Jak powinien pachnieć mężczyzna – poradnik: męskie perfumy

Zanim opanowałem temat łopatologicznego rozpoznawania perfum, moje wizyty w perfumeriach wyglądały zawsze tak samo. Wchodzę, sam nie wiem dokładnie po co, bo “ładne perfumy” to trochę zbyt szeroka kategoria. A nigdy jakoś nie zabrałem się do przeczytania obszernych opracowań nt. nut serca i głowy. Nie mówiąc już o sprawdzaniu tego w praktyce. 

Jeżeli jesteś entuzjastą perfum i mocno się na nich znasz, to w tym momencie chciałbym Cię ostrzec. Ten tekst jest bardzo pomocny dla ludzi, którzy są zieloni w tym temacie, ale dla znawców sztuki może sprawiać wrażenie lekko ignoranckiego. Czytasz dalej na własną odpowiedzialność. 😉

Dlaczego warto jest umieć się w perfumerii odnaleźć? Osobiście perfumy sprawdzałem zazwyczaj na ślepo. I byłem tak daleko od celu, jak to tylko możliwe. Nawet po sprawdzeniu dziesięciu zapachów. Na dodatek czułem presję miejsca i obsługi i mimo że wiem, że to ich praca, to nie czułem się z tym komfortowo. Może byłoby łatwiej, gdyby zapachy nie były pogrupowane w sklepie według marek, ale nut zapachowych. Niestety nie są. Więc trzeba sobie radzić inaczej.

Jak powinien pachnieć mężczyzna – poradnik: męskie perfumy – film

Męskie perfumy – warto mieć do tego nosa

Studia, w połączeniu z logicznym myśleniem i zdolnością obserwacji, nie poszły jednak na marne. Okazuje się, że dość łatwo można zgadnąć, które perfumy będą nam się prawdopodobnie podobały.

Pewnie jesteś w stanie określić jakie zapachy przypadają Ci do gustu. Słodki, ciężki, lekki, owocowy, skórzany, etc. Nawet jeśli nie z własnego doświadczenia, to na podstawie doświadczeń innych. Do tego na szczęście nie jest wymagana absolutnie żadna wiedza – wystarczy sprawny nos.

Dlaczego w ogóle poruszamy ten temat? Po pierwsze, wybieranie perfum nie jest łatwe. Po drugie, perfumy odpowiednio dobrane sprawiają, że możesz czuć się lepiej. Dlaczego? M.in. dlatego, że podnoszą pewność siebie. Wyciągają z osoby to co najlepsze. Trochę jak ubiór dobrany do okazji i osobowości noszącego.  Co więcej, na ładne, dobrze dobrane perfumy zwraca uwagę płeć przeciwna. A to jest bardzo ważna sprawa.

Jest jeszcze wizerunkowy aspekt perfum. Odpowiednio dobrane do osobowości, pasujące do twojego stylu życia perfumy możesz uczynić swoją sygnaturą. Czymś, co pomoże w pozytywny i charakterystyczny sposób Cię zapamiętać. Jasne, nie zastąpi to budowania spójnego, całościowego wizerunku, ale jest jego ważnym składnikiem.

Oceniaj książkę po okładce

Opatrywanie produktów markami i projektowanie ich opakowań tak, by były spójne z emocjami, które mają wywoływać u użytkownika jest powszechną rynkową taktyką. Dlatego też producenci perfum są w tej materii całkiem zgodni. Metoda, którą chcemy Ci przedstawić, nie jest może w 100% skuteczna, ale pozwala znacznie ułatwić proces poszukiwania swojego idealnego, ulubionego zapachu.

O co chodzi? O kolor. Kolor opakowania. Często świadczy on bardzo mocno o tym, czego możesz spodziewać się w środku flakonu. Poniżej znajdziesz podział na typy zapachów wraz z konkretnymi przykładami polecanych przez nas zapachów.

Opakowanie srebrne, przezroczyste, często z czerwonymi akcentami – zapachy “sportowe”, lekkie i świeże

 

męskie perfumy Dandycore Carolina Herrera 212 VIP Men Armani Acqua di Giò Pour Homme Bentley Azure

Carolina Herrera 212 VIP Men / Armani Acqua di Giò Pour Homme / Bentley Azure

Opakowanie niebieskie/turkusowe –  zapachy morskie, świeże, cytrusowe, lekkie, chłodne

męskie perfumy Dandycore Paco Rabanne Invictus Yves Saint Laurent L'Homme Cologne Bleue Azzaro Chrome

Paco Rabanne Invictus / Yves Saint Laurent L’Homme Cologne Bleue / Azzaro Chrome

Opakowanie czerwone, bordowe i pomarańczowe – ostre, mogą sprawiać wrażenie duszących tym, którzy nie lubią ciężkich perfum, bardzo wyraźne, często orientalne, zawierające przyprawy, takie jak imbir i kardamon

męskie perfumy Dandycore Givenchy Xeryus Rouge Davidoff Hot Water L’Occitane Eav des Baux

Givenchy Xeryus Rouge / Davidoff Hot Water / L’Occitane Eav des Baux

Opakowanie brązowe – zapachy głównie ciepłe, skórzane, tytoniowe, ciężkie, drzewne

Dsquared2 Wood Pour Homme Davidoff Zino Dolce & Gabbana The One for Men Tom Ford Noir Extreme

Dsquared2 Wood Pour Homme / Davidoff Zino / Dolce & Gabbana The One for Men / Tom Ford Noir Extreme

Opakowanie czarne – często zapachy ciepłe, wyraźne, ciężkie, pieprzne, drzewne

Dior Sauvage / Chanel Égoïste / Ermenegildo Zegna Zegna Forte

Opakowanie żółte / jasnopomarańczowe –  zapachy słodkie, świeże, często cytrusowe

Yves Saint Laurent L´Homme L´Intense Karl Lagerfeld Lagerfeld Classic Giorgio Armani Stronger with you

Yves Saint Laurent L´Homme L´Intense / Karl Lagerfeld Lagerfeld Classic / Giorgio Armani Stronger with you

Opakowanie ciemnozielone – mogą być dwojakie: albo miętowe albo ziołowe, “poważne”, nieco staromodne

Azzaro Solarissimo Levanzo Calvin Klein Eternity for Men Amouage Epic

Azzaro Solarissimo Levanzo / Calvin Klein Eternity for Men / Amouage Epic

Opakowanie bladozłote i beżowe – zapachy cięższe, nieco w klimacie czerwonego i brązowego, czyli głównie zawierające imbir, pieprz i drewno

Guerlain L'Homme Idéal Ferrari Bright Neroli Guerlain Aqua Allegoria Bergamote Calabria

Guerlain L’Homme Idéal / Ferrari Bright Neroli / Guerlain Aqua Allegoria Bergamote Calabria

Męskie perfumy – testować rano czy wieczorem?

Mówi się, że perfumy powinno testować się rankiem albo przed południem. Dlaczego? Po pierwsze, rano nasz nos jest zawsze bardziej “sprawny” i mniej zmęczony niż wieczorem. Po drugie, w perfumeriach jest wtedy o wiele mniejszy ruch, a więc i większy spokój. Im mniej ludzi, którzy przepychają się, by sprawdzać kolejne zapachy, tym większy jest komfort testowania. Proste, ale ma znaczenie.

Męskie perfumy niejedno mają imię

Warto jeszcze wspomnieć, że perfumy mogą pachnieć z różną “mocą” i jakością. Dlaczego? Bo mają różne natężenie substancji zapachowych w swoim składzie:

  • Mgiełka do ciała – 0% – 3% – w przypadku męskim perfum raczej nie występuje’;
  • Woda kolońska (Eau de Cologne (EdC)) 3% – 5%
  • Woda toaletowa (Eau de Toilette) – 5% – 10%, max 12%
  • Woda perfumowana (Eau de Parfum)  -10% – 15, max 18%
  • Perfumy (Parfum / Perfume) – 20% – 40% 
  • Ekstrakt perfum (Extrait de Parfum) – 44-60% 

Im większe stężenie, tym oczywiście też wyższa cena.

Co nagle, to po diable

Testowanie perfum to proces, który trwa chwilę dłużej niż jedynie szybkie niuchnięcie w perfumerii. Kiedy znajdziesz już dwa zapachy, między którymi się zastanawiasz, to koniecznie spryskaj sobie nimi nadgarstki. Dlaczego? Perfumy, jak każda substancja chemiczna, mają to do siebie, że z czasem się utleniają i w kontakcie ze skórą poszczególnych ludzi mogą działać zupełnie inaczej. Trzeba więc sprawdzić jak “układają się” na Twojej skórze. Może bowiem okazać się, że zapach który jest ładny i przyjemny w pierwszym kontakcie, stanie się po czasie irytujący.

A to chyba najgorszy scenariusz, jeśli od razu zdecydujesz się na jakieś perfumy i nie będziesz mógł ich używać. Ból będzie tym większy, jeśli zdecydujesz się na droższy zapach. Warto też zapytać o opinię zapachową najbliższej osoby. Bo możesz stanąć przed ciężkim wyborem – nowe perfumy albo przytulanie. 😉

męskie perfumy dandycore mem

Męskie perfumy – podsumowanie

Na sam koniec prośba. W przypadku perfum mniej znaczy więcej, więc nie wylewaj na siebie od razu połowy flakonu. Fajnie jest fajnie pachnieć, ale jeżeli pomieszczenie, w którym przebywałeś przez godzinę nadal pachnie Tobą, to znak, że przesadziłeś. Perfumy mają być sojusznikiem w procesie budowania wizerunku, a nie twoim natrętnym posłańcem. Pamiętaj o tym. 🙂

Dzięki wielkie za przeczytanie tego wpisu do końca! Mam nadzieję, że informacje w nim zawarte okażą się dla Ciebie przydatne i pomogą w znalezieniu idealnego zapachu męskich perfum!

Zachęcam także do bycia z nami w kontakcie poprzez nasze social media:

Youtube – jeśli lubisz formę “gadaną”
Facebook –  znajdziesz tam informacje o najnowszych materiałach
Instagram – codzienna dawka zdjęciowych inspiracji, a także kulisy pracy naszego zespołu
Grupa na FB – stylowe miejsce do odbywania nie mniej stylowych dyskusji

zapisania się do newslettera, jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi materiałami, jak i odwiedzenia naszego sklepu, w którym możesz nabyć książkę “Męska szafa – instrukcja obsługi”.

Dzięki wielkie za uwagę, pozdrawiam i do zobaczenia następnym razem!

W imieniu zespołu Dandycore
Karol