Czarny łabędź

Nie chodzi mi tutaj o film z Natalie Portman (choć swoją drogą to bardzo dobry film), a o koncepcję, której autorem jest Nassim Nicholas Taleb, twórca bestsellerowej książki o tym właśnie tytule, a która idealnie nadaje się do opisu sytuacji, w której się znaleźliśmy.

czarny łabędź Dandycore dawid Tymiński Nassim Nicholas Taleb 3

czarny łabędź Dandycore dawid Tymiński Nassim Nicholas Taleb

czarny łabędź Dandycore dawid Tymiński Nassim Nicholas Taleb 4

Czarny Łabędź jak hiszpańska inkwizycja – nikt się go nie spodziewa

Jeśli spytać przeciętnego człowieka w jakim kolorze występują łabędzie, to bez wątpienia najbardziej popularną odpowiedzią będzie kolor biały. Do pewnego momentu w historii nikomu o zdrowych zmysłach nie przyszłoby podawać innego koloru, bo przecież wszystkie łabędzie są białe. A potem odkryto czarne łabędzie i teza, wedle której występują tylko łabędzie białe, od razu stała się fałszywa. Jedno zdarzenie wywróciło do góry nogami pewnik, z którym nikt nie dyskutował.

Nassim Nicholas Taleb takimi Czarnymi Łabędziami nazywa zdarzenia, które przytrafiają się nagle, niespodziewanie i zmieniają drastycznie zmieniają naszą rzeczywistość. Jak sam pisze: „Połączenie niskiej przewidywalności i znacznych skutków dla otaczającej rzeczywistości czyni Czarnego Łabędzia wielką zagadką”. Współcześnie znanymi wydarzeniami tego typu można by określić atak na World Trade Center z 11.09.2001, Kryzys finansowy z 2008 (świetnie opisany od strony popularnonaukowej w filmie The Big Short), czy szalejąca obecnie pandemia, spowodowana Koronawirusem.

Czy można przygotować się na Czarnego Łabędzia?

Przykład autora książki pokazuje, że jest to możliwe, o ile wykażemy się analitycznym umysłem i spostrzegawczością. Swój majątek Nassim Nicholas Taleb pomnażał w głównej mierze poprzez obstawianie takich właśnie wydarzeń w momencie, kiedy nikt się ich nie spodziewał.

Warto być zapobiegliwym i przygotowanym na najgorsze nawet wtedy, kiedy sytuacja wydaje się tego nie wymagać. Jak pokazują przykłady ostatnich dni, nawet zapas makaronu czy papieru toaletowego może być swego rodzaju ubezpieczeniem na trudny okres, który nie wiadomo ile tak naprawdę potrwa. Jako wyborowy preppers nie śmieszkuję z ludzi gromadzących spore zapasy, bo sam zamiast małych zakupów preferuję spore raz na miesiąc. W efekcie czego zawsze jestem przygotowany na wypadek kwarantanny 🙂

Po rozważania na temat społecznego odbioru koloru czarnego zapraszam do wpisu Czar Noir.

czarny łabędź Dandycore dawid Tymiński Nassim Nicholas Taleb 2

Kurtka – Bershka
Plecak – Helikon TEX
Sweatshirt – H&M
Joggery – H&M
Skarpety – Patine (Na hasło DANDYCORE 5% rabatu)
Buty – Tommy Hilfiger

*** Kup naszą książkę “Męska Szafa – Instrukcja Obsługi z tańszą dostawą! ***

Sami zostajemy w domu, ograniczamy nasze zespołowe działania do jednego dnia w tygodniu i serdecznie zachęcamy was do włączenia się do akcji #zostańwdomu. Nasze działanie ma realny wpływ na ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa, więc zachęcamy do zachowywania możliwie największych środków ostrożności. To niezwykle ważne.

Jeśli rozważaliście, ale jeszcze nie dokonaliście zakupu naszej książki “Męska szafa  – Instrukcja Obsługi”, to mamy dla was dobrą informację:

Właśnie obniżyliśmy na stałe koszty wysyłki w naszym sklepie. Obowiązujący od dziś cennik to:

Dlaczego warto zakupić naszą książkę?

  • zbiera ona osiem lat naszych doświadczeń z męskim stylem w lekkiej, estetycznej i przystępnej w formie;
  • jest całościowym doświadczeniem gładkiego wejścia w świat męskiej mody;
  • zawiera ponad 100 stron artykułów, 60 rzeczy – elementów kapsułowej garderoby i 100 zestawów stworzonych w oparciu o te elementy;
  • każdy jej czytelnik otrzymuje dostęp do bazy produktów podobnych do tych pokazanych w książce, przez co, by je kupić, nie będzie musiał nawet wychodzić z domu; ostatnio baza została zaktualizowana, więc nie traficie w niej na wyprzedane produkty;
  • idealnie umila czas spędzany w domu;

Każdy zakup książki papierowej jak i e-booka realnie wspiera naszą działalność i pozwala przetrwać w tych trudnych czasach, kiedy niechybnie czeka nas spowolnienie, także na rynku influencer marketingu. Jeśli już naszą książkę macie, to będziemy ogromnie wdzięczni, gdy polecicie ją.

  • bezpośrednio tym, którzy mogą być nią zainteresowani;
  • jak i swoim znajomym w mediach społecznościowych, np. poprzez udostępnienie linku do sklepu, zdjęcia czy krótkiej recenzji.

Staramy się jak możemy, by dotrzeć z naszą ofertą do jak największej ilości osób, ale nasze kanały mają jednak ograniczony zasięg. Wielokrotnie byliście naszymi ambasadorami. Liczymy, że w tym czasie także będziemy się cieszyć Waszym wsparciem.

Zapraszamy na transmisję live, która odbędzie się w sobotę 21.03 o godzinie 20:00. W jej ramach Dawid przedstawi stan działań na najbliższy czas i przybliży kulisy funkcjonowania Dandycore w czasach kwarantanny. Transmisja odbędzie się pod tym linkiem:

Trzymajcie się w zdrowiu i dbajcie o siebie!

Pozdrawiam w imieniu całego zespołu
Dawid