się tez często z wejściem w zupełnie nowe układy interpersonalne (jak ma to miejsce np. w przypadku rozpoczynania studiów), w których nikt Cię nie zna. To też ciekawa opcja, bo startujesz z czystą kartą. Nikt nie oceni negatywnie twoich wyborów, bazując na przeszłych doświadczeniach.

Jak odkryć swoje mocne strony – podsumowanie

Dzięki za przeczytanie tego artykułu do samego końca! Mamy nadzieję, że dzięki informacjom w nim zawartym nie będziesz mieć problemów ze zlokalizowaniem swoich mocnych stron!

W sytuacji, gdy jeszcze tego nie robisz, zachęcamy do bycia z nami w kontakcie poprzez nasze kanały social media:

Subskrybuj dandysi kanał: http://bit.ly/SubujDandysa
Dandysi Fanpage: http://bit.ly/DandysiFB
Dandysi Instagram: http://bit.ly/DandysiIG
Dandysi Wykop: http://bit.ly/DandysiWykop
Team Dandycore: http://bit.ly/DandysiaGrupaFB

Jak i zajrzenia do naszej zakładki “Polecane”: http://bit.ly/DandycorePolecane w ramach której znaleźć można wiele ciekawych produktów, których zakup wspiera dalszy rozwój dandysich kanałów. Nowe produkty pojawiają się w jej ramach w każdy poniedziałkowy wieczór, więc najlepiej zaglądać do niej właśnie wtedy.

Bardzo serdecznie dziękujemy za dzisiaj i do zobaczenia/napisania kolejnym razem!

W imieniu zespołu Dandycore
Dawid