Zakazany owoc

CBp04

CBs03

CBp03

Często powtarzam, że obecne zwracanie się coraz większej rzeszy ludzi się ku systemom opartym na sztywnych zasadach, jest pokłosiem zmęczenia koniecznością nieustannego dokonywania wyborów w warunkach płynnej nowoczesności. Jasne wytyczne organizują świat, redukują dysonans poznawczy i stawiają wyraźną cezurę między tym co dobre i dozwolone, a tym, co należy bez zbytniego zastanawiania się odrzucić. Klasyczna elegancja bez wątpienia jest jednym z takich systemów. Wśród wielu jej zasad, będących wynikiem wytężonej pracy wielu pokoleń mężczyzn, znajdują się takie, których słuszność odczuwa się podskórnie, jak również te, które bez dogłębnego zrozumienia kontekstu ich powstania mogą wydawać się z dzisiejszej perspektywy przestarzałe. Na początku drogi wszystkie wydają Ci się być tymi pierwszymi. W miarę nabierania doświadczenia jednak zaczynasz głębiej się nad tym wszystkim zastanawiać i czarno-biały obraz z wolna rozmywa się w wielu odcieniach szarości. A kiedy jeszcze stoi za tobą rockowa przeszłość coraz trudniej jest ci bezrefleksyjnie zaakceptować te z nich, które nie znajdują umocowania w zdrowym rozsądku.

CBs04

CBs07

CBs02

Jedną z pierwszych poznanych przeze mnie zasad, ze względu na fakt posiadania w swej początkowej eleganckiej garderobie czarnego garnituru i brogsów w kolorze orzechowym, była ta zabraniająca łączenia ze sobą czerni i brązów. Do niedawna trzymałem się jej wiernie, ale w pewnym momencie zacząłem się nad jej zasadnością poważnie zastanawiać. Bo niby dlaczego nie powinno się ich zestawiać? Tyle mówi się, że to natura jest najlepszą kolorystką i to ku niej powinno się zwrócić w razie braku pomysłu na tworzenie spójnych kompozycji.  A co ma ona w tej sprawie do powiedzenia? Wystarczy chcociażby pobieżny rzut oka na umaszczenie wielkich egzotycznych kotów takich jak tygrysy, lamparty czy oceloty, by nie mieć w tej kwestii żadnych wątpliwości. Wychodzi zatem na to, że ta zasada jest typowo konwencjonalnym wymysłem – zakazanym owocem, wyhodowanym ludziom przez ludzi.

CBc01

CBd04

A w zasadzie mężczyznom przez mężczyzn, bo panie od dawna nie tylko nie uznają tego zestawienia za stylistyczny grzech, co więcej jest ono przez nie dość często stosowane.  Szukając informacji na temat źródła tej zasady najczęściej podawane były dwie przyczyny: primo brąz i czerń stanowią połączenie niezbyt kontrastowe, secundo po prostu źle to wygląda. A jako że znam o wiele mniej kontrastowe zestawienia, które dziwnym sposobem nie są zakazane, a argument “nie, bo nie” nigdy nie widniał wysoko na liście tych przeze mnie rozpatrywanych postanowiłem wyjśc poza ramę i przetestować wspomniane kolory w ramach jednego zestawu.

CBs09

CBd03

CBd06

CBp11

CBc02

Ostateczną decyzję pomogła mi podjąć jedna z subkolekcji wypuszczonych w kończącym się obecnie sezonie przez Massimo Dutti, w której, oprócz czerni i brązu, znalazły sie także biel, antracyt i tak popualarny ostatnio camel. Na dzisiejszych zdjęciach możecie zobaczyć kompozycję opartą o wymienione powyżej barwy i muszę przyznać, że jestem zadowolony z efektu. Jednocześnie niezmiernie ciekawi mnie czy znajdą się tu osoby, które pod wpływem dzisiejszego wpisu zmienią swój stosunek do łączenia czerni i brązów w ramach eleganckich zestawów. Jeśli tak się stanie, to wiecie gdzie szukać formularza komentarzy, nieprawdaż? 😉

CBs05

Cbc04

CBs10

Foto – Adam Ptak

Płaszcz – David Beckham Modern Essentials (podobne: Bytom, Bytom)
Okulary – Aldo
KrawatBows ‘n’ Ties
Koszula – Massimo Dutti (podobne: Vistula, LambertOSOVSKI)
Kardigan – Burton (podobne: Pier One)
Zegarek – Daniel Wellington (kod second_handdandy uprawnia do otrzymania 15% zniżki na cały asortyment z oficjalnej strony producenta)
Rękawiczki – stragan bożonarodzeniowy
Spodnie – H&M (podobne: Your Turn,  Dickies, Polo Ralph Lauren)
Skarpety – Szarmant
Buty – Clarks (podobne: Pier One,  Gordon&BrosBerwick)

Multi Czarne-27

Już w najbliższy poniedziałek 8. lutego, dzięki zaproszeniu od wrocławskiej inicjatywy jakotako, będę miał przyjemność przeprowadzić warsztat dotyczący prawidłowych sposobów dbania o skórzane buty. Będziemy impregnować i polerować, a w międyzczasie dzielić się swoimi spostrzeżeniami i szukać sposobów na usprawnienie całego procesu. Dzięki uprzejmości partnerów z Multirenowacja.pl będzie także specjalna niespodzianka dla fanów skór zamszowych 🙂

Więcej szczegółowych informacji znajdziecie na stronie wydarzenia:

https://www.facebook.com/events/1549026005412127/

Wstęp jest bezpłatny, a ilość miejsc ograniczona.

Do zobaczenia!

Dawid