Słowniczek mody męskiej cz.4

Temperatury spadają, więc czas na swetry 🙂

35. V-neck

v

Bodajże najpopularniejszy rodzaj swetra z trójkątnym dekoltem przypominającym literę “V” (w Polsce często nazywany swetrem w serek)

36. Crewneck

cre

Sweter z dekoltem okrągłym. Nazwa początkowo oznaczała wykończenie t-shirta, który podczas zmagań nosili amerykańscy sportowcy (głównie wioślarze i futboliści; crew w tym przypadku oznaczało sportową drużynę), ale z czasem przetransponowano ją na swetry wyposażone w taki właśnie dekolt.

swe

Odmianą crewnecka jest sweatshirt neck, którego dekolt wzbogaca charakterystyczny trójkąt znajdujące się tuż pod linią ściągacza.

37. Golf

gol

Sweter wyposażony w wysoki, okrywające szyję kołnierz. Co ciekawe kojarzenie tego typu swetra z golfistami jest osobliwe dla naszego języka; w Wielkiej Brytanii źródłosłów odwołuje się do gry w polo bądź wywijanego kołnierza (polo neck, roll-neck) za oceanem nazywa się go przez podobieństwo do żółwiej szyi (turtleneck), na antypodach zaś kojarzony poprzez podobieństwo do t-shirta (australijskie określenie skivvy oznacza zarówno t-shirt, golf jak i niewykwalifikowanego pracownika fizycznego; może to być wynikiem kojarzenia służebnej roli owych ubiorów, gdyż golf w wersji australijskiej spotykany jest najczęściej w formie modelu wykonanego ze sztucznego tworzywa i przeznaczonego dla biegaczy)

38. Pulower

ves

O ile z językowego punktu widzenia pulower (od ang. pull over – ciągnąć powyżej) mógłby być kategorią nadrzędną dla przedstawionych wcześniej swetrów, o tyle przyjęło się tym mianem określać wszystkie swetry nieposiadające rękawów.

39. Kardigan

kard 2

Jest to sweter zapinany na guziki, kołki bądź zamek błyskawiczny. Władysław Kopaliński jako inspiratora nazwy wskazuje weterana wojny krymskiej Jamesa Thomasa Brudenella, a konkretnie jego szlachecki tytuł hrabiego Cardigan. Pierwotnie kardigan był swetrem bez kołnierza, obecnie możemy spotkać modele z kołnierzem np. w typie stójki bądź szalowym

40. Cable-knit (splot warkoczowy)

_11179576

Pod tym linkiem znajdziecie galerię przedstawiającą wiele ciekawych splotów wykonanych wspomnianą techniką.

41. Sweter Krykietowy

12912A_1447668773

Kiedyś podstawowy element uniformu krykiecistów, potem także golfistów, w końcu przedostał się do mody codziennej za sprawą zwolenników preppy. Cechami wyrózniającymi są splot typu cable-knit, oraz kolorowe pasy zdobiące dekolt, okolice pasa jak i nadgarstków, wskazujące na przynależność klubową gracza.

42. Aran

aran sweater

Oryginalne irlandzkie swetry tego typu, przez wzgląd na zastosowany wzór jasno wskazywały na klanowe pochodzenie noszącego. Oprócz funkcji tożsamościowej, spełniały one jeszcze dwie inne: primo chroniły przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi podczas żeglugi, secundo pozwalały zidentyfikować właściciela w razie wypadku na pełnym morzu. Pieczołowitość ręcznego wykonania sprawia, że stanowią one małe dzieła sztuki i nadal są popularnym typem swetra wśród irlandzkich wyspiarzy.

43. Fair Isle

fair

Wzór dzianiny uzyskiwanej metodą żakardową, który został spopularyzowany przez Edwarda VIII, znanego także jako Książę Walii. Nazwa pochodzi od małej wyspy znajdującej się w obrębie Wysp Szetlandzkich. Uznaje się, że charakterystyczne wzory zostały zaczerpnięte od hiszpańskich żeglarzy (co jest wielce prawdopodobne, biorąc pod uwagę renesansową wojnę między Anglią a Hiszpanią o dominację na morzach). W przypadku tego wzoru nie ma jednolitego kanonu; zazwyczaj stanowi on kompilację motywów geometrycznych, roślinnych i zwierzęcych.

Źródła grafik: NordstromLynch Clan

Poprzednie części słowniczka mody męskiej dostępne pod poniższymi linkami:

Część Pierwsza – Garnitur
Część Druga – Buty
Część Trzecia – Koszula