Kurtka safari – Poradnik + Lookbook

Od pewnego czasu jako Dandycore staramy się podchodzić bardzo rozsądnie do dokonywanych ubiorowych zakupów. Traktowanie ciuchów jako narzędzia pracy ma jedną poważną wadę: potrafi zracjonalizować każdy, nawet najbardziej zbędny wydatek. Bardzo przydatnym remedium na ten problem jest zrobienie sobie listy rzeczy, których naprawdę się potrzebuje, by nadać naszej indywidualnej kapsułowej garderobie odpowiedniego wydźwięku. Jedną z pozycji na liście Dawida była letnia kurtka safari.

Kurtka safari – historia

Kurtka safari jest idealnym przykładem męskiego ubiorowego pragmatyzmu. Powstała na przełomie XIX. i XX. wieku z myślą o brytyjskich żołnierzach stacjonujących w Afryce. Potrzeba było im uniformu o podobnej do zwyczajowego munduru funkcjonalności, zachowującego przy tym cechy ubioru przystosowanego do służby podczas bardzo wysokich temperatur. Postawiono więc na najbardziej dopasowaną do pogody i jednocześnie użyteczną bojowo konstrukcję wykonaną z drelichu i usianą kieszeniami.

źródło: therack.com

Podstawa nie ulegała większym zmianom aż do lat 30, gdy dodano pasek, dzięki któremu kurtka lepiej trzymała się ciała. To jest moment, w którym wygląd kurtki safari nabrał ostatecznych kształtów znanych ze współczesnych ofert sklepów.

Czym zatem charakteryzuje się klasyczna kurtka safari?

  • lekką tkaniną w wersji letniej (bawełna czy len), cięższą w wariancie jesiennym (wełna albo bawełniany sztruks)
  • koszulowym kołnierzem
  • nakładanymi kieszeniami z patkami zapinanymi na guzik
  • paskiem wiązanym w talii
  • naramiennikami (opcjonalnie)

W połowie lat 30. XX wieku pojawił się po raz pierwszy oficjalny termin “garnitur safari”, oznaczający omawianą kurtkę i wykonane z tego samego materiału spodnie. W tym samym czasie Ernest Hemingway docenił użytkowe walory tego stroju i z lubością oddawał się polowaniom w uszytej na zamówienie własnej wersji. Stało się też to, co zwykle bywało z militarnymi ubraniami przechodzącymi w stan spoczynku do cywila. Budujące swoją potęgę powojenne Hollywood (na czele z nieśmiertelnym Clarkiem Gablem) okazało się spoiwem na stałe łączącym styl safari z modą, nadając mu wydźwięk aż do dziś.

źródło: Archive Photos/Getty Images

Wraz z upływem lat, kolejnym wybuchom popularności i okresom przejściowym, modele ulegały różnym przemianom. Zmieniała się tkanina, liczba guzików, czy długość konstrukcji. Obecnie naramienniki i pas nie są stosowane w każdym modelu. 

Kurtka safari w wersji z paskiem

Swój model udało mi się znaleźć na ostatnim etapie wyprzedaży w Mango (pojawiał się on także w naszych zestawieniach wyprzedażowych, więc jest szansa, że niektórzy z Was także sobie ją sprawili). Jestem świadom tego, że ma kilka wad (choćby to, że mogłaby być nieco dłuższa), ale za niecałe sto złotych nie ma co wybrzydzać. Jest za to z czego być zadowolonym. Tkanina jest leciutka jak chusteczka, kolor, wbrew zdjęciom na stronie, jest bardziej brązowy niż zielony, a krój jest typowo letnio umiarkowanie dopasowany.

Kurtka – Mango
T-shirt – H&M
Okulary – H&M
Spodnie – H&M
Espadryle – Manuele Verdu (Tk Maxx)

Kurtka safari w wersji ze ściągaczem

I to by było tyle, gdyby nie nagły zwrot akcji. Podczas pracy nad dodatkiem Letnia Szafa – Instrukcja Obsługi przydarzyła mi się bowiem okazja do stworzenia drugiego zestawienia zawierającego kurtkę safari. Zakupiony na potrzeby zdjęć model tak mocno przypadł mi do gustu, że stał się jednym z moich ulubionych elementów, które zostały w tym dodatku zawarte.

Z wyczucia i zdobywanego z czasem doświadczenia przychodzą najsolidniejsze pomysły. Nie inaczej stało się tym razem. Styl marynarski nie jest mi obcy, a na Dandycore mamy popisowy artykuł na ten temat, w którym rozpracowaliśmy aż 4 świetne różnorodne stylówki osadzone na żeglarskich fundamentach. Jednak na zestawienie tego tematu z kurtką safari wpadłem dopiero teraz, pracując wraz z resztą zespołu nad zestawami do letniego dodatku do naszej książki. Połączenie nietypowe, jednak doskonale “zagrało” mi w głowie, po czym okazało się strzałem w dziesiątkę już w praktyce.

Kilka słów należy się samej kurtce, zwłaszcza jej budowie. Jest wyjątkowo cienka i przez to zwiewna. Odpowiednio okrojona podszewka wzmacnia konstrukcję w najważniejszych punktach, pozwalając na maksymalne odciążenie na niemal całej powierzchni. Ciekawym rozwiązaniem jest substytut paska. Mamy tutaj do czynienia ze ściągaczem znanym raczej z kurtek znacznie nowszych, jak np. M65.

Kurtka – Sfera
T-shirt – H&M
Okulary – H&M
Spodnie – H&M
Pasek – Massimo Dutti
Trampki – Massimo Dutti

Tekst: Dawid Tymiński / Adam Ptak
Foto: Adam Ptak

Na koniec mamy do Was pytanie: która ze stylizacji podoba Wam się bardziej? zapraszamy do zagłosowania w ankiecie poniżej:

 

***

Szukasz modowych inspiracji na wakacje? Sprawdź nasz letni dodatek do książki “Męska szafa – Instrukcja obsługi”!

W tym ebooku, na 116. stronach znajdziesz m.in.:

  • 27 letnich klasyków, jak i 13 powracających rzeczy z podstawowej wersji książki, z których stworzyliśmy 50 zestawów w dwóch stylach: casual i smart casual. Trzymamy się zatem nadal idei kapsułowej garderoby, w myśl której w dobrym stylu chodzi nam o minimum wysiłku i maksimum efektu;
  • Trzy artykuły, przybliżające kwestie zachowania komfortu termicznego latem, najczęstszych letnich błędów polskich mężczyzn, jak i sposobów na zwiększanie możliwości swojej kapsułowej garderoby;
  • Ekskluzywny filmowy lookbook, dostępny jedynie dla czytelników ebooka i prezentujący siedem letnich zestawów z wybitnie dandysowym sznytem, utrzymanych w duchu letniego smart casualu;
  • Baza produktów podobnych do tych zaprezentowanych w ebooku, dostępnych od ręki w asortymencie sklepów online. Dzięki niej szybko, łatwo i bez wychodzenia z domu zakupisz wszystkie potrzebne rzeczy i uzupełnisz tym samym garderobowe braki. Wielu Czytelników “Męskiej szafy…” wskazywało, że to jeden z najmocniejszych punktów naszego wydania i trudno się z nimi nie zgodzić

Jeśli masz już naszą podstawową książkę albo jej wersję elektroniczną, to najlepszym wyborem będzie dla Ciebie “Męska szafa – Instrukcja obsługi”.

Jeśli jednak do tej pory nie zdecydowałeś się na jej zakup, to mamy dla Ciebie dwa niezwykle atrakcyjne pakiety, dzięki którym zaoszczędzisz na początku drogi inwestowania w swój idealny styl.

Książka “Męska szafa – Instrukcja obsługi” w wersji papierowej + ebook “Letnia szafa – Instrukcja obsługi” (85 zł zamiast 109 zł)

Pakiet ebooków: “Męska szafa” + “Letnia szafa” (69 zł, zamiast 84 zł)

Dzięki za uwagę! Życzymy wielu stylowych inspiracji i miłej lektury!