Jak wybrać marynarkę na lato?

Partnerem wpisu jest Lancerto

Wiele osób uważa, że noszenie marynarki letnią porą to średni, bo średnio komfortowy, pomysł. Wystarczy jednak wiedzieć na co zwrócić uwagę przy zakupie odpowiedniego modelu, by móc cieszyć się eleganckim wyglądem nawet wtedy, gdy temperatury sięgną powyżej 25 stopni Celsjusza. Dlatego dzisiaj, przy wsparciu marki Lancerto, której specjalnością są sezonowo odpowiednie marynarki, wykonywane w Polsce z dobrej jakości materiałów i utrzymane w klasycznym, ale jednocześnie nowoczesnym designie, zastanowimy się czym powinna charakteryzować się idealna letnia marynarka. Zapraszam do czytania i oglądania (wpis nie jest transkrypcją nagrania, więc warto zapoznać się z oboma materiałami):

1. Tkanina zasadnicza

jak wybrać marynarkę na lato lancerto skład tkaniny

Tak jak w niektórych sytuacjach nie można odmówić przydatności tkaninom technicznym (są niezastąpione np. w przypadku odzieży trekkingowej, sportowej czy roboczej), tak w przypadku marynarek na lato należy stanowczo się ich wystrzegać. Sztuczne włókna bywają stosowane z dwóch podstawowych powodów; po pierwsze mają za zadanie podnieść ogólną mechaniczną wytrzymałość tkaniny, po drugie są świetnym sposobem na obniżenie kosztu produkcji. Jak mawiał klasyk, każde rozwiązanie ma swoje plusy dodatnie i ujemne i nie inaczej jest w tym przypadku. Niestety dorzucenie do przędzy sztucznej domieszki potrafi dość skutecznie obniżyć oddychalność tkaniny, co w efekcie przekłada się na obniżenie komfortu termicznego podczas użytkowania. A zachowanie owego jest kluczowe, jeśli nie chcemy się w marynarce w ciepły dzień ugotować.

jak wybrać marynarkę na lato lniany tweed summer
Marynarka z tkaniny summer tweed wykonanej z lnu

Najlepszym wyborem będzie zwrócenie się ku w pełni naturalnym materiałom takim jak kojarzące się z sezonem wiosenno-letnim bawełny czy lny, ale także, co może być dla wielu osób nie lada zaskoczeniem, wełnie. Nie chodzi tutaj jednak o typowo ciężkie, zgrzebne tweedy i flanele, ale o sezonowo odpowiednie wersje wyposażone w otwarty splot, umożliwiający swobodny przepływ powietrza. W przypadku wełny mówimy o tropiku (spotykanym niekiedy pod handlową nazwą fresco), charakteryzującym się splotem płóciennym, czy hopsacku, tkanym z kolei metodą koszykową. Nierzadkim wyborem na letnie garnitury i marynarki jest także pozyskiwany ze strzyży kóz angorskich moher, którego wyróżnikiem jest charakterystyczny, szlachetny połysk. Len jest przewiewny z samej swej natury, w przypadku bawełny najlepszym wyborem będą jej wersje zbliżone strukturą do bawełnianej piki, którą standardowo wykorzystuje się przy produkcji koszulek polo.

Oprócz materiałów stuprocentowych, w sklepowych ofertach znaleźć można szeroką gamę naturalnych mieszanek w różnych proporcjach. Najpopularniejsze są tkaniny lniano-bawełniane (domieszka bawełny ma obniżyć gniotliwość lnu), wełniane z kilkuprocentową domieszką jedwabiu, który nadaje całości delikatny połysk, wełniano-bawełniane czy wełniano-lniane.


jak wybrać marynarkę na lato lancerto mr.vintage kobaltowy hopsackMarynarka z kolekcji Lancerto x Mr.Vintage wykonana z kobaltowej wełny typu hopsack.

Nie będzie także specjalnym zaskoczeniem, że materiał, z którego wykonuje się letnie marynarki, powinien charakteryzować się niską gramaturą. Lekkość materiału jest jednym z kluczowych wymagań, które muszą być spełnione, byśmy podczas noszenia nie “czuli” marynarki na sobie.

jak wybrać marynarkę na lato lekkie letnie marynarki sportowe

2. Tkanina podszewkowa

jak wybrać marynarkę na lato podszewka w kropki

Nie mniej ważny jest skład tkaniny podszewkowej, który także powinien być w pełni naturalny. W marynarkach bespoke, ze względu na jego drogocenność i właściwości chłodzące, stosuje się niekiedy jedwab. W konfekcji zaś, celem obniżenia kosztów, przy utrzymaniu podobnych właściwości, króluje wiskoza i jej pochodne, takie jak acetat, czy coraz bardziej popularne w obu odmianach mody cupro (zwane niekiedy bembergiem bądź jedwabiem miedziowym). Materiały te cechuje dobra oddychalność, śliski, chłodny chwyt, który jest nie do przecenienia przy wyższych temperaturach.

Bardzo często niestety zdarza się tak, że marynarki wykonane z naturalnych materiałów wyściełane są podszewką z poliestru czy poliamidu, które to skutecznie redukują, a niekiedy wręcz zabijają właściwości tkaniny wierzchniej. Z tego powodu należy się ich stanowczo wystrzegać.

jak wybrać marynarkę na lato ćwierćpodszewka

Pożądaną opcją w przypadku osób z tendencją do nadmiernego przegrzewania się jest zredukowanie ilości występujących w przypadku marynarki warstw. A to najlepiej jest zrobić poprzez ograniczenie powierzchni podszewki – gdy sięga ona do połowy korpusu mamy do czynienia z półpodszewką, gdy okala jedynie okolice karku i łączy się z rękawówką – ćwierćpodszewką. Wykonana z naturalnego materiału o otwartym splocie letnia marynarka na ćwierć, bądź półpodszewce będzie charakteryzować się bardzo dużą przewiewnością.

4. Brak sztywnej konstrukcji

jak wybrać marynarkę na lato miękka konstrukcja marynarki

Wiele osób decyduje się zrzucić letnią porą nieco kilogramów. Nie widzę przeciwwskazań do tego, by podobną kurację zafundować konstrukcji letniej marynarki. W efekcie tego warto zrezygnować z silnie zabudowanego, wyklejonego flizeliną frontu, jak i sztywnych poduch w ramionach. Brak wspomnianych wypełnień nie tylko sprawi, że marynarka układać się będzie bardziej naturalnie, ale będzie także o wiele bardziej komfortowa.

jak wybrać marynarkę na lato gładkie ramię bordowa poszetka
Minimalnie wypełniona kula rękawa w marynarce Regan

5. Nakładane kieszenie

jak wybrać marynarkę na lato sportowa marynarka nakładane kieszenie

Jestem zwolennikiem nieformalnych rozwiązań w przypadku eleganckich fasonów, dlatego też serdecznie rekomenduję wybór modeli wyposażonych w nakładane kieszenie. Nie dość, że są one bardziej sportowe od klasycznych, typowo garniturowych kieszeni ciętych z patkami, to dodatkowo można przechowywać w nich drobne rzeczy bez obawy o utratę ich fasonu. Nakładane mogą być zarówno kieszenie boczne, jak i kieszonka piersiowa zwana zwyczajowo brustaszą, w której nosi się poszetki. Często projektanci miksują wzory kieszeni, z powodu czego w ofertach znaleźć można marynarki z nakładanymi kieszeniami bocznymi i ciętą brustaszą, jak i modele odwracające ten porządek.

jak wybrać marynarkę na lato nakładana brustasza kieszonka piersiowa

6. Komfortowy slim fit

jak wybrać marynarkę na lato komfort slim fit luz

Dopasowanie typu slim fit jest dobre, co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Czasami jednak, a w przypadku omawianego tematu zwłaszcza, warto warto dać sobie dodatkowy centymetr czy dwa luzu, by czuć się w danej rzeczy komfortowo. Docinanie letnich rzeczy do “kości” jest nieuzasadnione, gdyż pozbawia nas zbawiennego termoizolacyjnego wpływu powietrza, znajdującego się między tkaniną a skórą. Nagrzany słońcem, ściśle przylegający do skóry materiał będzie to ciepło przenosił bezpośrednio na nią. W efekcie będzie ona zaczerwieniona i spocona, a nie jest to najlepszy stan, w jakim może się znajdować. Odrobina luzu nie tylko jest w stanie nas przed tym uchronić, ale też bardziej komfortowy fason pozwala w pełni cieszyć się przewiewnością letnich tkanin.

Liczę, że po zapoznaniu się z treścią niniejszego poradnika nie będziecie mieli problemu z odnalezieniem swoich idealnych letnich marynarek. W tym względzie raz jeszcze serdecznie polecam Wam ofertę marki Lancerto – partnera dzisiejszego materiału. Obecnie większość letnich modeli znajduje się na wyprzedaży, dzięki czemu możecie je kupić do 70% taniej. W kolejnym wpisie zaprezentujemy Wam razem z Maciejem trzy konkretne stylizacyjne propozycje w omawianym dziś temacie.

Pozdrawiam serdecznie,

Dawid / Dandy

Zdjęcia do dzisiejszego wpisu wykonał Adam Ptak, za kamerą zaś stanął Piotr Karwala.