Jak się ubrać na własny ślub – ubiór pana młodego w pięciu najpopularniejszych stylach
Przeglądasz ślubne inspiracje, widzisz piękne sale, oszałamiające wystroje, fenomenalnie wyglądające panny młode i… mężczyzn jakby wklejonych w photoshopie, w zestawach totalnie nie wpisujących się w klimat imprezy? Czasy i same śluby mocno się zmieniły, ale nadal w 90 % przypadków wygląd panów młodych pozostawia wiele do życzenia. A przecież nie musi tak być, bo współczesna moda zna rozwiązania, które godzą wygodę, zabójczy wygląd i dopasowanie do podniosłości okazji. Jeśli jesteś przyszłym panem młodym i interesuje Cię jak się ubrać na własny ślub, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość – trafiłeś w odpowiednie miejsce 🙂
Opublikowany na Dandycore poradnik, przybliżający propozycje ubioru weselnego gościa, pomógł do tej pory ponad pięciuset tysiącom osób. Kontynuując temat ślubnych i weselnych inspiracji, w dzisiejszym artykule przedstawimy sobie propozycje ubioru pana młodego, które pozwolą osiągnąć świetny i dopasowany do stylistyki wydarzenia efekt. Na tapet weźmiemy pięć najpopularniejszych obecnie ślubnych motywów przewodnich: styl klasyczny, rustykalny, boho, vintage / country oraz glamour. Zapraszam 🙂
Jak się ubrać na własny ślub – wprowadzenie
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- czym charakteryzują się najpopularniejsze obecnie konwencje / style / motywy przewodnie ślubów w 2019 r.
- jak powinien wyglądać strój pana młodego w stylach: klasycznym, rustykalnym, boho,
vintage / country i glamour - czy klasyczny garnitur jest jedyną opcją dostępną dla współczesnego pana młodego
- jak dopasować strój pana młodego do osobowości, motywu przewodniego, a także rangi i charakteru ślubu i wesela
- gdzie kupić rzeczy, które pozwolą panu młodemu w tym wyjątkowym dniu zabójczo
Jak się ubrać na własny ślub – film
Jak się ubrać na własny ślub – styl “klasyczny”
Większość internetowych elegantów mówiąc “ślub” myśli “granatowy garnitur z koszulą pin collar, szarą kamizelką w kratkę POW, krawatem / muchą, białą poszetką i czarnymi oksfordami”. Znaczna część z nich nie wyobraża sobie podczas ślubu i wesela jakiegokolwiek innego zestawu. Co więcej, potrafią krytykować zrezygnowanie z niego jako odstępstwo od wykutych w kamieniu zasad klasycznej męskiej elegancji.
Ciekawy i w sumie całkiem zabawny jest fakt, że wspomniany zestaw… został totalnie wymyślony przez blogerów modowych i nie ma oparcia w tradycyjnych zasadach ślubnego dress code’u!
Formalnym (czytaj: zapewniającym najwyższy poziom elegancji) strojem dziennym jest bowiem żakiet, czyli komplet składający się z marynarki jaskółki, dwurzędowej, mocno wyciętej kamizelki i sztuczkowych spodni (wykonanych z pasiastej wełny i przeznaczonych do noszenia w ramach takiego stroju). W czasach, gdy powstawały mityczne zasady klasycznej męskiej elegancji nikt nawet nie śmiałby nazwać garnituru ubiorem formalnym. A co dopiero rekomendować go jako strój dopasowany do jednego z najważniejszych dni w życiu eleganckiego mężczyzny.
Żakiet jako formalny strój dzienny w wykonaniu Davida Beckhama
Jak to się stało zatem, że ten do bólu standardowy, choć nieco podrasowany dodatkami garnitur tak mocno przeorał zbiorową świadomość, że niektórzy są w stanie odgrywać Rejtana, ilekroć ktoś nie chce się na ten strój zdecydować?
Garnitur / Koszula / Krawat / Poszetka / Szelki / Skarpety / Buty
Ma on niezaprzeczalnie jedną ważna cechę, która jest atrakcyjna zwłaszcza dla osób, które garnitur zakładają od wielkiego dzwonu – strasznie trudno w jego przypadku popełnić jakiś błąd. To taki trochę żakiet, ale dostosowany do wymagań współczesności. Skomponowany z powszechnie dostępnych elementów i utrzymany w ultrabezpiecznej palecie trzech bazowych kolorów. Trzeba naprawdę się postarać, by to nie wyglądało co najmniej poprawnie.
Garnitur / Koszula / Kamizelka / Krawat / Poszetka / Szelki / Skarpety / Buty
Wybory bezpieczne mają to do siebie, że większość ludzi nie będzie miało problemu z ich podjęciem. W efekcie decydując się na to rozwiązanie mamy gwarancję, że podczas ślubu i wesela będziemy ubrani niemalże tak samo jak tysiące innych panów młodych. Nie ma w tym oczywiście niczego obiektywnie złego, ale warto mieć tego świadomość.
Najprostszą drogą do uczynienia tego zestawu bardziej “swoim” jest wymiana bazowych dodatków na bardziej wyraziste (w kolorze, fakturze czy formie) czy wybór mniej standardowych butów (jak np. lotniki, czyli prostszą w formie wersję oksfordów czy popularne ostatnio monki).
Garnitur / Koszula / Kamizelka / Krawat / Poszetka / Skarpety / Buty
Jak się ubrać na własny ślub – styl rustykalny
Styl rustykalny jest bodajże najpopularniejszą opcją, jeśli chcemy nadać naszemu wydarzeniu nieco mniej standardową oprawę, ale nie chcemy przegiąć z ekstrawagancją. Jego popularność nie powinna dziwić – jest to konwencja bardzo wdzięczna, plastyczna i pojemna, przez co daje możliwości bardzo indywidualnego dostosowania jej do wymagań państwa młodych.
Najkrócej rzecz ujmując chodzi o nadanie całości wiejskiego charakteru, ale bez utraty typowego dla ślubu i wesela szyku. Bardziej niż o wieś sielską, spokojną i wesołą, chodzi tutaj o taką, która nie boi się interpretować swojego dziedzictwa i iść z duchem czasu. W stylu rustykalnym natura idealnie splata się z kulturą, tworząc często bardzo widowiskową całość.
Garnitur / Koszula / Kamizelka / Krawat / Poszetka / Skarpety / Buty
W kwestii inspiracji stylistycznej najlepiej przyjrzeć się temu, co w tworzy charakterystyczny wiejski klimat – drewno, zboże, kwiaty, drewno, białe i beżowe płótna, postarzany metal, drewno, szkło i jeszcze więcej drewna. Pierwszym co w takiej sytuacji przychodzi na myśl jest garnitur wykonany z fakturowanej tkaniny utrzymany w palecie brązów. Niezależnie czy zdecydujemy się na czekoladowy brąz, odcienie karmelu, intensywny beż czy kolor piaskowy na pewno dobrze odnajdzie się on w wiejsko inspirowanym otoczeniu. Drugim pomysłem jest chłodna szarość, która dobrze połączy się z mniej naturalnymi elementami wystroju. Trzeci krok to postawienie na mniej oczywisty, bardziej rzucający się w oczy kolor. Może to być bordo (jest to mój wybór w przypadku ślubu, który będzie miał miejsce w przyszłym roku), szmaragdowa zieleń, pomarańcza albo ciekawy odcień niebieskiego (poza kobaltem, który z mało logicznych powodów zawojował męską modę przed kilku laty i na szczęście nieco już zaczyna odpuszczać). W stylu rustykalnym sprawdzą się także wszelkiego rodzaju obniżające formalność wzory, jak np. całkiem szerokie spektrum krat.
Garnitur / Koszula / Krawat / Poszetka / Pasek / Skarpety / Buty
Gdy idzie o dodatki warto brać pod uwagę tę samą paletę, o której wspomniano powyżej, a w kwestii tkanin także nie przesadzać z formalnością (oznacza to postawienie na jedwabną grenadynę bądź surówkę, szantung, lekka wełną labo len). W przypadku butów możemy uderzyć albo formalnie, decydując się na oksfordy albo lotniki, albo zupełnie nie, wybierając monki, brogsy czy nawet derby.
Garnitur / Koszula / Krawat / Poszetka / Pasek / Skarpety / Buty
Jak się ubrać na własny ślub – styl boho
Ślubny styl boho – wszyscy o nim mówią, wiele osób rozważa, a i tak potem mało kto decyduje się na zastosowanie go w praktyce. Jest to konwencja zdecydowanie dla tych, którzy lubią działać tak, by zawsze zostać zauważonymi. Albo tych, którzy całkowicie oddają się w ręce swoich przyszłych żon, nie mają prawa głosu w kwestii motywu przewodniego wesela i są przez nie zobowiązani do ubrania się pasujący sposób. Dla nich mamy pokrzepiająca wiadomość – jesteście w najlepszym miejscu i najlepszych rękach 🙂
Boho od bohemian czyli stylu życia artystycznej cyganerii z XIX w., charakteryzującej się swobodnym podejściem do zasad i konwenansów, które rządziły tradycyjnym społeczeństwem. Bohema to wolność, niczym niepohamowana ekspresja i dążenie do bycia innym niż wszyscy. Nic więc dziwnego, że decydując się na ceremonię w stylu boho możemy pozwolić sobie na naprawdę dużo.
Marynarka / Spodnie / Koszula / Poszetka / Pasek / Buty
Klucz do stylu boho to nonszalancja. Nonszalancja w podejściu, zachowaniu jak i oczywiście ubiorze. Większość ceremonii utrzymanych w tej konwencji odbywa się w naturalnej scenerii (domek jad jeziorem, bliskość lasu, nierzadko zdarza się też okoliczność nadmorska). Z tego powodu po wpisaniu w wyszukiwarce “boho wedding men attire” naszym oczom ukaże się zatrzęsienie zestawów niegarniturowych. I o ile jeansy i koszula to jednak o jeden krok za daleko, to postawienie na niezobowiązujący zestaw koordynowany jest najlepszą opcją zachowania smart-casualowego balansu.
Marynarka / Spodnie / Koszula / Poszetka / Pasek / Skarpety / Buty
Beż z granatem, brąz z granatem, brąz z beżem, szarość z niebieskim – takie połączenia znakomicie odnajdą się w otoczeniu łapaczy snów, wielkiej ilości polnych kwiatów czy wszeobecnych lampionów, świeczek i lampek typu cottonballs.
Garnitur / Koszula / Krawat / Poszetka / Pasek / Skarpety / Buty
Jeśli jednak wygrywa opcja garniturowa, a ślub odbywa się w miesiącach letnich, warto wtedy postawić na nieoczywiste jasne odcienie i lekkie tkaniny, jak np. len czy bawełna. Z kolei w chłodnym jesienno-zimowym okresie intrygująco wyglądać będą głębokie zielenie i odcienie koloru bordowego. Tak jak w przypadku stylu rustykalnego, tak i tutaj dobrze odnajdą się wyraźne faktury jednolitych kolorystycznie materiałów, jak i wszelkiego rodzaju kraty. Garniturem także można pokazać nieco więcej charakteru, ale trzeba wiedzieć gdzie takowych mniej standardowych opcji szukać. Na szczęście na rynku, wraz z odchodzeniem od sztywnej elegancji, pojawia się coraz więcej ciekawych opcji.
W tym stylu, jak chyba w żadnym innym, kluczowe są akcesoria. Takie jak rzemyki, łańcuszki, zawadiacko narzucony na głowę kapelusz, bądź dumnie eksponowane szelki po pozbyciu się marynarki i rzuceniu się w wir tanecznej zabawy do białego rana. Fryzura niekoniecznie powinna być perfekcyjnie zaczesana, a stylizacja widocznie dopięta na ostatni guzik.W końcu chodzi tutaj o szyk bez nadmiernej sztywności.
Jak się ubrać na własny ślub – styl vintage / country
Tweedowy garnitur dla pana młodego? W przypadku ślubu w stylu vintage / country zdecydowanie tak, bo nie ma lepszego sposobu na podkreślenie jego wyjątkowej oprawy.
Od razu warto też wspomnieć, że nie mamy tutaj do czynienia ze stylistyką wymagającą uzupełnienia stylizacji kapeluszem, lassem i butami z ostrogami. Styl “country” odnosi się do niepowtarzalnego charakteru brytyjskiej wsi, z całą jej surowością i typowo ziemistą paletą kolorystyczną. Mniej formalnie, ale nadal szykownie. Elegancko, ale z odrobiną pozamiejskiego luzu.
Garnitur / Koszula / Krawat / Poszetka / Pasek / Skarpety / Buty
Podstawę stanowią fakturowane tkaniny w kolorach szarym, brązowym i beżowym, na które czasami nałożony zostaje obniżający formalność kraciasty wzór. Na nogach obowiązkowo brogsy, czyli najbardziej uniwersalne buty “sportowe” (sportowe w cudzysłowie, bo chodzi o ich bardziej swobodny od oksfordów charakter). Ciekawie można pobawić się akcesoriami, takimi jak zegarek na łańcuszku, czy nawet kaszkiet. Idealne źródło inspiracji stanowi serial Peaky Blinders.
Garnitur / Koszula / Krawat / Poszetka / Pasek / Skarpety / Buty
Taka stylistyka świetnie odnajdzie się w przypadku ceremonii organizowanych w górach, może stanowić także inspirację dla panów młodych biorących ślub w stylu boho czy rustykalnym, jeśli poprzednie propozycje okazały się nie dość odpowiednie.
Garnitur / Koszula / Krawat / Poszetka / Pasek / Skarpety / Buty
W przypadku ślubów w stylu vintage szczególna rolę często odgrywa kamizelka. Do tego stopnia, że wielu mężczyzn w ogóle rezygnuje z marynarki na rzecz niej samej. Odważnie i na gruncie naszego kraju niekonwencjonalnie. Ale kto odważnemu zabroni? 🙂
Jak się ubrać na własny ślub – styl glamour
Blichtr, splendor, pałac i panna młoda jako księżniczka? Nie ma rady, trzeba wytoczyć najcięższe działa i uderzyć tak, jak wymaga tego okazja. Jeśli chcesz mieć efekt wow, a nie lubisz rekonstrukcji, to opcja jest tylko jedna – smoking. Męska moda nie wymyśliła niczego tak szykownego, a zarazem tak uniwersalnie załatwiającego temat wszelkich formalnych imprez.
Smoking / Koszula / Mucha / Poszetka / Pas hiszpański / Szelki / Spinki / Skarpety / Buty
I zanim podniosą się głosy o wtrącaniu do stylistycznego sztumu za noszenie smokingu przed 18:00, to od razu przypomnijmy sobie, że ślub i wesele to okazje szczególne, można by rzec dzienno-wieczorowe i o ciągłym charakterze. Mamy ceremonię, potem zabawę, a miejsca i czasu na przebiórkę brak. Zasady są zasadne wtedy, kiedy mają logiczne uzasadnienie. Zresztą jak już wspominałem na początku wola pana młodego ma tutaj i tak decydujące znaczenie. A skoro ludzie na ślubach noszą smokingi, to moim zadaniem jako dandysa, twórcy i szefa projektu, nastawionego na edukację polskich mężczyzn w zakresie jakościowego stylu życia jest dostarczyć im wskazówek i dobrych wzorców 🙂
Smoking / Koszula / Mucha i Pas / Poszetka / Szelki / Spinki / Skarpety / Buty
Mamy dwa rodzaje smokingów: formalny i nieformalny. Formalny w całości wykonany został z czarnej tkaniny, nieformalny charakteryzuje się kontrastowym kolorem marynarki (najczęściej granat, zieleń, bordo, a w przypadku smokingu tropikalnego czysta lub złamana biel). W obydwu przypadkach, by smoking był smokingiem musza być zachowane pewne detale:
- marynarka jednorzędowa powinna być zapinana na jeden guzik (w myśl zasady, że im prostsza forma, tym bardziej formalnie); przy dwurzędowej stosuje się układ guzików 3 x 2
- klapy powinny być wykończone na okrągło (tzw. klapy szalowe) albo ostro (tzw. peak lapel); klapy garniturowe (notch lapel) są w przypadku smokingu błędem
- spodnie powinny być wyposażone w lampas wykonany z atłasowej tkaniny (tej samej, co na klapach)
- powinien on być noszony z białą koszulą z jubilerskimi guzikami bądź krytą plisą, wiązaną czarną muchą i pasem hiszpańskim w tym samym kolorze, jak również czarnymi butami (oksfordami, lotnikami, lakierkami, welurowymi pantoflami albo eskarpinami)
Smoking / Koszula / Mucha i Pas / Poszetka / Szelki / Spinki / Skarpety / Buty
Wymagań wydaje się dużo, ale warto je spełnić, bo prawdziwy smoking roznosi potworki zwane garniturami smokingowymi na strzępy tak, jak James Bond rosyjskich szpiegów. A jak decydujesz się na ślub glamour, to chyba chcesz być jak James, prawda?
Doradztwo zakupowe na okazję Dandycore – świetna opcja dla tych, którzy cenią oszczędność czasu i pieniędzy!
Przeczytałeś ten artykuł, przyswoiłeś sobie zawartą w nim wiedzę, ale nadal nie wiesz jak konkretnie powinieneś ubrać się na swój ślub? Perspektywa chodzenia od sklepu do sklepu napawa Cię przerażeniem? Nie wiesz, gdzie szukać dobrych rozwiązań?
Z myślą o Tobie zaprojektowaliśmy naszą usługę “Doradztwa na okazję”, w ramach której pomożemy skomponować zestaw wygodny, efektowny i dopasowany do charakteru twojego weselnego wydarzenia!
Koniec z marnowaniem czasu na pozbawione rezultatów chodzenie po sklepach, koniec z nachalnymi sprzedawcami, koniec z przepłacaniem za rzeczy, które nie spełniają Twoich oczekiwań. Decydując się na nasze wsparcie zakupowe masz gwarancję, że zakupy będą konkretne i sprawne, ale przede wszystkim przyniosą pożądany efekt, a jego osiągnięcie nie zrujnuje Twoich finansów.
Wyślij mail na: dawid[at]dandycore.pl i zarezerwuj termin już dziś!
Więcej o naszych usługach personal shoppingowych przeczytasz pod tym linkiem: dandycore.consulting/personal-shopping
*** Bonus ***
Jak się ubrać na własny ślub – o czym jeszcze pamiętać?
Na koniec mam dla Ciebie jeszcze pięć kwestii, o których warto pamiętać, przygotowując się do tego ważnego dnia:
1. Pamiętaj, że to twój dzień i to ty ustalasz zasady
Poradniki poradnikami, zasady zasadami, ale w ferworze przygotowań nie powinieneś zapominać, że ślub i wesele są dla Ciebie, a nie ty dla nich. Owszem, zaufanie zasadom klasycznej męskiej elegancji pozwoli zminimalizować ryzyko popełnienia błędu, za który trzeba będzie się wstydzić przeglądając po latach zdjęcia czy ślubne nagranie. Jeśli jednak masz tego dnia ochotę zaszaleć, wybrać coś mniej standardowego i uczynić ten dzień w pełni swoim, to nikt nie powinien mieć prawa Ci tego zabraniać. Niestandardowe wybory często spotykają się z niezrozumieniem, więc bez wysokiego poziomu pewności siebie ani rusz. Jeśli taki posiadasz, żaden komentarz czy uwaga nie powinny być Ci straszne.
2. Nie wybieraj czegoś, czego nie czujesz tylko dlatego, że tak wypada
Masz swoją wizję, ale wiele osób Ci ją odradza, powołując się na zwyczaj? Jesteś w kropce, bo wahasz się między tym, czego byś chciał, a tym, co wypada? Przeanalizuj na ile wybrane przez Ciebie rozwiązanie wpisuje się w ogólną koncepcję imprezy, bo może da się połączyć to, co na pierwszy rzut oka wydaje się niepołączalne? Tak jak w punkcie pierwszym powinieneś mieć świadomość, że to Ty masz się podczas tego dnia czuć fenomenalnie. Bo jeśli nie będziesz się tak czuł, to i nie będziesz też dobrze wyglądał.
3. Porozmawiaj po partnersku ze swoją przyszłą żoną o tym, jak powinien wyglądać Wasz ślub
Ślub i wesele to ogromne logistyczne przedsięwzięcie, wymagające masy przygotowań i przez to bardzo konfliktogenne. Najlepszym sposobem na rozwiązywanie konfliktów jest zawsze szczera rozmowa. W razie problemów z wyborem odpowiedniego stroju na ten dzień porozmawiaj ze swoją partnerką, uspójnijcie wizję i zacznijcie szukać odpowiednich rozwiązań. Od zawsze powtarzam, że kobiety mają nieocenioną rolę doradczą w procesie budowania męskiej garderoby. W tym szczególnym dniu ta rola może okazać się nawet jeszcze większa.
4. Zaangażuj się w organizację ślubu
Organizacja ślubu to raczej damski temat (potwierdzają to statystyki – większość agencji wedding planningowych prowadzona jest przez kobiety). Jesteście w tym jednak razem i fajnie jest wykazać trochę więcej inicjatywy. Co więcej dogłębne koncepcji kreatywnej pozwala jeszcze lepiej wstrzelić się ze swoim strojem. Bezcenną sprawą jest także poczucie wsparcia, bycia w tym razem, jakie okażesz w ten sposób swojej przyszłej żonie.
5. Pamiętaj, że zawsze możesz powiedzieć “nie”
Swoim rodzicom, świadkom, nawet swojej partnerce. Dlaczego? Bo nie musisz wpasowywać się w czyjeś oczekiwania wobec Twojego ślubu. Chyba, że tego właśnie chcesz.
Nieważne czy chodzi o wybór idealnego zestawu, rozstrzygnięcie między orkiestrą a DJ-em, albo wybór menu. Jeśli jest coś, co nie do końca Ci pasuje, dobrze byś powiedział o tym osobom współdecydującym. Każda decyzja związana ze ślubem powinna być starannie przemyślana i rozważona. Bo tylko przemyślana decyzja może być tą najlepszą.
Jak się ubrać na własny ślub – podsumowanie
Dzięki za doczytanie tego artykułu do samego końca! Jeśli uważasz, że jest on wartościowy, to będziemy wdzięczni, jeśli podzielisz się nim w swoich mediach społecznościowych. Podesłanie go znajomym w potrzebie także będzie pomocne 🙂
Polecamy także nasze inne materiały w tematyce ślubu i wesela:
Największe błędy w ubiorze pana młodego
Jak się ubrać na wesele jako gość?
8 gotowych pomysłów na strój weselnego gościa
W sytuacji, gdy jeszcze tego nie robisz, zachęcamy do bycia z nami w kontakcie poprzez nasze kanały social media:
Subskrybuj dandysi kanał: http://bit.ly/SubujDandysa
Dandysi Fanpage: http://bit.ly/DandysiFB
Dandysi Instagram: http://bit.ly/DandysiIG
Dandysi Wykop: http://bit.ly/DandysiWykop
Nasza grupa na FB “Męska szafa”: http://bit.ly/DandysiaGrupaFB
Jak i zajrzenia do naszej zakładki “Polecane”: http://bit.ly/DandycorePolecane, w ramach której znaleźć można wiele ciekawych produktów, których zakup wspiera dalszy rozwój dandysich kanałów. Nowe produkty pojawiają się w jej ramach w każdy poniedziałkowy wieczór, więc najlepiej zaglądać do niej właśnie wtedy.
Niedawno założyliśmy także facebookową grupę, poświęconą wyłącznie tematowi ubioru pana młodego. Jeśli szukasz inspiracji i chcesz podzielić się doświadczeniami w tym temacie, to serdecznie zapraszamy do dołączenia: http://bit.ly/StylowyPanMłodyGrupaFB
Kup naszą książkę: “Męska szafa – instrukcja obsługi”
Przy okazji poinformujemy także, że z myślą o osobach, którym zależy na zbudowaniu codziennej funkcjonalnej garderoby stworzyliśmy książkę “Męska szafa – instrukcja obsługi”.Ta publikacji pozwoli szybko i konkretnie przyswoić sobie najważniejsze kwestie związane z męskim stylem. Kupując naszą publikację, otrzymujesz:
- 60 przedmiotów przydatnych w codziennej szafie;
- 100 gotowych ubiorów na każdą okazję i porę roku
- 100 stron przydatnej wiedzy o ubraniach i wizerunku;
- Wiele łatwych do przyswojenia ciekawostek i porad;
- Bazę linków do produktów obecnych w książce, które możesz od razu kupić;
Najlepsze jest to, że nie musisz nam wierzyć na słowo. Po zapisaniu się do newslettera poprzez formularz poniżej, otrzymasz darmowy fragment, dzięki któremu będziesz w stanie sam przekonać się o wartości tego, co przygotowaliśmy dla Ciebie w ramach książki:
Pozdrawiam i w imieniu całego dandysowego zespołu serdecznie dziękuję
Dawid
Źródła zdjęć inspiracyjnych:
https://www.rockmywedding.co.uk/
https://www.stylemepretty.com/
https://people.com/
Chylę czoła, ten wpis to kawał dobrej roboty, jako przyszły Pan Młody będę tutaj wracał jeszcze nie raz.
Dzięki, zapraszamy! 🙂
Trzy miesiące temu na ślubnym kobiercu stawał mój brat. Odpowiadałem za jego ubranie w tym dniu i postawiłem na “obstukaną klasykę” – granatowy garnitur z klapami szpic, szarą kamizelka w kratę, biała koszula z mankietami francuskimi i czarne wiedenki. Ja jako świadek wyglądałem podobnie, aczkolwiek garnitur miałem grafitowy a kamizelkę dwurzędową w kolorze marsala, a koszulę pin-collar z mankietem portofino. Miejscem, w którym odbywało się wesele był dworek szlachecki i wydaje się mi, że te zestawy się dobrze wpasowały – bez zadęcia ale z klasą. Jednakże postawiłem na nie z prostego powodu, tj. wygody. Wiedziałem, że będzie gorąco (była klimatyzacja, ale nikt mi nie przetłumaczy, że w garniturze będzie chłodno i zwiewnie, nawet jak jest wykonany z fresco etc.), dlatego istniała możliwość zdjęcia marynarki i dobrze to wyglądało 😉
Na swoim weselu widzę się za to w czarnym dwurzędowym smokingu i myślę, że też będzie wpisywał się klimat polskiego dworku szlacheckiego 😉
Mnie się wydaje, że raczej to Panna młoda ma duży wpływ na to w czym jest ubrany pan młody. Chyba zdecydowanie także ona ma prawo głosu. Z tą osobą raczej nie można dyskutować. Zwłaszcza przed tak wielką uroczystością. Pozdrawiam.
Dzień dobry,
demonizuje Pan zestaw granatowy garnitur + szara kamizelka w kratę pow, a sam był jednym z tych którzy taki zestaw promowali, więc skąd ta kpina? Wszystkie powody które później Pan przedstawia przeciwko w/w zestawowi można równie dobrze przypisać żakietowi.
1) Do bólu prosty (ile razy pada na blogu stwierdzenie, że moda męska jest grą prostej formy?)
2) Bazowa paleta 3 kolorów (zalecana każdemu zaczynającemu z modą – myślę, że 90% mężczyzn robi to właśnie przy okazji ślubu)
3) Jest popularny, ubiera go większość ludzi (tak pomyślał Pan Stresemann, właśnie dlatego po żakiecie przyszedł stroller, a teraz garniutr. Swoją drogą w przeciągu 3 lat byłem na +/- 20 weselach i o ile granatowy garnitur to standard to kamizelkę szarą w kratę pow miało 2 Panów Młodych)
Mówienie obraźliwie o “internetowych znawcach” w tym samym akapicie pokazując Pana Romana Zackiewicza w zestawie który Pan krytykuje również jest dość kiepskie, bo póki co osiągnął w branży modowej ‘nieco’ więcej od Pana.
Absolutnie nie chcę zostać wzięty za jakiegoś ‘hejtera’. Zabrakło mi spójności z innymi treściami na blogu oraz pokreślenia znaczenia dopasowania stroju do konwencji wesela (95% wesel w Polsce to wesela w stylu klasycznym, który został najbardziej skrytykowany).
Pozdrawiam.
Dzień dobry.
Źle odczytał Pan intencję zawarta w pierwszym punkcie tego poradnika. W klasycznym zestawie nie ma niczego złego, jest poprawny, a przez to wiele osób go wykorzystuje i nie nadaje mu indywidualnego charakteru. Problemem jest to, że istnieje wiele osób, które udzielają się na blogach, forach i grupach ślubnych, a które potrafią odgrywać Rejtana ilekroć ktoś wyrazi chęć ubrania na swój ślub czegoś innego niż granatowy garnitur (to są właśnie wspomniani znawcy, który wierzą w odwieczność zasad, które wymyślono nieco ponad 150 lat temu). Tak jak pisałem, nie jest on uniwersalną opcją dla wszystkich stylistyk, co więcej w stylu boho, ze względu na zbytnią formalność, będzie wyglądał bardzo źle.
Zdjęcie Romana zostało przedstawione dla zilustrowania zestawu, nie byłem w stanie znaleźć żadnego innego tak dobrze ukazującego ideę przewodnią rekomendowanego przez twórców polskiego zestawu podstawowego. Tylko tyle, nie ma co dorabiać do tego zbędnej emocjonalnej nadbudowy.
Nie za bardzo rozumiem też o jakie skrytykowanie tutaj chodzi. Gdybym nie uważał go za odpowiednią w pewnych przypadkach opcję, to nie zawierałbym go jako jednej z dostępnych. A zawarłem, więc chyba coś jest na rzeczy.
Pozdrawiam 🙂
Myślę, że owa uroczystość jest dla każdego pana młodego bardzo ważną uroczystością. Tak naprawdę przygotowuje się do tego latami. I musi wyglądać znakomicie. I myślę, że będzie tak wyglądał.
Wybór małżonki to wielka odpowiedzialność. Ja przypuszczam, że strój nie jest najważniejszy. Choć przecież też jest potrzebny. To taki mały wniosek.
Jasne, wszystko rozumiem, tylko mam wrażenie, że ludzie mogą źle zrozumieć przesłanie tego poradnika. Sam Pan pisał, że materiał jest kierowany do nowych odbiorców i moim zdaniem osoby nie interesujące się zasadami męskiej elegancji wyciągną z artykułu raczej wymówkę do deformalizacji swojego stroju niż bezpośrednie powiązanie tego z opisywanymi konwencjami wesela. Np. indywidualny charakter w przypadku ślubu w konwencji klasycznej to wyrazisty kolor czy materiał krawata lub poszetka złożona w fantazyjny sposób. Niestety częściej spotykam Panów Młodych jak to Pan określił “z fotoszopa” (niedopasowanie stroju do konwencji) niż całe wesele w jednym z tych urokliwych stylów.
“No ale do cholery kim my jesteśmy, żeby mówić komukolwiek jak ma się ubrać na własny ślub?”
Dzień dobry;
Też mnie dziwi to promowanie granatowego garnituru z szarą kamizelką jako najlepszego stroju ślubnego, przez “tradycjonalistów”, bo zdaje mi się on nieco… frywolny? Nie mam dobrego słowa, ale i u Pana zabrakło mi chyba nieco lepszej propozycji, czyli garnituru trzyczęściowego po prostu. Naprawdę nie można ubrać po prostu granatowej marynarki i kamizelki? Ja jako gość zawsze mam garnitur z kamizelką i uważam, że to bardzo odpowiedni strój. Rozumiem, że nie każdy pan młody tak chodzi na inne okazje, ale własne wesele to chyba jest ta właściwa na pełny garnitur.
Ja mam natomiast pytanie do Pana, w związku ze ślubem właśnie. Osobiście waham się, czy ubrać stroller, czy żakiet. Na pewno załatwię sobie spodnie sztuczkowe, ale waham się, czy marynarkę żakietową, bo drogo i w ogóle. Wie Pan może, czy istnieje gdzieś możliwość wypożyczenia marynarki do żakietu?
Moja żona się uparła, że muszę mieć garnitur i koszulę uszyte na miarę. Ja nie byłem co do tego pomysłu przekonany, bo nigdy szczególnie nie przywiązywałem wagi jak wyglądam, ale się zgodziłem. I gdy założyłem wykonany specjalnie dla mnie garnitur wraz z koszulą, to przyznałem mojej mądrej żonie rację, bo w życiu się tak dobrze nie czułem w eleganckim stroju.
Ja osobiście uważam, że Pan młody musi mieć garnitur uszyty na miarę, koszulę tez, cały komplet. Nie wyobrażam sobie wystąpić na własnym ślubie w byle garniturze ze sklepu. Dlatego skorzystałem z rady i projektu oraz wykonania całego zestawu w atelier Vratelli.