Najpopularniejsze rodzaje wzorów

Bo warto znać ich nieco więcej, niż tylko paski i kratki 🙂

1 Gingham (vichy)

gung

Wzór ten występuję pod dwiema nazwami: pierwsza z nich pochodzi z języka malajskiego, konkretnie od słowa genggang oznaczającego pasiasty wzór. Początkowe paski zostały później zdublowane i odwrócone, efektem czego powstała znana nam dziś kratka, której postanowiono wtórnie nadać nazwę „pasiastej” kratki gingham. Druga nazwa pochodzi od francuskiej miejscowości, w której tkano materiały w ów wzór, a która znana jest z bazujących na wodach termalnych kosmetyków jak również goszczenia w czasie drugiej wojny światowej kolaborującego z Niemcami rządu P. Petaina. Sam deseń łączy w ramach mniej lub bardziej regularnej kratki co najmniej dwa kolory – dającą wysoki kontrast biel oraz dowolny inny kolor, który ma szansę odpowiednio na tle neutralnej bieli wybrzmieć. Najczęściej wykorzystywany w produkcji koszul, krawatów i poszetek.

2. Tartan

tartan

Klasyczny szkocki wzór składający się z regularnie rozstawionych przecinających się linii, tworzących kraciasty wzór. Tradycyjnie występował na wełnianych kiltach i pledach (plaids), które służyły za wierzchnie okrycie szkockich wojów (stąd właśnie wzięło się drugie, funkcjonujące głównie w Ameryce określenie dla kraty – plaid). Konkretne wzory i kolory wskazywały pierwotnie na klanową przynależność, dziś utraciły tę dystynktywną moc, efektem czego tartan występuje w szerokiej gamie kolorystycznej

BlackwatchTartan(C3608)flatPopularny w USA wzór tartanu, przynależny historycznie do legendarnego szkockiego batalionu piechoty o nazwie Czarna Straż (Blackwatch).

burberry_check_patternKratka Burberry swym designem także odwołuje się do wzoru tartanu.

3. Shepherd’s Check (Border Tartan)

shepherds_check_brown2

Zwany po polsku tartanem granicznym, gdyż związany jest z regionem historycznej Northumbrii, na terenie którego obecnie znajduje się granica angielsko-szkocka. Wzór składa się z przenikających się jasnych i ciemnych kwadratowych pól, wytworzonych w wyniku diagonalnego (ukośnego) tkania. Tradycyjnie jasną (białą, częściej jednak kremową) część przędzy stanowiła niebarwiona wełna pozyskiwana z białych owiec, podczas gdy ciemną pozyskiwano z owiec czarnych, bądź poprzez barwienie jasnej wełny naturanymi barwnikami (np. olchą). Zastosowanie kombinacji pól pełnych jak i dwukolorowych sprawiało, że z dystansu tkanina wydawała się jednolita, dzięki czemu często stosowano ją w sytuacjach wymagających kamuflażu. Jest to prawdopodobnie najstarszy wzór anglosaskiego tartanu.

4. Houndstooth (pepita)

houndstooth

Wzór uzyskiwany poprzez parkietaż ( czyli pokrycie płaszczyzny wielokątami przylegającymi i nie zachodzącymi na siebie) białych i czarnych wielokątów, przypominających kształtem psie zęby. Pierwotnie związany ze Szkocją, sławę zdobył dzięki Coco Chanel, która niezwykle często wykorzystywała ten wzór w swoich projektach (wystarczy wspomnieć choćby słynny żakiet “chanelkę”, najczęściej ozdobiony czarno-białą pepitą)

5. Glencheck (Krata Księcia Walii)

glencheck

Swą nazwę zawdzięcza Księciu Windsoru, Królowi Edwardowi VIII, ktory wprowadził go na amerykańskie salony, skąd przeniknął on do codziennego, eleganckiego stylu. Na wzór składają się kwadratowe kafelki, utworzone najczęściej z trzech rodzajów kraciastych, czarno-białych mikrowzorów. Pierwotnie tweedowy, obecnie często stosowany jest także w przypadku koszulowych bawełen i akcesoryjnych jedwabiów.

6. Windowpane

36669-_grey-lilac-3354

Wyraźny wzór kraty okiennej tworzą dość szeroko rozstawione, przecinające się pod kątem prostym paski. Przez lata niedoceniany, obecnie przeżywa swój renesans, stając się atrybutem pewnych siebie, świadomych modowo mężczyzn.

7. Tattersall

wc-tatwc13-m-fabric

Wzór tworzą krzyżowo rozstawione pasy, występujące w dwóch różnych kolorach, najczęściej na białym bądź kremowym tle. Nazwa pochodzi od osiemnastowiecznego konnego targu w mieście Tattersalls, gdzie sprzedawano przyozdobione tym wzorem koce.

8. Madras (Madrasi Checks)

sconset-madras-patch-harbor-by-ralph-lauren-683072

Kolejna wariacja na temat tartanu swą nazwę zawdzięcza indyjskiemu miastu Ćennaj, które od nazwy swojego założyciela zwane bywa także Madras. Od klasycznego tartanu odróżnia go to, że najczęściej zdobi on lekkie tkaniny takie jak koszulowa bawełna czy kora (seersucker) i wykorzystuje się go w produkcji koszul, spodni, krawatów, poszetek i chusteczek do nosa. Często występuje w postaci patchworkowej, tak jak na zdjęciu.

9. Herringbone

GREY-HERRINGBONE-LAMBSWOOL_jpg

Stosowany w przypadku bawełnianych tkanin twillowych i wełnianych tweedów, ze względu na układ tworzących go poziomych linii nazywany bywa jodełką. Najczęściej zdobi tweedowe garnitury, marynarki i spodnie, jak również bawełniane koszule.

10. Argyle (romby)

argyle

Na wzór składają się romby, najczęściej w dwóch bądź trzech różnych kolorach, przetykane białymi liniami, także tworzącymi romboidalna siatkę. Pierwotnie zdobił on skarpety noszone przez Szkotów do ich  tradycyjnych, tartanowych kiltów, później zaczął być stosowany także w przypadku swetrowych dzianin i w takiej formie nosozny był od golfowych graczy, po nieśmiałych informatyków.

argyle-pattern-23195-1920x1200Wersja skrócona wzoru

rHarlequin_Diamonds___Black___White___Small_shop_previewWariacja zwana Harlequin Print, zaprojektowana w 1944 przez projektantkę Adele Simpson

11. Patchwork

nick-wooster-pitti-uomo-suit-smoking-tartan

Nie jest to konkretny wzór, a określenie techniki łączenia różnych, czasami nawet krańcowo, wzorów. Na zdjęciu widoczny Nick Wooster w garniturze, który powstał z połaczenia nieregularnie rozłożonych tartanowych krat.

12. Pinstripe

pinstripe

Pinstripe to bardzo cienkie paski rozstawione w odległości około 5mm. Najczęściej wykorzystywane w produkcji biznesowych garniturów, a dzięki klubowi Chicago Cubs stały się popularne w kręgach baseballowych.

13. Bengal Stripe

lg_bengalStripeBlack

Grube paski, stosowane w produkcji tkanin koszulowych. Pozostałe warianty pasiastych deseni znajdziecie w tym artykule.

14. Pasy Marynistyczne

white-Riley-Blake-knit-fabric-with-navy-blue-stripes-185364-1

 

Granatowo-białe, szerokie poprzeczne pasy (czasami uzupełniane kolorem czerwonym) stanowią najbardziej charakterystyczny motyw dla stylu marynistycznego. Najczęściej zdobi on t-shirty, szorty, płócienne torby i espadryle.

15. Paisley

paisleyi

Nerkowaty wzór nazwę odziedziczył po miejscowości w Anglii, w której produkowano materiały o tym charakterystycznym deseniu. Bywa on u nas mylnie nazywany wzorem tureckim, w rzeczywistości przybył on do Europy za pośrednictwem Brytyjczyków z Indii, gdzie od początków nowożytności ozdabiano nim insygnia władzy, budynki, a później także odzież zwykłych ludzi. W modzie męskiej ulokował się na krawatach, muchach i poszetkach, a klienci pracowni krawieckich często wybierają tkaniny z tym wzorem na podszewki swych marynarek.

micropaisleyMikropaisley

16. Ancient madder “pattern”

ancien

Pod tym pojęciem rozumieć należy różne rodzaje orientalnych ornamentów, sparowanych zazwyczaj ze specjalnym rodzajem matowego jedwabiu – jedwabiu marzana.

17. Polka Dot

Black___White_Polka_dot_

Wzór ten składa się z równomiernie i dość ciasno rozstawionych kropek. Wzór współdzieli swą nazwę z popularnym w XIX wieku tańcem – polką, nie ze względu na ścisły związek między nimi, a fakt bycia modnym w tym samym czasie. Wzór ten zyskał popularność głównie dzięki pin up girls, które chętnie eksponowały swe kobiece wdzięki w sukienkach i kostiumach kąpielowych przyzdobionych białymi kropkami.  Obecnie nazwą polka dot określa się także wariacje charakteryzujące się mniej regularnym rozstawem wzoru.

18. Camo (Camouflage)

camo

Stosowany przez amerykańskich żołnierzy, celem maskowania się w dżunglowym otoczeniu, w latach sześćdziesiątych przeniknął do mody cywilnej. Nieregularny układ przypominających kleksy plam najczęściej znaleźć można na militarnie inspirowanych kurtkach, t-shirtach oraz spodniach.

Źródła grafik – Pinterest, materiały własne