“Lustereczko, powiedz przecie…” – rzecz o pastowaniu.

Kiedy mężczyzna zostawia za sobą ten etap życia, gdy buty sportowe pasują do wszystkiego poza garniturem, który dla odmiany uzupełniają borsuczej urody koszmarki obuwnicze, zaczyna rozglądać się za klasycznymi modelami obuwia.

Partnerem wpisu jest Multirenowacja.pl. Na hasło DANDYCORE otrzymacie 5% rabatu na cały asortyment sklepu.

Kiedy już je znajduje, co nie jest w Polsce wcale sprawą łatwą, staje przed kolejnym dylematem: skoro już zainwestował w nie te kilkaset złotych, chciałby, by posłużyły mu one przynajmniej kilka lat. Co powinien w tej sytuacji zrobić? Zainwestować w odpowiednie kosmetyki do impregnacji, które pozwolą utrzymać buty w dobrej kondycji. Przed tym jednak powinien przeczytać ten wpis, by wiedzieć w jakie preparaty się zaopatrzyć i jak prawidłowo ich użyć 🙂

Impregnacja butów była niegdyś swego rodzaju rytuałem gentlemanów, którego tajniki przekazywane były z pokolenia na pokolenie. Cechującą owych mężczyzn dbałość o swój ubiór pozwalała im nie tylko poświęcać godziny na posiedzenia ze szczotką i pastą do butów, ale także czerpać z tej czynności przyjemność. Nie na darmo Fred Astaire śpiewał, że nic tak nie poprawia humoru mężczyźnie jak wypastowane na połysk buty 🙂

Jeśli taki historyczny argument nie trafia do was drodzy czytelnicy, posłużę się kolejnym, bardziej praktycznym – buty to najważniejszy element ubioru. Dlaczego? Bo to one skupiają uwagę. Duże wyczucie mają w tym przypadku przedstawicielki płci pięknej, które często podkreślają, że zdarza im się oceniać mężczyznę w pierwszej kolejności właśnie po butach. Dość wspomnieć także, że zestaw złożony z najprzedniejszej jakości garnituru i dodatków może zostać szybko położony przez nieodpowiednie buty, a garnitur budżetowy, dzięki pięknym butom, może wyglądać jak milion dolarów. Przeczytałem już wiele poradników dotyczących ubioru i żaden z nich, mówiąc o możliwościach oszczędzania na ubraniach, nie wspominał w tym miejscu butów. Buty są bowiem inwestycją, koniecznym nakładem w procesie budowania wizerunku.

Gdy już zainwestuje się pewną kwotę w dobre buty, warto pomyśleć o odpowiednich kosmetykach do ich zabezpieczenia – w innym przypadku nawet drogie modele nie posłużą nam za długo, a inwestycja w obuwie powinna być długoterminowa. Skóra wykorzystywana w procesie produkcji butów była przecież kiedyś częścią żyjącego organizmu, który zapewniał jej odpowiednie odżywienie. Teraz jednak nie ma skąd czerpać odpowiednich substancji i trzeba jej ich dostarczyć – w innym przypadku wyschnie i stanie się podatna na mechaniczne uszkodzenia. Analogia do stosowania kremów na wyschniętą skórę dłoni czy balsamów po goleniu wydaje się zasadna 🙂

Multi_-2

Na rynku dostępna jest masa różnorakich produktów, których ilość niejednego aspirującego impregnatora przyprawić może o zawrót głowy. Na szczęście dla tych, którzy nie lubią dużo czasu spędzać na poszukiwaniach, wszystkie potrzebne kosmetyki można znaleźć w ofercie internetowego sklepu Multirenowacja.pl. Szczerze polecam oferowaną przez nich podstawową linię marki Saphir, którą, oprócz sensownego stosunku jakości do ceny, charakteryzuje także w pełni naturalne pochodzenie – produkty te, oparte są na naturalnych woskach i olejkach i jako takie znakomicie nadają się do okresowej pielęgnacji butów ze średniej półki cenowej. Sam sklep cechuje miła i profesjonalna obsługa, która bardzo chętnie dobierze odpowiednie kosmetyki na podstawie przesłanych na maila zdjęć. Ważne! Na hasło DANDYCORE otrzymacie 5% rabatu na cały asortyment sklepu, co może być dodatkową motywacją do zainwestowania w najlepsze kosmetyki do skór na naszym rynku.

W skład mojego zestawu wchodzą:

Przygotowanie butów.

Jako model poglądowy posłużyły nam czarne uniformowe derby z Massimo Dutti, które dwa sezony temu za rzetelna pracę otrzymał mój kompan Maciej, znany szerzej jak “Man behind WroStreetFashion”. Buty nie zostały uprzednio odpowiednio zaimpregnowane, były intensywnie noszone w trudnych sklepowych warunkach, w ostatnim czasie jednak kurzyły się gdzieś na dnie szafy. Problematyczną kwestią była także jakość skóry, która niestety nie wybija się ponad sieciówkową średnią. Niezrażeni jednak tymi przeciwnościami, postanowiliśmy spróbować wyposażyć je w prawdziwie lustrzany połysk.

Impregnacja obuwia jest czasochłonna i wymaga dużej dozy cierpliwości. Osobiście, zamiast wykonywania wszystkich czynności jednego dnia, polecam rozłożenie całego procesu na kilka dni – taki zabieg nie tylko pozwala uniknąć zmęczenia, ale także daje lepsze efekty i skraca ogólny czas całej akcji. Jako zapracowani blogerzy nie mieliśmy jednak tyle czasu i cały proces zajął nam jedno czterogodzinne posiedzenie.

Multi Czarne

Przed przystąpieniem do nakładania kosmetyków trzeba buty odpowiednio przygotować. Najpierw pozbywamy się sznurówek, których pozostawienie uniemożliwiłoby nam równomierne rozprowadzenie kosmetyków na powierzchni buta. Wypełniamy buty prawidłami, by maksymalnie rozprostować skórę cholewki. Następnie za pomocą szczotki wykonanej z naturalnego włosia pozbywamy się z powierzchni skóry wszelkich pyłków i kurzu.

Multi Czarne-5

Multi Czarne-4

1. Renowator

Multi Czarne-6

Na oczyszczoną powierzchnię skóry nakładamy za pomocą bawełnianej ściereczki (bądź, jeśli wolimy opcję bardziej budżetową, możemy posłużyć się tak jak ja fragmentami wyciętymi ze starego t-shirta ;)) cienką warstwę renowatora, który pozwoli uwolnić skórę od resztek wcześniej nakładanych preparatów, a także otworzy jej pory, by lepiej mogła chłonąć kolejne warstwy kosmetyków. Renowator jest także świetną opcją dla leniwych, gdyż za jego pomocą możliwe jest szybkie uzyskanie połysku na butach już zabezpieczonych, choć nie powinno się robić tego często. Użycie tego specyfiku jest zbędne, gdy impregnujemy buty świeżo zakupione. Wtedy możemy od razu przejść do punktu drugiego.

Multi Czarne-8

Przed zaaplikowaniem tłuszczu należy wypolerować buty bawełnianą szmatką.

Multi Czarne-10

Multi Czarne-11

2. Tłuszcz

Multi Czarne-12

Tłuszcz do skór rekomendowany jest w okresie jesienno-zimowym, jednakże jego użycie raz na kilka procesów czyszczenia i pielęgnacji znacząco poprawia kondycję skóry, zmniejszając ryzyko pojawiania się pęknięć oraz podnosząc jej wodoodporność. Tłuszcz ma charakter stricte odżywczy, warto więc wyposażyć się w wersję bezbarwną, by służyła nam do wszystkich naszych butów. Świetnie nadaje się także do zabezpieczania skórzanych podeszew przed skutkami deszczowej aury. Po zaaplikowaniu kosmetyku dajemy butom odpocząć przez noc.

Multi Czarne-13

Multi Czarne-14

Multi Czarne-16Tłuszcz odżywia skórę, pozostawiając ją bardziej matową. Uzyskiwaniem połysku zajmiemy się w kolejnych krokach.

3. Krem koloryzujący

multiczarne 18,5

Za pomocą ściereczki polerujemy powierzchnię butów. Za pomocą innej ściereczki owiniętej wokół palców nakładamy cienką warstwę kremu koloryzującego, który pozwoli wyrównać ewentualne przebarwienia skóry, a także da solidny fundament pod nakładanie pasty. Najlepiej jest używać kremu w kolorze skóry, jeśli jednak krem w odpowiednim kolorze nie jest dostępny, należy wybrać odcień o ton ciemniejszy. Odstawiamy buty na kolejny dzień, by kosmetyk mógł wniknąć głęboko w pory skóry.

multiczarne18,6

Multi Czarne-18,9Najlepszy efekt daje aplikacja kosmetyku ruchami kolistymi

4. Pasta twarda

Multi Czarne-19

Przy pomocy bawełnianej szmatki polerujemy całą powierzchnię butów. Ponownie owijamy wokół palców bawełnianą ściereczkę, nakładamy na całą powierzchnię butów pierwszą warstwę pasty (zasady co do doboru koloru takie same jak przy kremie; nie polecam stosowania past bezbarwnych, gdyż mają tendencję do osadzania się białym nalotem w zagięciach skóry) i pozostawiamy je w spokoju na kolejny dzień.

Multi Czarne-20

Multi Czarne-23

Następnego dnia dokładnie polerujemy buty i w zasadzie różnica w połysku między stanem obecnym, a tym z przed impregnacji powinna być już widoczna gołym okiem. Większość pasjonatów obuwia jednak nie zadowala taki efekt. By skutecznie osiągnąć efekt lustrzanego połysku potrzebny nam będzie drugi rodzaj pasty.

5. Pasta miękka

Multi Czarne-21

Skóra butów, tak jak i nasza, jest porowata i nierówna w kwestii powierzchni – jeśli chcemy myśleć o lustrzanym połysku, to musimy tę powierzchnię wyrównać. Po wielu próbach najbardziej skutecznym sposobem okazało się naprzemienne stosowanie dwóch rodzajów pasty: twardej, która zapewnia skuteczne wypełnienie porów skóry, dając tym samym solidną podstawę oraz miękkiej, która dzięki swej konsystencji jest w stanie wypełnić te miejsca, do których nie dotarła pasta twarda. Pasta Saphir Medaille D’or świetnie sprawdza się w charakterze miękkiej pasty. Tę z podstawowej linii zaś można przekształcić w pastę twardą poprzez odkręcenie jej wieczka i pozostawienie jej w takim stanie na 1-2 noce – odparowanie nadmiaru wody spowoduje nabranie przezeń pożądanych przez nas cech.

Multi Czarne-22

6. Pasta – woda – pasta

Multi Czarne-24

Dla uzyskania lepszych rezultatów i skrócenia czasu polerowania warto przygotować sobie szklankę z zimną wodą (im zimniejsza, tym lepsza), do której należy dodać łyżeczkę octu bądź wysokoprocentowego alkoholu (Beau Brummel używał w tym celu ponoć szampana ;)). Następnie przy pomocy palca aplikujemy na nałożoną warstwę pasty kroplę wody i polerujemy powierzchnię buta za pomocą bawełnianej szmatki. Powtarzamy sekwencję pasta twarda – woda – pasta miękka – woda aż do momentu, kiedy połysk zacznie być widoczny.

Multi Czarne-25

Multi Czarne-26Uzyskanie popularnego “lustra” teoretycznie powinno być możliwe na całej powierzchni buta, warto jednak ograniczyć do twardej części cholewki oraz opcjonalnie pięty – w tych miejscach jest ono najłatwiejsze.

7. Jedwabna poszetka / nylonowa rajstopa

Multi Czarne-27

Pod koniec polerowania, zastępując bawełniana szmatkę, do akcji powinna wkroczyć jedna z dwóch wymienionych w punkcie aktorek. Jedwab bądź nylon, ślizgając się po powierzchni skóry, nadaje lustru ostateczny, połyskliwy szlif. Osobiście preferuję stosowanie nieużywanej, przydużej poszetki – zapewnia ona pewniejszy chwyt, daje możliwość polerowania wahadłowego i dzięki temu pozwala poczuć się niczym profesjonalny impregnator 😀

Multi Czarne-28Tyle pastowania, tyle radości! 😀

I kiedy już się tak nanakładamy, naimpregnujemy i napolerujemy, to naszym oczom powinien ukazać się taki oto efekt:

Multi Czarne-29

Multi Czarne-31

okładka czarne

Jak wiadomo im skóra lepszej jakości, tym łatwiej i szybciej można taki efekt uzyskać, ale powyższe zdjęcia pokazują, że odpowiednie kosmetyki potrafią odmienić oblicze nawet budżetowych butów. Serdecznie dziękuję za uwagę i zapraszam do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami i technikami impregnacji skórzanego obuwia 🙂

Foto – Maciej Gajdur (Wro Street Fashion)