Najgorszy wymysł współczesnej mody?

Było kiedyś takie powiedzenie “Na złość Babci odmrożę sobie uszy”.

Dziś jest ono mało aktualne, gdyż wiele osób potrafi szczelnie zakrywać swoje uszy nawet w lecie. Nie oznacza to jednak, że zrezygnowaliśmy całkowicie z robienia na złość nie tylko babci, ale przed wszystkim swojemu zdrowiu i zasadom zdrowego rozsądku. Gotowi na kolejny odcinek z serii “Dandycore wkłada kij w mrowisko współczesnej mody, narażając się połowie Internetu?” Jeśli tak, to zaczynamy 🙂

Najgorszy wymysł współczesnej mody? – film

Dla mody trzeba się poświęcać

Pamiętam, jak około 10 lat temu nasze babcie i mamy pomstowały, że młode dziewczyny zakochały się w krótkich kurtkach, które znacząco odsłaniały okolice lędźwi. Na nic zdawały się upomnienia, że jest to prosta droga do przeziębienia nerek. Z drugiej strony pokoleniowej barykady padało stwierdzenie, że dla mody i dobrego wyglądu trzeba się poświęcić.

Dziś mało marek forsuje podobne rozwiązania, kurtki, ku zadowoleniu babć i mam, znacząco się wydłużyły. Natura jednak nie znosi próżni, więc kolejny powód do upominania pojawił się zanim mamy i babcie zdążyły otworzyć szampana. Albo nalewkę, bo to chyba bardziej by pasowało, a i dla zdrowotności lepsze.

Dwupółkulowy ubiór zimowy

Wyobraźmy sobie taką sytuację: zima, przystanek autobusowy pełen ludzi, godzina 8 rano i kilka stopni na minusie. Słonecznie, ale mroźnie, można by powiedzieć typowy obrazek widywany w jednym z polskich miast. Nic dziwnego, że mróz szczypie w policzki. Ale czy tylko w policzki? Wśród zmarzluchów opakowanych od stóp do głów szczelnie niczym ludziki Michelin można dostrzec także jednostki, które, by odpowiednio się prezentować na ulicznym wybiegu, w pogardzie mają tnące szpony mrozu. Można ich nazwać dwupółkulowcami. Na północnej półkuli znajdziemy duże czapy na głowach, szyje szczelnie opatulone szalikiem, wyzierającym z zapiętej kurtki czy płaszcza. Poniżej równika zaś panuje klimat umiarkowany, czego wyrazem są spodnie z dziurami i odsłonięte kostki noszone do niskich, sportowych butów.

Dandycore najgorszy wymysł współczesnej mody odsłonięte gołe kostki spodnie jeansy z dziurami zimą 1Źródło: MyFavOutfits na Pinterest.com

 

I kiedy zmarzluchy patrzą na zaczerwienioną, odsłonięta skórę w ich głowach odzywa się Kayah ze swoim Po co?Po co? Po co?

Bo w pełni racjonalnego uzasadnienia dla takiego działania nie ma. Z powodu czego wiele osób uważa takie działanie za najgorszy wymysł współczesnej mody.

I wiem, że wyciągając w tym kontekście temat logiki narażam się na powtórkę sytuacji z filmu o 5 rozwiązaniach, które nie mają sensu, gdzie wiele osób odsądziło mnie od czci i wiary, pisząc, że nie znam się na modzie, i że jestem typowym dandysim chamem-prostakiem wylewającym jad na rzeczy, których nie rozumiem:

Prawda jest taka, że po wyłączeniu nadmiaru emocji i podejściu do sprawy na chłodno, analitycznie, zarówno jeśli idzie o poruszane w tamtym filmie kwestie, jak i temat dzisiejszego odcinka, można (od razu też zaznaczę, że “można” nie równa się “trzeba”) stwierdzić, że pewne modne działania kłócą się z logiką. I nie jest to wyjawianie jakiejś prawdy obiektywnej z którą każdy musi się zgadzać, ale zaproszenie do dyskusji, wymiany opinii i walki na poglądy, którą na Dandycore uważamy za bardzo wartościową, kiedy się dyskutuje z wzajemnym poszanowaniem.

Estetycznie i praktycznie? To możliwe!

Klasyczna moda męska (w przeciwieństwie do jej damskiego odpowiednika opartego na artyzmie i nieskrępowanej ekspresji) jest uporządkowana w tym względzie, że jest logiczna i pragmatyczna, tak jak sami faceci. Gdyby taka nie była, to by jej mężczyźni po prostu nie wymyślili. Z tego powodu tak powszechna w jej przypadku sezonowość, co objawia się w tym, że jedne fasony, tkaniny i rozwiązania są odpowiednie na daną porę roku, a inne nie. Zimą najważniejsze jest docieplenie się, by nie tylko nie odczuwać dyskomfortu, ale także nie narażać się na infekcje związane z wyziębieniem organizmu. I jakie rozwiązanie proponuje klasyczny męski pragmatyzm? Wysokie zabudowane buty, być może z futrzaną wyściółką, a do tego ciężki spodniowy materiał w postaci np. Tweedu czy denimu, oczywiście bez dziur. Nie lubisz klasyki? Nieformalne rozwiązania także występują w wersji zimowej, ot wystarczy wspomnieć trapery w stylu szóstek Timberlanda, albo wysokie sneakery, a w kwestii spodni mamy wykonane z grubej bawełny spodnie five pocket czy bojówki.

Dandycore najgorszy wymysł współczesnej mody premium six inch TimberlandWpis: Dandys, ty budrysie!

Skąd wzięła się moda na dziurawe spodnie i gołe kostki zimą?

Moda na dziurawe spodnie i gołe kostki zimą przybyła do nas z krajów, w których ta pora roku ma o wiele bardziej łagodny przebieg, aniżeli u nas. I o ile tam stosowanie tych rozwiązań nie wpływa drastycznie na obniżenie komfortu, tak u nas po prostu się nie sprawdza. I na nic nam się zda zabezpieczenie górnych partii sylwetki, kiedy ciepło spieprza nam dołem. A nie trzeba być orłem z fizyki, żeby wiedzieć, że w mroźny dzień to przy podłożu jest najzimniej.

W tym momencie mogłyby rozbrzmieć się głosy: Ale wy też zrobiliście materiał o podwijaniu nogawek, żeby ludzie nosili, a teraz ich za to hejtujecie!

Moment moment kowboje, wstrzymajcie konie. Zrobiliśmy o tym materiał, gdyż podwijanie nogawek:

  • prezentuje się bardzo spoko
  • jest praktyczne gdy nasze nieformalne spodnie są za długie
  • nadaje całości wybitnie casualowego charakteru

Co do naszego filmu, to jest jeden detal, który mógł krytykom umknąć: Nie bez powodu nagraliśmy ten film w sierpniu. Kiedy. Było. 30. Stopni.

Dziurawe spodnie i gołe kostki, a kwestie zdrowia

Nie będziemy was straszyć tym, że od odsłaniania kolan i kostek zimą dostaniecie reumatyzmu, bo na ten moment nie ma zbyt wielu naukowych dowodów, które by to potwierdzały. Zachęcamy jednak do tego, by w walce o styl nie zapominać także o zdrowym rozsądku poprzez wybieranie sezonowo odpowiednich rozwiązań, jak np cięższe tkaniny i wysokie buty. Nadmierne odsłanianie ciała w mroźny dzień naraża nasze zdrowie na szwank. A jak wiadomo, zdrowie ma się tylko jedno i warto o nie dbać. Bo jak mawiał wielki współczesny poeta:

Z drugiej strony stwierdzić można, że zimnych dni w Polsce jest coraz mniej. Co prawda spędza to słusznie sen z powiek klimatologom, ale za to z pewnością cieszy maniaków odsłoniętego ciała.

Nadal jednak zdarzają się takie, w których temperatura spadnie grubo poniżej 10. stopni na minusie. Warto jest być na to przygotowanym poprzez posiadanie co najmniej jednej pary butów i spodni, które pozwolą swobodnie funkcjonować w takich właśnie temperaturach.

***

Czy widok dwupółkulowo odzianych ludzi w mroźny dzień przyprawia Was o szczękanie zębami? A może wręcz przeciwnie, jesteście wśród zwolenników odsłaniania ciała nawet przy ujemnych temperaturach? Niezależnie od przynależności zachęcamy Was do podzielenia się swoimi opiniami i doświadczeniami w komentarzach pod tym artykułem.

Jeśli jeszcze tego nie robicie, to zachęcamy do bycia z nami w kontakcie poprzez nasze kanały social media:

Subskrybuj dandysi kanał: http://bit.ly/SubujDandysa
Dandysi Fanpage: http://bit.ly/DandysiFB
Dandysi Instagram: http://bit.ly/DandysiIG
Dandysi Wykop: http://bit.ly/DandysiWykop
Team Dandycore: http://bit.ly/DandysiaGrupaFB

Jak i zajrzenia do naszej zakładki “Polecane”: http://bit.ly/DandycorePolecane w ramach której znajdziecie wiele ciekawych produktów, poprzez zakup których wspieracie dalszy rozwój dandysich miejsc w Internecie.

Serdecznie pozdrawiam w imieniu zespołu Dandycore,

Dawid