Partnerem wpisu jest marka Roomcays. Na hasło DANDYCORE otrzymasz 5% rabatu rabatu na cały asortyment oficjalnego sklepu marki, a także wesprzesz naszą działalność prowizją od sprzedaży!
Broda – nieważne czy masz, czy dopiero planujesz mieć. Warto, byś wiedział, że trzeba dbać zarówno o siebie jak i o nią, by wywoływała efekt “wow” zamiast “zgól to synu”. A może jesteś tu z powodu swojego faceta, który już wyhodował sobie krzak na twarzy, ale wydaje Ci się, że go nie ogarnia? To też dobrze!
Jak dbać o brodę i wąsy? – z tego artykułu dowiesz się m.in.
- Jak zadbać o siebie przed/w trakcie zapuszczania brody;
- W jaki sposób zapuszczać zarost, żeby nie było wstydu;
- Jak stylizować brodę i wąsy, by prezentowała się najlepiej;
- Jakich kosmetyków używać do codziennej męskiej pielęgnacji
W dzisiejszych zmaganiach z zapuszczaniem i dbaniem o męski zarost wspiera nas marka Roomcays, która produkuje dobrej jakości kosmetyki dla mężczyzn, oparte w dużej mierze na naturalnych składnikach. Do Roomcaysa zgłosiliśmy się przed stworzeniem tego materiału, bo sami korzystaliśmy wcześniej z ich produktów. Dziś nadszedł czas, by zaprezentować je w akcji.
Zacznijmy jednak od początku 🙂
Jak dbać o brodę i wąsy? – film
Zapuszczanie brody i wąsów – co ma wpływ na efektywność procesu?
Jeśli zależy Ci na tym, by twoje włosy (na głowie czy na twarzy) były gęste i zdrowe, to musisz znać kilka podstawowych zasad świadomej pielęgnacji. Na początek dość oczywista kwestia, czyli odżywianie. Skóra jest naszym największym narządem, a włosy są jego wytworem. Dlatego jeśli nie dbasz o siebie od wewnątrz, to po stosunkowo krótkim czasie efekty tego można zobaczyć na zewnątrz.
Pamiętaj więc o diecie bogatej w białko, które jest podstawowym budulcem naszego organizmu. Jeśli więc białka będzie za mało, to szanse na wyhodowanie bujnej brody spadają, bo brakuje odpowiedniego materiału.
Nie zaszkodzi przy okazji skupić się również na odpowiedniej ilości błonnika, węglowodanów złożonych, nienasyconych tłuszczów czy witamin. Ważna jest też odpowiednia ilość snu i unikanie stresu. Przemęczone ciało bowiem, zamiast inwestować w rozrost brody, przerzuci swoje zasoby na front ogólnej regeneracji organizmu.
Pamiętaj! Zapuszczając brodę, nie możesz zapominać o uwarunkowaniach genetycznych. Jednym mężczyznom broda będzie rosła na całej pożądanej powierzchni, innym – tylko
miejscami. I nie należy się na to obrażać, szczególnie na początku przygody z zarostem. Jeśli twój nie rośnie tak, jakbyś sobie życzył, to należy go zapuszczać tylko w miejscach, w których dobrze sobie radzi. U większości osób będą to okolice wąsów i podbródek.
Jak dbać o brodę i wąsy? – czesanie i przycinanie zarostu
Po mniej więcej miesiącu broda powinna mieć ok. 1,5–2 cm. To jest moment, w którym należy zacząć regularnie ją czesać, aby nadać włosom odpowiedni kierunek wzrostu i układania się. Do czesania polecamy tzw. kartacz, czyli szczotkę z naturalnego włosia. Nie tylko skutecznie wyczesze złuszczający się naskórek, ale także nada włosom odpowiedni kierunek i przy okazji zafunduje przyjemny masaż skóry twarzy.
Na tym etapie warto, nawet na własną rękę, przycinać pojedyncze odstające włosy, które prawie zawsze się pojawiają. Wystarczą do tego zwykłe nożyczki, nie muszą być to od razu te barberskie, rodem z XIX wieku, wyciągnięte z wraku brytyjskiego frachtowca. No chyba, że planujesz sam później przycinać całą brodę – wtedy faktycznie warto zainwestować w lepszy model. A jeśli jesteś osobą mniej pewną swoich umiejętności manualnych, to sugerujemy wizytę w zaufanym barber shopie. Dlaczego zaufanym? Bo przecież nie chcesz, żeby ktoś skrzywdził Twoją starannie zapuszczaną brodę zbyt mocnym skróceniem.
Jak dbać o brodę i wąsy? – mycie
Szampon
Rosnącą brodę należy regularnie myć, używając odpowiedniego szamponu. Co do składu, to pamiętaj, że lepiej unikać tych, które są oparte na silnych detergentach (m.in. SLS, SLeS), bo ich nadmniar narusza płaszcz hydro-lipidowy naskórka, zaburzając jego funkcjonowanie. To z kolei może spowodować, m.in. wzmożone przetłuszczanie się skóry, łupież czy nadmierne wypadanie włosów.
Jak dbać o brodę i wąsy? – nawilżanie
Balsam nawilżający
Pora na nawilżanie i olejowanie! Pamiętaj o regularnym stosowaniu oleju, olejku lub serum w celu zatrzymania nawilżenia w naskórku/włosie. Ważne jest, aby mieć świadomość, że olej (emolient) sam w sobie nie nawilża. Robi to zaaplikowanie pod niego nawilżacza (humektantu) np. balsamu do brody.
Upewnij się, że skład zawiera obiecane na etykiecie oleje, a nie jest jedynie mieszanką parafiny i silikonów.
Najpierw więc (po umyciu i wysuszeniu) nakłada się balsam. WAŻNE – powinieneś wcierać go w skórę twarzy, a nie w samą brodę. Przy mojej brodzie nakładam warstwę balsamu o powierzchni paznokcia i w zupełności to wystarcza. Im więcej włosia i im gęstsza broda, tym więcej produktu zostanie wchłonięte przez włosy, więc wtedy potrzeba nieco większej ilości. I analogicznie w drugą stronę – rzadszy i krótszy zarost to mniej balsamu.
Olejek nawilżający
Teraz pora na olejek, który utrzyma nawilżoną wcześniej skórę. Po serii różnego “porcjowania” przy pojedynczym nakładaniu doszedłem do tego, że idealna ilość olejku dla mnie to 5 – 6 kropli. Analogicznie jak przy balsamie, należy to lekko modyfikować w zależności od rozmiaru i gęstości zarostu. Tak jak balsam, olejek należy wcierać w skórę.
Dlaczego ilość jest tutaj kluczowo ważna? Bo gdy zaaplikujesz za dużo olejku, to, zamiast ładnego błysku, uzyskasz efekt przetłuszczonej brody. A to nie wygląda dobrze.
Jak dbać o brodę i wąsy? – stylizacja przy pomocy balsamu i wosku
Tak jak włosy na głowie, włosy na brodzie należy czesać, a także układać za pomocą odpowiednich kosmetyków. W tym celu stosuje się lżejsze w mocy balsamy i mocniejsze woski (szczególnie do finezyjnego podkręcania wąsów).
Balsam
Pokazany wcześniej balsam służy również do modelowania zarostu. Po zaaplikowaniu możesz dowolnie modelować kształt i kierunek układania się zarostu (np. przy pomocy kartacza albo zwykłego grzebienia). Pamiętaj tylko, żeby taki grzebień regularnie czyścić, by nie wczesywać sobie kosmetyków do brody w świeżo umyte włosy na głowie. Czyszczenie kartacza raz na jakiś czas także wysoce wskazane.
Wosk do stylizacji wąsów to totalnie inny kaliber kosmetyku. Przez całe życie byłem przekonany, że moje wąsy nie są podatne na układanie i zarzuciłem tę ideę po kilku próbach. Nie oznacza to, że Ty tez musisz.
Wosk należy zawsze mocno rozgrzać przed nałożeniem. Potem można przystąpić do nakładania go na wąsy i modelowania do pożądanego kształtu.
Roomcays – dobry wybór dla początkujących brodaczy
Przy tym projekcie zaprosiliśmy do współpracy markę Roomcays, gdyż jej produkty mają świetny stosunek jakości do ceny. Co więcej są naprawdę ładnie wykonane, zapakowane, a także świetnie i spójnie pachną (jeśli temat zapachów interesuje Cię szczególnie, to zajrzyj koniecznie do naszego materiału o perfumach). To ostatnie jest mega ważne, bo mamy gwarancję, że stosowanie poszczególnych kosmetyków razem nie grozi nam zapachowym dyskomfortem. Sam zapach zaś nie jest dominujący, czuć go lekko i przyjemnie. Czego chcieć więcej?
W ich ofercie można znaleźć też balsam z filtrem do tatuaży – o tatuażach robiliśmy już odcinek na naszym kanale Youtube. A że robi się coraz cieplej i często wiele osób chodzi w krótkim rękawie, to warto zadbać o swoje tatuaże. Te, po częstej ekspozycji na mocne słońce, mogą tracić kolor jeśli nie są odpowiednio chronione. Ten balsam taką ochronę zapewnia, przywraca głębię koloru tatuażu, nawilża, odżywia i chroni skórę;
Przypominamy, że na hasło DANDYCORE otrzymasz 5% rabatu na asortyment dla mężczyzn dostępny w sklepie Roomcays – oficjalnym sklepie marki Roomcays.
Jak dbać o brodę i wąsy? – podsumowanie
Na koniec warto dodać, że broda jest ciekawą sprawą. Ale jeżeli nie rośnie Ci taka, jaką byś sobie wymarzył, to nie świadczy to o niczym złym, genetyki póki co nie przeskoczysz. Warto próbować, odpowiednie przygotowanie może czynić cuda.
Z drugiej zaś strony jeżeli już tę brodę masz, to nie czyni Cię to z miejsca męskim mężczyzną. Na to się składa twoje zachowanie i postawa wobec ludzi, a nie krzak na twarzy. Pamiętaj o tym 🙂
Dzięki za uwagę i pozdrawiam!
W imieniu zespołu Dandycore
Karol Majchrzak
Konsultacja merytoryczna – Joanna Gajęcka (IG @joanisella)
Foto – Adam Ptak
Redakcja – Dawid Tymiński
Realizacja filmu – Piotr Krawala
Czasami trzeba też wyciąć siwe włosy z owej brody. Ale to tylko taki luźny wniosek.
To znaczy, że po kąpieli mam osuszyć brodę, wyczesać karta zek, wetrzeć balsam (podkład pod olejek) w skórę, wetrzeć olejek w skórę a potem raz jeszcze wetrzeć balsam, tym razem w brodę (zarost, włosy), żeby je wymodelowac?
W podpisie macie literówkę ( Realizacja filmu – Piotr Krawala).
Jak tak patrzę na te brody to już mnie gęba swędzi- zdecydowanie żyletka/brzytwa rządzi !!!
A Piotrowi wizyta u „barberki” zdecydowanie posłużyła- na filmie w scenach łazienkowych przystojniak pierwsza klasa 😉
mialem z tej firmy olejek kupiony chyba w rossmanie ale nie pasowal mi, krostek dostalem, szukam cos innego, polecisz cos?
alabatros ja mam ogolnie problem z kosmetykami bo wlasnie uczulenia itd ale spasowal mi angry beards