Jak ubrać się na wesele jako gość?

Jaka jest rzeczywistość?

Polska moda weselna to temat rzeka i każdy, kto choć raz miał okazję uczestniczyć w tego typu wydarzeniu wie o czym mówię. Często powtarzam, że moda męska ma charakter techniczny,  że w jej przypadku oprócz zmysłu estetycznego, dla osiągnięcia dobrego efektu, potrzeba także znajomości dość sztywnych rządzących nią zasad. Głębokie przekonanie, że w obliczu takiej uroczystości wszyscy, niezależnie od swojej roli (świadek, ojciec jednego z małżonków, “szeregowy” gość etc.) muszą wyglądać oryginalnie, odświętnie i wyjątkowo sprawia, że wesele, zamiast być jednym z ostatnich bastionów ubiorowej klasyki, zazwyczaj staje się rewią ekstrawagancji. Nie znajduję bowiem innego przekonującego uzasadnienia dla koszul we wściekłych kolorach atramentu, fioletu, pomarańczy czy czerwieni (bardzo często z krótkim rękawem), połyskujących, sztywnych jak blacha garniturów, kontrastowych stębnówek, podwójnych butonierek, krawatów i wypustek wykonanych z tej samej tkaniny i w końcu “przyzdobionych” milionem przeszyć pantofli z zadartym, kwadratowym noskiem.

Jak ubrać się na wesele jako gość szary poliestrowy garnitur fioletowa koszula

Jak ubrać się na wesele jako gość beżowy garnitur brązowa koszula jasne paskudne buty

Jak ubrać się na wesele jako gość stalowy garnitur czarna koszula

Jak ubrać się na wesele jako gość koszula z krótkim rękawem krawat

Innymi słowy, jeśli ktoś jest bardzo wrażliwy na wszelkie błędy związane z męskim ubiorem, to polskie wesele jest najlepszą droga ku temu, by taka osoba nabawiła się estetycznego zawału. Sam jestem kulturowym relatywistą, lubię różnorodność i daleki jestem od tego, by komukolwiek narzucać swoje zdanie w kwestiach ubioru (z tego powodu rzadko kiedy jestem w stanie walczyć jak Rejtan o jakiekolwiek modowe rozwiązanie). Moim zadaniem jednak jako blogera jest, bazując na doświadczeniach kilkunastu ostatnich pokoleń mężczyzn, wskazywać możliwości, podsuwać inspiracje i dostosowywać ich osiągnięcia do wymogów współczesności. Weselne kreacje mężczyzn wyglądałyby o wiele lepiej, gdyby tylko zadali sobie oni trud sprawdzenia, czy aby nie da się w tym dniu ubrać nieco inaczej. Bo to dopiero podstawowa wiedza w połączeniu z implementacją jej w praktyce składa się w przypadku mody męskiej na dobry efekt.

***

“Męska szafa – instrukcja obsługi” – Jak szybko i bez wysiłku wejść w świat mody męskiej

Dziś jest najlepszy czas na udoskonalenie swojego wizerunku i odświeżenie garderoby. Mozolne przeszukiwanie blogów, frustracje z popełnianych błędów i wykuwanie na blachę zasad odchodzi w zapomnienie właśnie teraz, wraz z premierą tej właśnie książki. Od celu dzielą Cię jedynie chwile spędzone na przyjemnej lekturze.

“Męska szafa” jest kompendium wiedzy, dzięki któremu zbudujesz kompletną garderobę i to bez wychodzenia z domu. Start w ten szeroki temat nigdy dotąd nie był tak prosty, a wszystko dzięki wiedzy, który przekuliśmy w jeden kompletny poradnik wypełniony wyłącznie przydatną dla Ciebie treścią:

  • 60 przedmiotów niezbędnych w codziennej szafie
  • 100 gotowych ubiorów na każdą okazję i porę roku, tak na dobry początek
  • 100 stron przydatnej wiedzy o ubraniach i wizerunku
  • Wiele łatwych do przyswojenia ciekawostek i porad
  • Baza linków do produktów obecnych w książce, które możesz od razu kupić
  • Wyjątkowa oprawa, ale to trzeba zobaczyć i poczuć, żeby zrozumieć

Kup teraz na http://sklep.dandycore.pl/ i ciesz się swoją własną przemianą!

***

Jak ubrać się na wesele jako gość? – film

Z potrzeby uzupełniania wiedzy właśnie zrodził się ten poradnik. W sieci znalazłem dziesiątki artykułów dotyczących tego, jak na swoim ślubie powinien prezentować się pan młody (i trzeba przyznać, że klasyczna konwencja jest w tym względzie dość sztywna i dogmatyczna), ale żaden z nich nie poruszał w sposób kompleksowy tematu nie mniej ważnego, jakim jest ubiór weselnego gościa. Jestem w stanie pokusić się nawet o stwierdzenie, że jest to temat ważniejszy, bo ślub bierze się raz do kilku razy w życiu, a zaproszenie na wesela otrzymujemy nieco częściej.

Zdecydowałem się na wybór i opisanie czterech konwencji, które w mojej opinii pozwolą stylowo i z należytym szacunkiem dla “sprawców” zdarzenia jak i pozostałych gości wziąć udział w uroczystości zaślubin. Jestem świadomy, że umieszczenie w tym poradniku także propozycji niegarniturowych może wywołać opór co bardziej konserwatywnych czytelników, którzy, tak jak wspominałem we wstępie, uznają ślub za ostatni bastion męskomodowej klasyki. Moje naukowe jak i sprzedażowe doświadczenia jednak wskazują, że obecnie, pod wpływem wszechobecnej tendencji do każualizacji jak i luzowania rygorów dotyczących ubioru, większość stricte formalnych rozwiązań z zakresu mody męskiej znajduje się w odwrocie. Zakup formalnego garnituru, dla osoby, która nie ma zbyt wielu okazji, by taki garnitur założyć i przede wszystkim nie czuje się w nim swobodnie najzwyczajniej mija się z celem, bo czasy, kiedy każda męska szafa uginała się pod naporem ubrań na rozmaitą ilość skonwencjonalizowanych okazji bezpowrotnie minęły. Nic dziwnego zatem, że szanując swoje preferencje jak i pieniądze, taki mężczyzna bardziej skłonny jest zdecydować się na rozwiązanie mniej formalne, ale takie, które będzie mógł wykorzystać także poza weselnymi okazjami. Wiele razy dawałem wyraz temu, że nie jestem rekonstruktorem i nie patrzę z nostalgią na czasy, kiedy ludzie ubierali się z powodu społecznego przymusu, ale cieszę się z tego, że dzisiaj sam mogę wybrać sobie elegancką konwencję. Z tego powodu postanowiłem także skierować mój poradnik do osób, które chcą wyglądać elegancko, jednakże nie pałają miłością do rygorystycznych zasad 🙂

Klasycznie – formalny garnitur

formal 1Podobny model

Najlepszym wyborem dla mężczyzny chcącego ubrać się na ślub zgodnie z zasadami klasycznej elegancji będzie jednorzędowy, zapinany na dwa guziki garnitur. Najlepiej, by był on wykonany z czesankowej wełny w jednym z dwóch uniwersalnych kolorów: intensywnie granatowym (nie za ciemnym, gdyż wtedy łatwo pomylić go z czarnym) albo grafitowym (ciemnoszarym, antracytowym). W kwestii konstrukcji warto postawić na dość bezpieczne rozwiązania charakterystyczne dla garniturów formalnych, takie jak klapa otwarta (notch lapel), kieszenie cięte z patkami, czy spodnie o prostym kroju, bez zaszewek i mankietów. Taki garnitur świetnie wpisze się w dzienno-wieczorowy charakter imprezy, jak również odnajdzie sie także we wszystkich innych formalnych i pozaślubnych okazjach (jak uroczyste kolacje, rozmowy kwalifikacyjne, wieczorowe gale etc.). Z tego powodu nie będzie stanowić dla hołdującego klasycznym zasadom mężczyzny jednorazowego zakupu, a całkiem udaną wizerunkową inwestycję.

formal 2Podobny model

Przy okazji wesela nie sposób nie wspomnieć o częstej praktyce zakładania nań garniturów w kolorze czarnym, czasami także niektórzy z weselnych gości decydują się na smoking. Biorąc pod uwagę tradycyjne rygory zarówno czarny garnitur jak i smoking są ubiorami wieczorowymi, których naturalnym środowiskiem jest sztuczne światło uroczystości odbywających się po godzinie 18.00 (czarny garnitur dodatkowo jest odpowiedni w przypadku uroczystości żałobnych). Jako że większość ślubów i wesel rozpoczyna się w godzinach wczesnopopołudniowych, założenie na tę okazję czarnego garnituru bądź smokingu z perspektywy zasad będzie dość poważnym błędem. A jako że często taki smoking, zamiast klasyczną jedwabną muszką, uzupełniany jest krawatem i nie posiada tzw. pasa hiszpańskiego (cummerbund), to wtedy mamy do czynienia z totalnym pogwałceniem zasad, wynikającym najczęściej z niewiedzy.

Jak ubrać się na wesele jako gość nieklasyczny smoking z krawatem jennifer lawrence oskary
Nawet gwiazdom na czerwonym dywanie zdarzają się takie wpadki

A jak to jest z jaśniejszymi odcieniami wspomnianych wcześniej kolorów? W mojej ocenie także są dopuszczalne, jeśli nie dysponujemy wspomnianymi wcześniej opcjami, a koniecznie chcemy zdecydować się na garnitur. Jasnoszara czy niebieska wełna w formie dobrze dopasowanego do sylwetki kompletu i tak będzie bardziej elegancka niż beżowy, przetykany złotą nicią poliester (to akurat przykład z mojego osobistego doświadczenia 😉 )

Jak ubrać się na wesele jako gość szary dwurzędowy garnitur brogsy granatowy krawat dawid tymiński dandycoreI moja propozycja z wpisu: “Dandys w szczegółach”

Ciekawą opcją jest także wzbogacenie klasycznego garnituru o kontrastującą kamizelkę, utrzymaną na podobnym poziomie formalności co on sam. Dodatkowa warstwa wprowadza do zestawu jasną granicę między marynarką i spodniami i jako taka potrafi diametralnie odmienić oblicze nawet najbardziej bazowego garnituru.

gar 1

Wpis: “Stylowa inwestycja – jasnoszary garnitur”

Classic with a twist – nieformalny garnitur

nieformalny 1Podobny model

Jeśli jesteśmy rozdarci między poczuciem powinności wystąpienia podczas uroczystości w garniturze, a brakiem chęci włożenia do bólu klasycznego modelu, to warto rozejrzeć się za mniej formalną wersją tego ubiorowego rozwiązania. Nieformalny garnitur w wersji odpowiedniej na ślub charakteryzować się będzie wyraźniejszą struktura materiału, nakładanymi kieszeniami, miękkością konstrukcji, czy nieco bardziej kontrastowymi guzikami.

nieformalny5Klapa frakowa podnosi formalność, a wyraźna struktura i nakładane kieszenie ją obniżają.

Podobny model

Niewątpliwą korzyścią płynącą ze sprawienia sobie garnituru w takiej mniej formalnej wersji jest wzbogacenie szafy w trzy różnorodne pod względem zastosowania elementy w cenie jednego: garnitur w wersji pełnej, uniwersalne, bazowe spodnie, jak również nieformalną marynarkę. Więcej na ten temat przeczytacie w tym artykule: Stylowa inwestycja – nieformalny garnitur.

W brytyjskim stylu – zestaw klubowy

klubowy 2Jak już mówiłem czasy, w których mężczyźni byli w stanie przebierać się kilkukrotnie w ciągu dnia, byle tylko uczynić zadość ubiorowemu konwenansowi i dostosować swój strój do danej okazji bezpowrotnie minęły. Nie oznacza to jednak, że wszystkie charakterystyczne dla tamtego okresu rozwiązania utraciły współcześnie rację bytu. Jednym z takich nadal użytecznych pomysłów stanowi połączenie granatowej marynarki (najczęściej blezera, tj modelu wykonanego z cienkiej wełny, z nakładanymi kieszeniami oraz złotymi, metalowymi guzikami) i szarych spodni nazywane zestawem klubowym. Był on kluczem do zachowania eleganckiego wyglądu w sytuacjach, kiedy klasyczny garnitur wydawał się nazbyt formalny, a zestaw koordynowany o większym kontraście zbyt sportowy (najczęstszą okazją były w tym przypadku spotkania gentlemeńskich klubów, od których to wzięła się rodzajowa nazwa zestawu). Całości dopełniała biała koszula, pułkowy krawat (tzw. regimental tie), biała poszetka oraz czarne oksfordy.

Na klasyczny zestaw klubowy najczęściej składały się elementy utrzymane w ciemniejszej tonacji, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by obecnie za takowy uznawać także kompozycje złożone z niebieskiej marynarki i spodni w kolorze jasnego popielu.

jak się ubrać na wesele jako gość facet mężczyzna zestaw klubowy dandycoreMoja interpretacja zestawu klubowego z koszulą drobną kratkę vichy, jednolitym krawatem, białą poszetką złożoną w dziurawy puff i czarnymi butami.

Elegancja na luzie – zestaw koordynowany

Wpis: “Jak się ubrać na uczelnię?”

Jeszcze sto lat temu niedopuszczalny jako ubiór ślubny, obecnie to właśnie nieformalne zestawy koordynowane zyskują w tej kwestii na popularności. Z rozmów z osobami decydującymi się na to rozwiązanie wynika, że, pozostając niezobowiązująco eleganckim, pozbawione jest ono odium sztywności, które cechuje klasyczny garnitur. W przypadku zestawów koordynowanych mamy dwie opcje – ciemniejsza góra i jaśniejszy dół i na odwrót. Rekomendowanymi przeze mnie, przykładowymi połączeniami będą (góra/dół): granat i odcienie niebieskiego/beż, granat/jaśniejszy odcień niebieskiego, granat/oliwka, szarość/granat, błękit/granat, błękit/beż. W ramach koncepcji klasycznego zestawu koordynowanego nie ma miejsca na jeansy, z tego powodu założenie ich na ślub będzie nawet nie tyle błędem, co okazaniem braku szacunku dla okazji. Elementy zestawu koordynowanego to absolutne klasyki, dlatego też umieściliśmy je w filmie o pięciu krokach, które warto wykonać, by wyglądać dobrze:

Jak się ubrać na wesele jako gość facet mężczyzna zestaw koordynowany kobaltowa marynarka bordowy knit beżowe chino brogsy Dawid Tymiński

Polecane sklepy z elegancką konfekcją: Suitsupply / Vistula / Lancerto / Miler / Massimo Dutti / Zack Roman

Buty

jak się ubrać na wesele jako gość czarne oksfordy lotniki penny loafers brogsyPolecane sklepy: Patine / Miler / Klasycznebuty.pl / Shoepassion / Crownhill

W przypadku butów zwolennicy klasyki powinni zwrócić się ku czarnym oksfordom (wiązana część buta, tzw. obłożyny są w ich przypadku wszyte w konstrukcję cholewki; z tego powodu nazywa się je “zamkniętymi obłożynami”), bądź nieco bardziej ekstrawaganckim, ale nadal bardzo formalnym lotnikom (w ich przypadku cholewkę wykonuje się z jednego kawałka skóry, zszywanego na pięcie). Uzupełnieniem mniej formalnych propozycji mogą być brązowe, ażurowane brogsy czy wykonane ze skóry licowej penny loafers (świetnie się w nich tańczy, potwierdza to tak liczna ich ekspozycja w teledyskach króla popu). Ze względu na charakter uroczystości jaką jest wesele odradzałbym buty wykonane ze skóry zamszowej bądź nubukowej.

Koszula

jak się ubrać na wesele jako gość klasyczne męskie koszule kratka vichy paskiPolecane sklepy: Wólczanka / Vistula Charles Thyrwitt /  Bytom / LancertoOSOVSKI / Suitsupply / Zack Roman

Koszula niegdyś uznawana była za część bielizny, dziś nadal stanowi ten element garderoby, który najlepiej prezentuje się w jak najprostszej formie. Naturalnym koszulowym wyborem dla garniturów będzie biel jak również wszelkie odcienie błękitu, które pozwolą na swoim tle wybrzmieć innym zastosowanym w ramach zestawu kolorom (z tego też powodu odradzałbym koszule w kolorze beżowym – o ile jest on uniwersalnym wyborem w przypadku np. spodni chino, nie służy jednak odpowiednim kontrastem, gdy znajduje się blisko twarzy). Jeśli decydujemy się na wzór, to najlepszymi opcjami będą te o regularnym układzie wzoru jak kratki gingham, paski typu bengal, pencil, czy candy stripe, jak również mikrowzory w stylu np. pepitki. Pozwolę sobie jeszcze w tym miejscu wspomnieć, że do garnituru czy zestawu koordynowanego nie zakłada się koszuli z krótkim rękawem. Rozwiązanie to zarezerwowane jest dla sytuacji stricte nieformalnych, a ślub i wesele w żadnym razie do takich nie należą. O tym, na co zwrócić szczególną uwagę przy wybieraniu koszuli dowiesz się z tego wpisu:  Zainwestuj w styl –  koszule.

Krawaty

krawaty klasyczne jak się ubrać na wesele jako gośćPolecane sklepy: Eleganckipan.comZack Roman / Wólczanka / Poszetka.com / OSOVSKI / Suitsupply

Najbardziej kanonicznymi propozycjami dla ślubnych zestawów formalnych będą jedwabne krawaty w kolorach szarym, granatowym, bordowym i srebrnym, gładkie, z wyraźną fakturą bądź wyposażone w mikrowzór. Dopuszczalnymi w mojej opinii krawatami dla zestawów półformalnych będą te wykonane z sezonowych tkanin, tj wełniane, lniane bądź bawełniane, często wyposażone w bardziej wyraźne wzory jak np. przedstawiony w centrum krawat pułkowy (regimental tie). W przypadku wyboru opcji smart-casualowych dobrze sprawdzą się krawaty dziergane, popularne “knity”.

W tym miejscu warto również wspomnieć o bardzo powszechnej tendencji do maksymalnego kolorystycznego koordynowania ubiorów wybierającej się na ślub pary. Moje doświadczenie sprzedażowe mówi mi, że idealny pod względem odcienia dobór np. krawata do sukienki w 99% przypadków wymuszany jest przez Panie, które w ten sposób pragną prawdopodobnie zamanifestować, że razem ze swoim partnerem tworzą znakomicie dobraną parę.

Nie na darmo jednak przysłowie mówi, że to przeciwieństwa się przyciągają. Za każdym razem, kiedy mam okazję rozmawiać z parą zdeterminowaną, by osiągnąć wspomniany powyżej efekt, pytam ich czy pod względem charakteru, osobowości i temperamentu także są identyczni. Kiedy już otrzymam oczywistą w tym przypadku negatywną odpowiedź, uświadamiam klientom, że idealny związek polega na komplementarności, uzupełnianiu się, a nie powielaniu i nie inaczej jest w przypadku związków ubiorowych. Wystarczy wziąć pod uwagę wzajemną relację krawata i poszetki, które nie powinny być wykonane z tego samego materiału, a jedynie korespondować ze sobą, tworząc harmonijną całość.

Z tego powodu już sam wybór jednolitej pod względem formalności koncepcji przez obojga partnerów sprawi, że będą oni dostatecznie do siebie dopasowani. W żadnym wypadku nie jestem przeciwnikiem jakiejkolwiek kolorystycznej koordynacji, wręcz przeciwnie uważam, że, jeśli jest subtelna, daje ona bardzo dobre efekty. Serdecznie zapraszam także do zapoznania się z krótkim filmem na moim kanale Youtube, podejmującym w luźny sposób temat doboru krawata do sukienki partnerki 🙂

Muchy

klasyczne męskie muchy muszki jak się ubrać na wesele jako gość facet
Polecane sklepy: Zack Roman / Poszetka.com / Republic Of Ties / Elegancki Pan

Zasady obowiązujące w przypadku dobierania much są takie same jak przy krawatach. Zamiast muchy fabrycznie zawiązanej o wiele lepiej jest zdecydować się na model do samodzielnego wiązania. Nie jest to sztuka trudna, gdyż można ją opanować bez konieczności kilkugodzinnego stania przed lustrem. Jak zawiązać muchę w mniej niż trzy minuty pokazuję w tym oto filmie:

Poszetki

poszetki jedwabne jak się ubrać na wesele jako gośćPolecane sklepy: Wólczanka / Elegancki Pan / OSOVSKIPoszetka.com / LancertoMiler / Massimo Dutti

Wedle zasad klasycznej męskiej elegancji biała poszetka stanowi najbardziej uniwersalną poszetkową opcję. Z doświadczenia jednak wiem, że potrafi się ona zanadto wybijać w tych zestawach, w których biel nie występuje w żadnym innym składowym elemencie. Jako uniwersalne poszetkowe propozycje na ślub proponuję modele wykonane z jedwabiu, jednolite z kontrastową obwódką (najlepsze będą połączenia kolorów bazowych, jak np biel+granat, biel+bordo, granat+niebieski etc), drukowane w mikrowzory (geometryczne bądź floralne), jak również z wyraźnym wielokolorowym wzorem, który pozwoli zebrać w sobie kolory użyte w ramach zestawu (np. wszelkie motywy orientalne czy paisley). Co do sposobów składania, polecałbym ułożenia tv-fold oraz dziurawy puff, zaprezentowane na poniższym filmie:

Spinki

spinki metalowe stalowe węzełki jak się ubrać na wesele jako gośćPolecane sklepy: GentlemanPoszetka.com / Ciekawe wzory na CeneoWólczanka / Massimo Dutti/ Lancerto

Czasy dominacji jednolitych spinek już minęły i nawet tym akcesorium można wprowadzić do zestawu nieco życia. Oprócz jak najbardziej poprawnym, wykonanym z metalu modelom kwadratowym i okrągłym, warto dać szansę metalowym węzełkom, które stanowią swoisty cross-over pomiędzy formalnymi i nieformalnymi opcjami. Decydując się na zestaw nieformalny można całość uzupełnić spinkami jedwabnymi w formie węzełków, beczułek czy kwadratowej szachownicy.

Skarpety

klasyczne skarpety jak się ubrać na wesele jako gośćPolecane sklepy: Wólczanka / OSOVSKIZack Roman / LancertoSOOX

Skoro powiedzieliśmy sobie, że w przypadku butów nie schodzimy poniżej poziomu skóry licowej, to warto także pokusić się o odpowiednie skarpetki. Powinny być one na tyle długie, by nawet w pozycji siedzącej, przy podciągniętej nogawce zasłaniać łydkę. Najlepiej w tanecznym użytkowaniu sprawdzają się modele stuprocentowo bawełniane, gładkie bądź z fakturą tłoczonych, pionowych pasów. W kontekście koloru można zdecydować się na bezpieczne opcje dopasowane jeden do jednego do koloru butów czy spodni, albo zdecydować się na modele podnoszące kolor zastosowany w wyższych partiach zestawu (np. krawata czy poszetki). Gdy idzie o wzory, warto zdecydować się na te subtelne, regularnie rozstawione (jak np. groszki).

Jak ubrać się na wesele jako gość – konkretne propozycje zestawów na 2019 r.

W ramach uzupełnienia tego wpisu razem z moim zespołem przygotowałem artykuł, w którym znajdziecie osiem propozycji ubioru weselnego gościa zaprezentowanych w formie kolaży. Pod każdym z zestawów czekają na was linki do produktów, byście nie tracili czasu na szukanie podobnych propozycji w Internecie czy sklepach stacjonarnych. Część z nich jest obecnie dostępna w obniżonych cenach, co zawsze jest dobrą opcją. Kupując za pośrednictwem linków we wspomnianym materiale przyczyniacie się także do dalszego rozwoju Dandycore niewielką prowizją od zakupu. Serdecznie zapraszam do zapoznania się z jego treścią pod TYM linkiem 🙂

Jak się ubrać na swój ślub?

Wszystkim tym, którzy niedługo staną na ślubnym kobiercu polecamy serdecznie także poradnik tego, jak ubrać się na swój własny ślub i wesele. Oprócz klasycznych, bezpiecznych propozycji, znajdziecie tam także te nieco mniej standardowe, ale dopasowane do popularnych obecnie ślubnych stylistyk (rustykalnej, boho, vintage czy glamour). Wpis, film jak i piętnaście propozycji zestawów czeka na was pod TYM linkiem.

W kwestii ślubnego dresscode’u jesteście zwolennikami klasycznych zasad, czy raczej decydujecie się na nieco więcej luzu? Bardzo chętnie poznam wasze opinie na ten temat, więc nie krępujcie się podzielić nimi w komentarzach. Niezależnie jednak od estetycznych wyborów, życzę wszystkim przyszłym weselnym gościom udanych zabaw do białego rana 🙂

Źródła grafik:
AbcŚlubu (tak, te pierwsze zdjęcia)
Suitsupply
Poszetka.com
Patine.pl
Shoepassion
Szarmant
Drake’s