Zawód Personal Shopper (gościnnie Zofia Kulewicz)

Lubię poznawać inspirujące osoby, które mają poczucie dobrze wykonywanej pracy, w efekcie czego nie mają problemu z dzieleniem się swoją wiedzą i doświadczeniem. Jedną z takich osób jest Zofia Kulewicz, osobista stylistka i autorka kanału na Youtube, w ramach którego pomaga tysiącom widzów odnaleźć odpowiedni dla nich styl. Niedawno razem z Piotrem, współautorem dandysiego Youtube’a, mieliśmy okazję wizytować Kraków, a rezultatem owego wypadu jest prezentowany dziś materiał 🙂

Zawód Personal Shopper – Film

Zophia – osobista stylistka, której sam powierzyłbym swój styl

zophia osobista stylistka zawód personal shopper beżowy damski płaszcz szalik kareta zofia kulewicz

Praca w charakterze sprzedawcy wiązała się z koniecznością częstego obcowania z osobistymi stylistkami i nie wiążą z tymi kontaktami dobrych wspomnień. Panie te najczęściej, nie mając dostatecznych podstaw wiedzowych i funkcjonalnego podejścia do tematu ubioru, eksperymentowały kosztem swoich klientów, a efekty tych eksperymentów były mocno dyskusyjne. I gdy już postawiłem krzyżyk na całej branży, wtedy pojawiła się Zosia, która udowadnia, że w byciu personal shopperem, bardziej niż o artyzm i realizację swojej wizji, chodzi o osiąganie konkretnych celów.

zophia osobista stylistka zawód personal shopper czarny damski żakiet black total look zofia kulewicz

“Istnieje duża różnica między stylistką mody czy gwiazd, której zadaniem jest kreowanie wizerunku osób publicznych, a stylistką osobistą. W tym drugim przypadku bardzo często nie można pozwolić sobie na zbytnie ekstrawagancje, gdyż osobom korzystającym z tego typu usług zależy na stworzeniu uniwersalnej i przede wszystkim funkcjonalnej garderoby, dopasowanej do ich stylu życia. Klienci personal shoppera, kupując jego czas i uwagę, chcą uzyskać określony efekt, którego osiągnięcie bez pomocy specjalisty byłoby na pewno czasochłonne, a w pewnych sytuacjach wręcz niemożliwe.

Gdybym miała wskazać najbardziej przydatną w tym zawodzie cechę, to byłaby to empatia. Bez umiejętności wyjścia poza ramy swojego postrzegania, postawienia się w sytuacji drugiej osoby i aktywnego słuchania nie ma szans  na poznanie prawdziwych preferencji klienta. A to one są przecież najważniejsze”

zophia osobista stylistka zawód personal shopper sportowa elegancja płaszcz w pepitkę zofia kulewicz adidas superstar

“Skłamałabym, gdybym powiedziała, że od zawsze chciałam być osobistą stylistką. Studiowałam ekonomię, następnie podjęłam pracę w jednej ze znanych korporacji, co pozwoliło mi na awans i objęcie stanowiska zarządzającego sporym zespołem managera. Od zawsze miałam przy sobie inspirujących ludzi, którzy pasją i zaangażowaniem motywowali mnie do podnoszenia swoich kompetencji. Marzyłam jednak o stworzeniu od podstaw czegoś w pełni własnego. Pewnego dnia dowiedziałam się, że jedna z moich znajomych skorzystała z usług osobistej stylistki. To był impuls, który przekonał mnie do porzucenia korporacyjnego pędu i postawienia wszystkiego na modową kartę. Nie żałuję jednak czasu poświęconego na pracę w ramach biznesowej organizacji. Wręcz przeciwnie, to doświadczenie dało mi solidne podstawy pod budowę własnej firmy i bez niego o wiele trudniej byłoby mi zadbać o biznesową stronę personal shoppingu.”

zophia osobista stylistka zawód personal shopper biała damska koszula czarne spodnie czarne szpilki zofia kulewicz

Każdy film Zosia rozpoczyna informacją, że jej celem jest nauka rozsądnego kompletowania garderoby, jak również pomoc w odnalezieniu stylu, w którym widzowie będą wyglądać i czuć się najlepiej. To pragmatyczne podejście, połączone z niespotykaną wśród osobistych stylistek wiedzą i znajomością reguł i niuansów dotyczących ubioru, pozwoliło jej w niecały rok zgromadzić na swoim kanale prawie 25 000 widzów! Po części może to być zasługa tego, że Zosia jest bardzo dobrą wizytówką swojej działalności, prezentuje spójny, oparty na sprawdzonych rozwiązaniach, ale nadal niebanalny styl. Kto wie, może jej aktywność w dłuższej perspektywie zmotywuje pozostałe działające w branży stylistycznej osoby do podnoszenia swoich kwalifikacji i skupieniu się na swoich klientach? Oby tak się stało 🙂

zophia osobista stylistka zawód personal shopper beżowy płaszcz szalik zofia kulewicz

Na koniec mamy dla Was także dwuczęściowy materiał wideo, w którym przybliżamy 6 problematycznych kwestii, z którymi zmagają się mężczyźni rozpoczynający swoją przygodę z modą męską. Zapraszamy do obejrzenia i podzielenia się opiniami:

Pozdrawiamy,

Dandy i Zosia