Największe błędy w ubiorze Pana Młodego

Połowa sierpnia już za nami, ale sezon ślubny potrwa jeszcze kilka dobrych tygodni. Dla wielu osób dzień ślubu jest najważniejszym w ich życiu. Warto dołożyć wszelkich starań, by, przeglądając po pewnym czasie zdjęcia z tego dnia, nie czerwienić się ze wstydu na widok naszej ślubnej kreacji. Odrzucenie przekombinowanych rozwiązań i zwrócenie się tego dnia ku klasyce daje pewność eleganckiego i ponadczasowego efektu. W dzisiejszym materiale wylistujemy sobie największe błędy w ubiorze pana młodego – ku przestrodze jak i informacyjnie.

Największe błędy w ubiorze Pana Młodego – film

Na początku musimy ustalić sobie jedną rzecz. W artykule powiemy sobie o błędach z punktu widzenia zasad klasycznej męskiej elegancji, które kształtowały się na przestrzeni ostatnich dwustu lat i wypracowywało je kilkanaście pokoleń mężczyzn w nieco innym społeczno-kulturowym kontekście. W obecnych czasach, gdzie ubiorowe rygory luzują się coraz bardziej, wiele ze wspomnianych zasad nie ma już tak szerokiego zastosowania. Często mawia się, że zasady są po to, żeby je łamać. Czy da się jednak złamać jakąś zasadę z dobrym skutkiem, kiedy się jej nie zna? Najczęściej nie i o takich sytuacjach sobie dzisiaj właśnie opowiemy. Jeśli ktoś z pełną stanowczością stwierdza, że ma w nosie klasykę i zaprezentowane w tym artykule rozwiązania mu odpowiadają, to nie ma w tym niczego złego. Od zawsze powtarzam, że moda to wolność wyboru – wszystko zależy od tego, jakie drogowskazy sobie obierzemy za właściwe 🙂

***

Jeśli czeka Cię ślub i wesele i nie wiesz jak powinieneś się na nie ubrać, to może zainteresuje Cię artykuł dotyczący ubioru pana młodego w pięciu najpopularniejszych obecnie stylach: klasycznym, rustykalnym, boho, vintage country jak i glamour.

***

Kiedy to mamy już ustalone, to nie pozostaje nam nic innego jak przejść do zestawienia sześciu w mojej opinii największych ubiorowych błędów, jakie zdarza się popełnić panom młodym podczas tego ważnego dnia.

Muszniki, plastrony i inne świecące ustrojstwa

kamizelka ślubna ecru plastron musznik zestaw największe błędy w ubiorze pana młodego

Pierwszym skojarzeniem z męskim ubiorem ślubnym dla wielu osób fikuśne podszyjne więzadła, zwane ascotami, musznikami, plastronami etc., uzupełniane kamizelką i poszetką, bądź, co gorsza, przytwierdzoną do kartonika wypustką. Produkty te najczęściej wykonane są z ultrabłyszczącego poliestru, nierzadko w bardzo ekstrawaganckie wzory czy z fantazyjnym tłoczeniem. Tego typu materiał rzuca się w oczy w taki sposób, w jaki nie powinno rzucać się żadne klasyczne i eleganckie ubranie, bo przecież prawdziwa elegancja jest dyskretna. Dodatkowo wszystkie elementy takiego kompletu wykonane są z dokładnie tego samego materiału, a w świetle klasycznych zasad to nadkoordynacja – powinny one ze sobą korespondować, kolorystycznie nawiązywać do siebie, a nie być identyczne.

zestaw ślubny męski kamizelka błękitna czerwona musznik plastron największe błędy w ubiorze pana młodego

Głowię się nad tym i nie mogę znaleźć powodów, dla których mężczyźni wciskają się w taki świecący plastik podczas jednego z najważniejszych dni w życiu, podczas gdy na co dzień za żadne skarby świata by tego nie włożyli. Gdyby było inaczej, to serwisy aukcyjne nie byłyby zawalone tonami tego typu ustrojstw, bo ani to ładne, ani eleganckie, ani tym bardziej praktyczne. Szukając odpowiedzi, pozostaje mi chyba tylko zacytować klasyka – nie wiem, choć się domyślam.

Fabrycznie zawiązane muszki

Gdybym zapytał Was, kiedy ostatni raz mieliście na sobie krawat na gumce, albo widzieliście kogoś, kto by taki krawat nosił, to odpowiedzi mogą być dwie: albo na komunii albo nigdy, bo to obciach. Ciekawe, że to co uchodzi za synonim bezguścia w przypadku krawatów, nie ma przełożenia na zyskujące w ostatnich latach na popularności muszki.

muszka mucha gotowa błękitna butonierka największe błędy w ubiorze pana młodego
W zestawach formalnych warto zadbać o najmniejsze detale. Do eleganckiego garnituru lepsza byłaby koszula z krytą plisą.

Mucha jest bardzo fajnym akcesorium, ma taki nieco bardziej swobodny, mniej sztywny charakter i kojarzy się z indywidualizmem. Nie zmienia to jednak faktu, że model fabrycznie zawiązany jest funkcjonalnym odpowiednikiem krawata na gumce i jako taki średnio przystoi dorosłemu mężczyźnie. Tak jak każdy duży chłopiec nie nosi butów na rzepy, tak każdy elegancki mężczyzna noszący muchę powinien umieć ją zawiązać. Porównanie ze sznurowaniem obuwia jest o tyle ważne, że mechanika działania jest tutaj podobna, w efekcie czego i buty i muchę można zawiązać w mniej niż kilkadziesiąt sekund. Materiał w tym temacie już niebawem.

granatowa mucha gotowa wypustka największe błędy w ubiorze pana młodego

O zestawach z gotową muchą i poszetką tudzież wypustką już mówiłem. Są złe. Powtarzam, bo mogło wam umknąć.

Przekombinowane garnitury

Jeśli podczas zakupów w sklepie sprzedawca proponuje Wam stworzony na specjalne okazje garnitur, wykonany ze świecącej niczym blacha tkaniny, tłoczonej w gruby prążek i wyposażony w kontrastowe lamówki, przeszycia i obszycia, to trzeba z takiego sklepu uciekać w podskokach. Jeśli zaś naciskającym na zakup takiego cuda jest ktoś bliski, to nie pozostaje nic innego jak podesłać mu ten artykuł. A następnie liczyć na to, że przeczyta go dokładnie i wyciągnie odpowiednie wnioski.

garnitur ślubny beżowy czarny stalowy błyszczący z lamówkami największe błędy w ubiorze pana młodego

Prawdziwa elegancja to gra prostej formy, a w przypadku garnituru nie ma lepszej jak klasyczny, wykonany z granatowej cienkiej wełny fason jednorzędowy. I wiem, że w przypadku ślubów przychodzi czasami ochota na kombinacje i chęć wyróżnienia się. Ja lubię stosować w tym przypadku analogię do obrazu i ramy. Gdyby kunsztowny obraz włożyć w bardzo rzucającą się w oczy ramę, to nie prezentowałby się on za dobrze, gdyż wspomniana rama odwodziłaby uwagę od sedna całości. Do wyrażania indywidualizmu służą dodatki, sam garnitur powininen pozostać takim, jakim go krawiec pierwotnie stworzył – prostym.

Drugą sprawą jest kwestia dopasowania. Cudem jest idealne wstrzelenie się w zamysł projektanta, co sprawia, że zakupiony w salonie garnitur na 99,9% będzie wymagał przeróbek. Kwestia kluczową jest jego dopasowanie w ramionach, resztę rzeczy można w miarę łatwo „podrasować” u krawca. Proste poprawki w stylu skrócenia rękawów, by odsłonić mankiet koszuli, czy skrócenia nogawek, by nie tworzyły akordeonu w okolicach butów nie kosztują dużo, a dają nieporównywalnie większy efekt.

“Prawie” klasyczne smokingi

Śluby w Polsce wymykają się sztywnym ramom klasycznej elegancji, bo są taką dzienno-wieczorową okazją. Zazwyczaj bowiem ceremonia ma miejsce w godzinach wczesnopopołudniowych, a późniejsza zabawa trwa nierzadko do białego rana. Z tego powodu wielu panów decyduje się podkreślić wagę tego wydarzenia bardziej formalnym od garnituru smokingiem, który pierwotnie stosowany był wyłącznie po godzinie 18.00. I może nawet byłbym stanie zaakceptować taki ruch bez nadmiernego zgrzytania zębami, gdyby nie fakt, że ogromna część stosowanych w takich okolicznościach modeli przy klasycznym smokingu nawet nie stała.

klasyczny wieczorowy smoking czarna wiązana mucha koszula z krytą plisą biała poszetka

Problem ze smokingiem jest taki, że jest to niezwykle sformalizowany element garderoby i jak się usunie choć jeden jego element, to przestaje on być klasyczny. Najczęstsze wykroczenia przeciw smokingowi to:

Nieodpowiedni kolor

garnitur smokingowy biały kobaltowy beżowy największe błędy w ubiorze pana młodego

Klasyczny smoking powinien być czarny, albo utrzymany w głębokim, ciemnym i nierzucającym się nadmiernie w oczy odcieniu (klasyczny granat, ewentualnie śliwka jak i bordo). Na ślubach nierzadko możemy spotkać bardzo jasne odcienie, które nie korespondują z wieczorowym charakterem tego rozwiązania. To, że idąc w ślad za wspomnianymi wcześniej garniturami, charakteryzują się świecącą poliestrową tkaniną, to już zupełnie inna kwestia.

Zapięcie na dwa guziki

fioletowy smoking na dwa guziki największe błędy w ubiorze pana młodego

Zgodnie z zasadą, że im prostsza forma, tym bardziej formalnie, jednorzędowy smoking powinien zapinać się na jeden guzik.

Muszka w kolorze innym niż czarny

gotowa mucha muszka srebrna różowa wypustka butonierka największe błędy w ubiorze pana młodego

Brak lampasa

spodnie smokingowe z lampasem

Spodnie od klasycznego smokingu muszą być wyposażone w lampas, biegnący wzdłuż krawędzi bocznego szwu nogawki. Wykorzystana w jego przypadku tkanina powinna pokrywać się z tą, którą powleczono jego klapy i guziki.

Podczas rozmowy z jedną z ekspedientek na temat takiego stanu rzeczy, usłyszałem, że dziś nie produkuje się typowych smokingów, ale garnitury smokingowe, które można nosić także podczas innych niż wieczorowe okazji. Na pytanie o jakie to okazje chodzi nie uzyskałem już konkretnej odpowiedzi. A jakoś nie wyobrażam sobie, żeby pójść w smokingu np. do pracy. Nawet takiemu szpanerowi jak Wilk z Wall Street nie przyszło to do głowy, dlaczego zatem miałoby to przejść u nas? Więcej na temat zasad noszenia smokingu znajdziecie na blogu Romana w tym artykule.

Koszula ecru dobrana do sukni panny młodej

W jednym z filmów mówiłem, że dobieranie krawata pod kolor sukienki partnerki to jednak o krok za daleko jeśli idzie o kolorystyczną koordynację. Kolejnym krokiem jest wybór koszuli w kolorze ecru, tak, by była identyczna z nie do końca białym odcieniem sukni panny młodej:

formalna koszula ecru TmLewin największe błędy w ubiorze pana młodego

Żeby nie było, beż, którego ecru jest wersją, jest bardzo spoko kolorem, jednym z bazowych. Jest to jednak kolor nieformalny, dlatego tak często stosuje się go w przypadku np. spodni chino. Jeśli chodzi jednak konkretnie o formalne koszule, to kolor écru nie jest najlepszym pomysłem. Taka koszula bowiem w większości przypadków będzie wyglądać na… po prostu brudną.

biała formalna koszula ecru TmLewin porównanie

Zwłaszcza w sytuacji, w której wszyscy inni mężczyźni zdecydują się na koszule lśniące bielą. Klasyczna koszula w kolorze białym będzie o wiele lepszym wyborem, gdyż jest uniwersalna, daje duży kontrast dla twarzy, pozwala odpowiednio wybrzmieć dobranym do niej dodatkom, a przede wszystkim podkreśla uroczysty charakter wydarzenia.

biała formalna koszula na spinki TmLewin

Bukiety wpięte w klapę marynarki

butonierka kwiaty bukiet największe błędy w ubiorze pana młodego

Tradycja przyozdabiania klap marynarki kwiatami jest dość stara i był to powszechny wśród gentlemanów zwyczaj, w efekcie czego z dumą nosili je m.in. Fred Astair podczas swoich występów we fraku, Sean Connery w roli Jamesa Bonda czy wspominany w filmie o letnich marynarkach Książę Karol. Żadnemu z rzeczonych panów jednak nie przyszłoby do głowy dziurawić klapy swoich pięknych marynarek kwiatowym stroikiem, który mimo że niezwykle popularny, to nie doczekał się nawet swojej osobnej nazwy. Dziwne, biorąc pod uwagę fakt, że mężczyźni mają hopla na punkcie nazywania wszystkiego 😉

Kwiaty te nierzadko są tymi samymi, które wykorzystano w bukiecie panny młodej, ale także wystroju kościoła, weselnej sali, samochodu etc.. Po raz kolejny nie sposób nie użyć słowa nadkoordynacja. To, że oboje przyszłych małżonków staje na jednym i tym samym ślubnym kobiercu wystarczająco komunikuje, że są na tyle dopasowani, by podjąć decyzję o wspólnym przeżyciu reszty swoich dni.

Czasami tez opisywany bukiecik, zamiast na klapie, ląduje w kieszeni piersiowej marynarki:

To też nie jest najbardziej odpowiednie dla niego miejsce, gdyż jest zarezerwowane dla poszetki. Nie butonierki, ani nie wypustki, tylko eleganckiej białej chusteczki wykonanej z lnu bądź jedwabiu, złożonej w tak zwany tv-fold. O tym jak składać poszetkę dowiecie się z tego filmu:

Jeśli nie stroik, to co?

fred astaire książę karol james bond sean connery

Jeśli już zależy nam na dodaniu kwiatowego akcentu do ślubnego zestawu, lepiej będzie pójść drogą wskazaną przez wspomnianych wcześniej panów i wpiąć w butonierkę, czyli przeznaczoną na to dziurkę w klapie marynarki, żywy kwiat (najbardziej popularną opcją jest goździk). Będzie to nie tylko bardziej poprawne z punktu widzenia zasad, ale i bardziej bezpieczne dla materiału naszego garnituru.

Oto one, największe w mojej ocenie błędy w ubiorze Pana Młodego. Dorzucilibyście coś do tej listy? Jeśli tak, to formularz komentarzy jest do Waszej dyspozycji. Bardzo serdecznie dziękuję za dziś i do napisania!

Dawid / Dandy

Źródła zdjęć: www.vidaxl.pl, modini.pl, vianelli.pl, evita.com.pl, pobieramysie.pl, menswearhouse.com, aliexpress.com, slubnaglowie.pl, allegro.com, articlesofstyle.com, wikipedia.pl