Tak jak pisałem w tym artykule, ostatni miesiąc upłynął mi pod znakiem odwyku od klasycznej męskiej elegancji, która jest jednym z konstytutywnych elementów tego bloga. Rezygnacja z marynarek, krawatów i poszetek była ciekawym, rozwijającym i – wbrew pozorom – bardzo dandysim doświadczeniem. Pozbawiony modowych samograjów (choćby w postaci zestawów koordynowanych o dużym kontraście), musiałem poszukać sposobów na odzwierciedlenie charakterystycznej dla smart casualu efektowności na gruncie stylu swobodnego. Kilkanaście godzin spędzonych na testowaniu rozpisanych na kartkach koncepcji zaowocowało materiałem, który mam przyjemność zaprezentować Wam dziś w ramach kolejnego wpisu z serii “Kapsułkowa garderoba”. Serii w której staram się udowodnić, że dobrze skomponowana szafa wcale nie musi być duża, by można było na jej gruncie tworzyć wiele różnorodnych zestawów.
Wielu z Was pisało w mailach i komentarzach, że owszem elegancka konwencja jest atrakcyjna i inspirująca, jednak ze względu na wiele różnych czynników (zainteresowania, otoczenie, praca etc.) nie jesteście w stanie stosować jej za często na gruncie codziennej garderoby. Zaznaczaliście dotkliwy brak poradników ukazujących casual w jego najlepszym wydaniu, czyli takim, który robi wrażenie, będąc absolutnie prostym. Postanowiłem wykorzystać Wasze doświadczenia jako inspirację i punkt wyjścia do stworzenia wpisu wypełniającego ową lukę. Po długich namysłach udało mi się wyselekcjonować szesnaście casualowych klasyków z myślą, że na ich podstawie będę w stanie stworzyć co najmniej dziesięć różnorodnych propozycji. Kiedy doszło do realizacji, efekt przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Okazało się bowiem, że tak skomponowana casualowa garderoba pozwala na złożenie co najmniej szesnastu (sic!) różnorodnych zestawów, co w praktyce oznacza załatwienie tematu ubioru na ponad połowę miesiąca. Jest to świetna opcja dla tych wszystkich, którzy z różnych powodów nie chcą bądź nie mogą poświęcać swojemu ubiorowi nazbyt wiele uwagi, ale całkowite pominięcie tej kwestii nie jest w ich przypadku możliwe. Liczę, że ten materiał okaże się przydatny dla wszystkich tych, którzy nawet w casualowej marynarce czują się overdressed.
Zapraszam do zapoznania się z głównymi bohaterami dzisiejszego wpisu, jak również zestawami, które udało się w oparciu o ich udział stworzyć. Tradycyjnie pod każdym zdjęciem znajdziecie linki do podobnych elementów garderoby dostępnych w asortymencie sklepów online. Więc jeśli coś wpadnie Wam szczególnie w oko, to od wejścia w posiadanie danej rzeczy dzieli Was kilka kliknięć.
Podstawy stylu casual (16 rzeczy, 16 zestawów)
*** Aktualizacja linków – 11.10.2018 r. ***
1. Granatowy ocieplacz z tkaniny technicznej
Niezwykle praktyczna rzecz (głównie ze względu na kieszenie, które można wypełniać bez obaw o zdeformowanie całości), szczególnie w sezonie jesienno-zimowym. Charakterystyczne dla wykonanych z tkanin technicznych kurtek pikowanie nadaje takiej kamizelce nieformalnego sznytu.
Podobne modele: House, Zara, Mango, Jack&Jones
2. Jasna denimowa kurtka
Model w klasycznym dla denimu kolorze indygo pojawił się w moim pierwszym wpisie z serii “Kapsułkowa garderoba”, dlatego dziś dla odmiany proponuję jeszcze bardziej nieformalną wersję light wash. Jest to bardzo dobra opcja dla tych z Was, którzy chcieliby optycznie poszerzyć sobie górną partię sylwetki – wystarczy zestawić ją z ciemniejszymi spodniami, by wyrównać proporcje. Idealna denimowa kurtka powinna być dopasowana do ciała, aczkolwiek niezbędny jest pewien zapas, pozwalający włożenie pod nią cienkiego swetra.
Podobne modele: Pull&Bear, Reserved, Zara, Pull&Bear, Big Star, Levis
3. Ciemnoszary sweatshirt
Pierwotnie wykonywany z grubej, jasnoszarej bawełny, obecnie ten fason produkowany jest także z wełny czy wiskozy w wielu ciekawych kolorach. W mojej ocenie najbardziej uniwersalną opcją będzie model utrzymany w tonacji ciemnoszarej, z tkaniny o wyraźnej fakturze, która to faktura sprawia, że jest on ciekawą alternatywą dla klasycznego swetra z półokrągłym dekoltem.
Podobne modele: Jack&Jones, Only&Sons, Jack&Jones, Vistula, Tiger of Sweden
4. Granatowy sweter typu v-neck
Gdybym miał wskazać najbardziej uniwersalny model swetra jaki kiedykolwiek wymyślono, to zdecydowanie byłby to granatowy v-neck. Neutralny w kolorze, świetny jako warstwa pośrednia, pełnoprawny, gdy pozostaje okryciem dla koszuli czy t-shirta. W kontekście materiału najlepszą opcją jest miękka bawełna z domieszką bardziej szlachetnego materiału jak jedwab czy kaszmir. Modele stuprocentowo bawełniane są zazwyczaj bardziej matowe, a przez to też mniej formalne, podczas gdy stuprocentowa wełna zapewni bardziej elegancki wygląd.
Podobne modele: Esprit, Tom Tailor, Lancerto, Mango, Banana Republic, Vistula, Lancerto, Mango, Massimo Dutti, Lambert, GANT
5. Biała koszula OCBD
Biel zapewnia solidną bazę dla ekspozycji innych mocniejszych kolorów, tkanina oksford gwarantuje przewiewność, a znajdujące się przy kołnierzyku guziczki trzymają go w ryzach. To dzięki tym cechom stała się ona jednym z żelaznych punktów męskiej garderoby.
Ten sam model: Miler
Podobne modele: GAP, Tatuum, Jack&Jones, Mango, Banana Republic, Zack Roman, Lancerto, Gant, Polo Ralph Lauren
6. Kraciasta koszula z bawełnianej flaneli
W przypadku casualu można pozwolić sobie na mocniejsze koszulowe akcenty, takie jak np. zaprezentowana powyżej wyrazista krata, przywodząca na myśl “drwalskie” flanelowe koszule. W tym przypadku także mamy do czynienia z flanelą, lecz jej gramatura jest o wiele niższa od klasycznej kraciastej protoplastki. Efektem czego może ona służyć zarówno sama, jak również jako overshirt, zakładany na t-shirt czy henley.
Podobne modele: Reserved, Vistula, Mango, Lancerto, Massimo Dutti, Mango, Lancerto, Vistula
7. Biały henley
W ostatnich miesiącach dostrzegam coraz większą popularność tego specyficznego rodzaju t-shirta z długim rękawem, biorącego swą nazwę od miasta nad Tamizą, którego wioślarska reprezentacja jako pierwsza stosowała go w ramach sportowego stroju. W ciepłe dni noszony solo, gdy zaś temperatura spadnie może spokojnie docieplić koszulę bądź sweter.
Podobne modele: H&M, Pull&Bear, Mango, Dickies
8. Szary longsleeve
Wielu taki szary longsleeve może kojarzyć się z piżamą, zachęcam jednak, by spróbować dać mu szansę. Zwłaszcza jeśli jest się zwolennikiem stylu militarnego – ze skórzaną kurtką prezentuje się bardzo dobrze.
Podobne modele: Brave Soul, H&M, Jack&Jones, Esprit, GAP, Tommy Hilfiger
9. Granatowy t-shirt z dekoltem w serek
T-shirt jest trochę jak koń – jaki jest, każdy widzi. Dla urozmaicenia kwestii zastosowanych dekoltów, w tym przypadku zarekomendowałem model z wycięciem w tzw. serek. Co nie oznacza, że zwykły model z półokrągłym wykończeniem nie mógłby spełnić tych samych funkcji.
Podobne modele: Top Secret, Brave Soul, H&M, Top Secret, Mango, Zara, Tommy Hilfiger
10. Pleciony pasek
Pojawił się w przypadku propozycji ubioru dla studenta, pojawia się i tu. Cóż poradzić, kiedy jest to najbardziej uniwersalny model męskiego paska? 🙂
Podobne modele: Vistula, Lancerto, Mango, Vistula, Massimo Dutti, Lancerto, Tommy Hilfiger
11. Chinosy w kolorze stone gray
Jasne spodnie w kroju chinosów to klasyka, jasna szarość nie jest zazwyczaj pierwszym wyborem, ale na pewno jest to wybór rozsądny. Neutralny, dobrze łączący się z granatami i brązami kolor sprawia, że będą nienachalnym uzupełnieniem casualowych stylizacji.
Podobne modele: H&M, Mango, Zara, Tom Tailor, Reserved
12. Klasyczne ciemne jeansy
Któż ich nie lubi, któż ich nie posiada w swojej szafie? Praktyczne, uniwersalne, na wskroś nieformalne. Dlatego właśnie nie można ich było pominąć w tym zestawieniu 🙂
Podobne modele: Blend, Medicine, Pull&Bear, Reserved, Tatuum, Mango, Massimo Dutti, Levis, Lee
13. Beżowe chinosy
Wywodzący się z ubioru militarnego beż nie tylko zapewnia kamuflaż w warunkach pustynnych, ale także jest cennym sprzymierzeńcem na froncie bitwy o dobry wygląd. Bardziej casualową alternatywą dla tego typu spodnie mogą być te w kroju five pocket – takim jak jeansy, tyle że z wykorzystaniem niedenimowej tkaniny.
Podobne modele: Top Secret, Pull&Bear, Reserved, Tatuum, Mango, Vistula, Massimo Dutti, Lancerto, Benevento
14. Czekoladowe zamszowe chukka boots
Półformalny model, którego praktyczność doceniali żołnierze walczący podczas drugiej wojny światowej na froncie afrykańskim. Wybór czekoladowego zamszu sprawi, że będą one pasować do większości bazowych zestawów, a upływ czasu i pojawiające się na ich powierzchni rysy i zagniecenia tylko mocniej podkreślą nieformalny charakter. Stanowią idealną parę dla tak częstego w przypadku casualowych zestawów podwijania nogawek spodni.
Podobne modele: Gino Rossi, Geox, Clarks, Berwick, Lloyd, Meka
15. Klasyczne sneakersy w neutralnym kolorze
Nie ma chyba większego klasyka dla współczesnego stylu ulicznego jak wyposażone w zamszowe wstawki buty sportowe. W przypadku tego elementu można pozwolić sobie na mocniejszy akcent kolorystyczny w postaci aplikacji na ich boku, czy kontrastowych sznurówek.
Podobne modele: New Balance, Reebok, Massimo Dutti, Gant, New Balance, Gordon & Bros, Tommy Hilfiger
16. Skórzane niskie trampki
Nieco mniej kanoniczne podejście do tematu trampek, którego uniwersalność trudno docenić przed zakupem i przetestowaniem. Zastosowanie skóry zamiast materiału przedłuża ich żywotność, gdyż pozwala na usuwanie ubytków i zadrapań przy pomocy kremu i pasty. Wszystkie zalety klasycznych trampek pozostają w tym przypadku niezmienne.
Podobne modele: Polo Ralph Lauren, GANT, Levis
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
Na koniec mam dla Was także wersję wideo, którą udało mi się niedawno dokręcić:
Mam nadzieję, że moje dzisiejsze propozycje przypadły Wam do gustu i zainspirują Was do własnych poszukiwań. Jeśli uważacie, że treść tego wpisu jest wartościowa, to będzie mi niezmiernie miło, jeśli podzielicie się nim ze swoimi znajomymi w mediach społecznościowych. Część umieszczonych w zestawieniu linków to linki afiliacyjne – oznacza to, że jeśli za ich pośrednictwem wejdziecie na stronę sklepu i dokonacie tam zakupów (a w przypadku programu partnerskiego Ceneo wystarczy samo przejście z porównywarki na stronę sklepu), to ja otrzymam za to niewielką prowizję, a Wy dzięki temu przyczynicie się do dalszego rozwoju strony. Serdecznie dziękuję Wam za poświęcony czas i uwagę, jak również czekam na Wasze opinie wyrażone w komentarzach.
Pozdrawiam,
Dawid / Dandy
A dres? jeszcze dres musi być.
Zdecydowanie dres
The paragon of unddsrtaneing these issues is right here!
Kewl you should come up with that. Exlcelent!
Dobry wpis.
Poprosze jeszcze sezon jesien/zima… 😉
To są propozycje w sumie międzysezonowe, ale może bliżej grudnia coś się wymysli w tym temacie 🙂
Fajne zestawienie, nic dodać nic ująć… no dobra, nie zupełnie nic ująć. Zamszowe chukki i koszula ocdb wydają mi się trochę przeszczepione ze smart casualu ale to nie problem, bo nawet największy wróg marynarek czasem idzie na imieniny cioci Kloci i potrzebuje koszuli z kołnierzykiem. Nie podoba mi się tylko t-shirt w serek. Uważam, że t-shirty z dekoltem to przejściowa moda i za parę lat będziemy się śmiać z widoku facetów w podkoszulkach z dekoltem. No ale z drugiej strony nie buduje się raczej garderoby kasualowej z myślą o tym, że przetrwa ona pokolenia, tak że nie potrzebnie się czepiam.
Szary nie pasuje do brązu 🙁
Zgadzam się. Najbardziej razi mnie to połączenie w zestawach 2 i 7, gdzie jasnoszare spodnie sąsiadują z brązowymi skórzanymi trampkami, za to dobrze wygląda w zestawie 10. Może to po części wynikać nie tylko z zestawienia kolorystycznego, ale i z tego, że licowana skóra niezbyt pasuje do “luźnych zestawów” (2 i 7) za to świetnie sprawdza się w bardziej eleganckim układzie (7).
To dziwne, ale według zasad męskiej elegancji jednak pasuje. Kwestia doboru odcieni jest już sprawą indywidualnych preferencji 🙂
Zgadzam się, że to w dużej części kwestia subiektywnego odbioru, dlatego ja nie założyłbym brązowych butów do szarych spodni. Pisze Pan jednak, że takie połączenie “według zasad męskiej elegancji jednak pasuje”. Czy może Pan podać jakieś odnośniki?
Bardzo proszę: http://gentlemanschoice.pl/kiedy-nosic-brazowe-buty/
Dziękuję za odnośnik. Proszę jednak zwrócić uwagę, że w proponowanych tam zestawach ciemny brąz łączony jest z ciemną szarością, a koniakowy z jasną. I uważam to za udane zestawienie. Tu natomiast mamy głęboki brąz do bladoszarych spodni, co mnie nie przekonuje.
Nie mam z modą wiele wspólnego i ubieram się raczej kiepsko a ten wpis naprawdę nieco pomógł obrać mi pewną drogę! Super, że zostały umieszczone przykładowe linki do ubrań w różnych sklepach. Oby więcej takich wpisów i tak jak napisał @wodzu przydałoby się taki z ubraniami jesień/zima! 🙂
Cieszę się, że mogłem pomóc i liczę, że zostaniesz na dłużej 🙂
This is exactly what I was looking for. Thanks for wrgtnii!
Mężczyzna potrzebuje 16 elementów garderoby . W różnych poradach dla kobiet , jakie ubrania powinny być damskiej szafie zawsze są: czarna sukienka, biała koszula, jeansy, czarny żakiet i szpilki. Okazuje się że męska szafa jest znacznie bogatsza. 😉
https://lowcamarek.blogspot.com/
Te skórzane trampki to te podlinkowane z Bytomia?;)
Tak 🙂
Pomocny kolejny wpis. Uwielbiam tego typu Twoje wpisy!
Dawidzie za tydzień będę świadkiem na ślubie. Zdecydowałem się na granatowy garnitur i i granatowa muchę. Czy Twoim zdaniem dopuszczalna będzie na taką okazję granatowa muszka w białe lub złote groszki? Moje drugie pytanie dotyczy spinek do mankietów. Otóż czy wybór do tego zestawu zwykłych srebrnych nie będzie błędem? Z góry dziękuję za odpowiedź!
Aprobuję zarówno wybór muszki jak i spinek 🙂
Ja bym chętnie zobazyła takie zestawienie w damskiej wersji, może stworzysz z kimś takie kolabo 😉
Dobry pomysł, dopisuję do listy 🙂
Szanowny Panie,
Jak dla mnie ten artykuł to strzał w dychę! Gratuluję i powiem szczerze, że chciałbym widzieć więcej takich zestawów.
Pozdrawiam!
ciekawy wpis 🙂
Zdecydowanie więcej takich wpisów! 🙂
Hej Dandy!
Takie pytanie laika, w których zestawach wkładamy koszulę do spodni a w których nie?
Dzięki
Będą następne tego typu wpisy? Bo ten jest świetny 🙂
Jest jeszcze wiele stylów do opisania, więc na pewno 😀
Już wiem co chce na urodziny! 😀
Fantastyczny wpis. Szukam czegoś takiego w wersji dla kobiet! Ktoś, coś poleci proszę?
ALBO
nie miałabym nic przeciwko gdyby Dandy go skomponował <3
Dobry artykuł. Szukam tylko – Granatowego ocieplacza ze zdjęcia. Skąd jest ?