Jak oszczędzać na ubraniach? 10 sprawdzonych sposobów!

Jak oszczędzać na ubraniach? – wprowadzenie

Lubisz oszczędzać na ubraniach? Pewnie, któż nie lubi. w tym artykule przedstawimy Ci 10 sposobów, dzięki którym będziesz w stanie wydawać mniej, jak i kilka ciekawych i przydatnych rzeczy, np. przygotowane specjalne dla Ciebie kody rabatowe u zaprzyjaźnionych marek. Serdecznie zapraszamy do czytania i oglądania.

Jak oszczędzać na ubraniach – film

1. Wiedz, czego chcesz

Im więcej wiesz na temat swoich preferencji, tym lepiej dla ciebie, bo minimalizujesz w ten sposób ryzyko nietrafionego zakupu. A nietrafiony zakup to najgorszy sposób tracenia pieniędzy, nie tylko w przypadku ubrań.

Punktem wyjścia powinna być bardzo prosta analiza, która oszczędzi  Ci nie tylko wiele czasu i nerwów, ale przede wszystkim pieniędzy. Wyjmij ze swojej szafy którąś z ulubionych rzeczy. Zastanów się co sprawia, że daną rzecz nosisz częściej niż inne? Wygoda, łatwość zestawiania z innymi, a może jej niepowtarzalny charakter? Ustalenie tych kryteriów pozwoli Ci kierować się nimi w przypadku kolejnych potencjalnych zakupów i wybierać te opcje, które spełniają je w największym stopniu.

2. Buduj swoją garderobę w sposób kapsułowy 

Dobrze skomponowana szafa nie musi być duża, by dawać duże stylistyczne możliwości. Z naszych doświadczeń wynika, że w pełni funkcjonalną garderobę można spokojnie zawrzeć w zakresie 50–100 elementów.

Na gruncie garderoby słynna zasada Pareta (zwana także zasadą 80/20) głosi, że 20% naszych ubrań użytkujemy przez 80% czasu, podczas gdy pozostałe 80% elementów musi zazwyczaj nieco poczekać na naszą uwagę. Czasami, poza momentem kupna, nie doczeka się jej nigdy, pozostając wyrzutem sumienia i symbolem zmarnowanych pieniędzy.

Dlatego waśnie, wręcz z uporem maniaków, promujemy formułę kapsułowej garderoby i dlatego uczyniliśmy ją ideą przewodnią naszej książki „Męska szafa. Instrukcja obsługi”. Inwestowanie w proste fasony i dobrą jakość nie tylko uodparnia na zmiany panujących trendów, ale także znacznie podnosi funkcjonalność, która w przypadku męskiego stylu jest kluczowa.

3. Wyprzedaże

Wyprzedaże są często pierwszą pozycją list, prezentujących sposoby oszczędzania na ubraniach. I słusznie, bo korzystanie z promocji to najprostszy i najbardziej logiczny środek do tego, by za ubrania płacić mniej. Warto jednak korzystać z niego mądrze, bo w wyprzedażowym szaleństwie zakupów czyhać na nas mogą rozmaite pułapki. Tematowi wyprzedaży, temu skąd się biorą i jakie mechanizmy nimi rządzą, poświęciliśmy cały materiał (do zobaczenia TUTAJ).

Mamy koniec roku i jesteśmy w przededniu jednego z największych świąt dla łowców promocji – tzw. Czarnego Piątku, czyli piątku po Dniu Dziękczynienia, będącego początkiem sezonu zakupów przed Bożym Narodzeniem. Ta anglosaska tradycja z roku na rok zyskuje u nas coraz większą popularność. Tak jak w roku ubiegłym, tak i w tym całym zespołem Dandycore przejrzymy asortyment sklepów internetowych, by wyszperać dla was najlepsze oferty i produkty dostępne w obniżonych cenach. Lista, pokazująca produkty dla mężczyzn jak i kobiet, pojawi się na blogu z samego rana 29.11.2019. Jeśli więc jesteś łowcą, to nie możesz jej przegapić.

4. Zakupy w Internecie

Z roku na rok odzieżowe sklepy online coraz mocniej konkurują ze swoimi stacjonarnymi odpowiednikami. Jednym z głównych czynników, który przekonuje klientów do zakupów online jest niższa cena. Nie jest to jednak spowodowane gorszą jakością odzieży sprzedawanej w Internecie, lecz dodatkowymi kosztami, które ponosi sklep stacjonarny, a których nie ponosi sklep internetowy (jak np. koszty obsługi, czynsz płacony galerii handlowej etc).

Dodatkowo sklepy online o wiele częściej organizują akcje rabatowe i wyprzedaże, podczas których także można sporo zaoszczędzić. Bardzo przydatna jest też możliwość szybkiego porównania cen w wielu sklepach internetowych, pozwalająca na wybór najtańszego produktu.

5. Outlety

W każdym dużym mieście znajduje się galeria – outlet w którym sprzedawane są produkty z poprzednich sezonów. Warto zaglądać do takich miejsc, bo nierzadko można w nich znaleźć prawdziwe perełki. Plusy? Niewątpliwie niższa cena i zgromadzenie dużej ilości dobrego towaru w jednym miejscu. Minusy? Asortyment często jest przetrzebiony, na wieszakach czy półkach znaleźć można pojedyncze rozmiary bez szans na ściągnięcie innego z któregoś z pozostałych sklepów.

Kombinacją sklepu internetowego i outletu jest Zalando Lounge. By móc przeglądać cały asortyment i dokonać zakupu, trzeba zarejestrować swoje konto (a robiąc to za pośrednictwem tego linka wspierasz nasze działania drobną kwotą za pozyskanie przez sklep leadu). Produkty grupowane są wedle marek producentów i oferowane w tzw. dropach, czyli przez bardzo krótki okres (zazwyczaj dwa/trzy dni).

6. Śledzenie blogów i kanałów poświęconych męskiemu stylowi

Blogi i kanały na Youtube poświęcone męskiemu stylowi życia z roku na rok zyskują na popularności, gdyż wypełniają niszę, której do tej pory nie wypełniały inne media. Chodzi oczywiście o bycie merytorycznymi źródłami informacji, podanej w atrakcyjnej i użytecznej formie.

To zwiększone zainteresowanie przyciąga marki, które są zainteresowane zaprezentowaniem swojej oferty odbiorcom danego bloga/kanału. Nierzadko wybierają one konkurs jako formę, która zarówno pozwala zbudować świadomość marki, ale także zaangażować odbiorców emocjonalnie. W ciągu ostatnich siedmiu lat mieliśmy okazję zrealizować wiele takich akcji i wrażenia były jednoznacznie pozytywne.

Ponadto odbiorcy twórców internetowych mogą liczyć na specjalne dedykowane kody rabatowe do zaprzyjaźnionych marek. Dziś mamy dla Ciebie 3 takie własnie kody, które pozwolą obniżyć koszty potencjalnych zakupów:

  • GardaLeather: 10% rabatu na hasło DANDYCORE na cały asortyment sklepu;
  • Patine.pl: 5% na hasło DANDYCORE (nie dotyczy butów TLB i Patine w cenie 995 zł; kod nie łączy się z innymi rabatami)
  • Multirenowacja: 5% na hasło DANDYCORE na większość asortymentu (kod nie łączy się z innymi rabatami)

7. Zakupy w secondhandach / lumpeksach

Jeśli śledzisz nasze poczynania od samego początku, to wiesz dlaczego na samo wspomnienie hasła “secondhand” robi nam się rzewnie.

Największą siłą popularnych lumpeksów jest to, że znajdowane tam rzeczy często cechuje unikalność, autentyczność i niepowtarzalność. Wielu zwolenników argumentuje, że rzeczy z drugiej ręki mają duszę i wykonane tradycyjnymi metodami, których w przypadku obecnej sklepowej konfekcji znaleźć nie sposób. Ceny w sklepach z odzieżą używaną nadal są atrakcyjne, choć nie aż tak niskie, jakby się mogło wydawać (zwłaszcza w miejscach, gdzie obowiązuje cena na wagę). Secondhandy to rozwiązanie dobre dla łowców, bo wymaga cierpliwości, wprawnego oka i umiejętności ocenienia jakości danej rzeczy.

8. Sprzedaż ubrań. Grupy / portale sprzedażowe

Facebook wprowadził jakiś czas temu grupy sprzedażowe i jest to świetna opcja dotarcia do osób, które mogą być zainteresowane daniem naszym rzeczom drugiego życia. Są to miejsca dobre zarówno do sprzedawania jak i kupowania wartościowych rzeczy za mniejszą cenę. W tym miejscu szczególnie polecamy grupę: “Jak będzie z dandysami – sekcja handlu”, skupiającą entuzjastów męskiej klasyki.

Warta rozważenia opcją są także portale typu Allegro, Vinted czy OLX, poprzez które wiele osób decyduje się na przewietrzenie swoich szaf. W przypadku takich zakupów warto pamiętać, że nie obowiązują standardowe procedury kupowania produktów w Internecie. Jeśli nie trafimy z rozmiarem, to sprzedawca nie ma obowiązku przyjąć od nas zwrotu.

9. Programy partnerskie i newslettery firmowe

Dołączenie do grona subskrybentów newsletterów także często niesie za sobą szereg korzyści. Mogą to być zniżka na pierwsze zakupy, pula do wykorzystania, gratis dorzucany do standardowego zamówienia albo specjalna okazja, do której dostępu nie otrzymają pozostali klienci. Jeśli jesteś łowcą wyprzedażowych okazji, to cenną informacją na pewno będzie dla Ciebie to, że śledzący newsletter klienci dowiadują się o sezonowych promocjach jako pierwsi (nierzadko też mogą otrzymać specjalny dostęp i dokonać zakupu przed oficjalnym startem promocji).

Niedawno wystartowaliśmy także z własnym newsletterem, w którym będziemy dzielić się z subskrybentami m.in. informacją o najnowszych materiałach, planowanych publikacjach, unikalnych ofertach i wieloma innymi ciekawymi rzeczami. Dołączyć do naszego newslettera możesz poprzez poniższy formularz:

Wartą rozważenia opcją są także programy partnerskie. W zależności od sklepu uczestnicy mogą liczyć na rabaty i gratisy (często uzależnione od salda zakupów), jak i specjalne oferty. Jeśli przeraża Cię perspektywa wypychania portfela milionem kart, to mamy dla Ciebie dobra wiadomość – technologia rozwiązuje ten problem specjalnymi aplikacjami, w których można zgromadzić je wszystkie i nie martwić się o zgubienie fizycznej karty.

10. Rotacja posiadanymi ubraniami / odpowiednio dużo ubrań

Nawet najlepsze jakościowo rzeczy nie wytrzymają użytkowania ponad miarę, bo trwałość nie rośnie wprost proporcjonalnie do jakości i ceny. Świetny kaszmirowy sweter za kilkaset złotych katowany dzień w dzień przetrze się szybciej, aniżeli średniej jakości wełna noszona raz na dwa tygodnie. Tak jak człowiek nie jest w stanie długotrwale pracować w warunkach stresu i napięcia, tak samo rzeczy o wiele lepiej będą się sprawowały, jeśli damy im raz na jakiś czas odpocząć.

A jak już coś nam siądzie tak, że nie możemy przestać tego nosić, to może warto sprawić sobie drugą sztukę, albo podobny model, który będzie z powodzeniem funkcjonował jako jego zamiennik? Równanie jest bowiem proste:

Więcej ubrań = większa rotacja = mniejsze zużycie = większa trwałość

Dzięki za przeczytanie artykułu do samego końca! Jeśli masz jakieś dodatkowe pomysły na oszczędzanie na ubraniach, to podziel się nimi w komentarzach.

Pozdrawiamy i do napisania!