Jak się ubrać na uczelnię? (20 rzeczy, 12 zestawów)

Wpis archiwalny, zaktualizowane o nowe propozycje produktów

W dobrze skomponowanej męskiej garderobie większość elementów (jeśli nie wszystkie) powinny łatwo się ze sobą łączyć i być wzajemnie zamiennymi. W teorii posiadacz takiej garderoby będzie w stanie złożyć akceptowalny zestaw z jakichkolwiek rzeczy, które dane mu będzie losowo ze swojej szafy wyciągnąć. Dość często podkreślamy, że warto jest inwestować w do bólu klasyczne i przez to proste rozwiązania, bo to one dają solidne podstawy i umożliwiają późniejsze przemycanie co bardziej ekstrawaganckich akcentów.

Skąd się wziął pomysł na “Jak się ubrać na uczelnię?”

Na naszą skrzynkę mailową często spływają pytania dotyczące kwestii ubioru na uczelnię. Byliśmy studentami i pamiętamy nasze początkowe zmagania z tym tematem od strony czysto praktycznej, kiedy to bardzo mocno staraliśmy się nie być zanadto overdressed. Wiemy też, że studencki budżet nie jest z gumy i wydanie nawet kilkuset złotych dla osoby, której taka suma pieniędzy musi wystarczyć na przetrwanie całego miesiąca, jest przeżyciem dość bolesnym. Proces budowania garderoby jest niezwykle żmudny, bardziej przypomina maraton niż sprint. Kiedy staramy się zanadto podkręcić tempo, to wtedy bardzo często można złapać finansową zadyszkę i wpaść w pułapkę kupowania totalnie nieuniwersalnych rzeczy, które, by móc je w ogóle nosić, wymuszają na nas kupno kolejnych i kolejnych. A wystarczy jedynie sprytne planowanie i wiedza za czym warto się rozejrzeć, by całą zabawę uczynić przyjemną i przynoszącą oczekiwanie efekty.

***

“Męska szafa – instrukcja obsługi” – Jak szybko i bez wysiłku wejść w świat mody męskiej

Dziś jest najlepszy czas na udoskonalenie swojego wizerunku i odświeżenie garderoby. Mozolne przeszukiwanie blogów, frustracje z popełnianych błędów i wykuwanie na blachę zasad odchodzi w zapomnienie właśnie teraz, wraz z premierą tej właśnie książki. Od celu dzielą Cię jedynie chwile spędzone na przyjemnej lekturze.

“Męska szafa” jest kompendium wiedzy, dzięki któremu zbudujesz kompletną garderobę i to bez wychodzenia z domu. Start w ten szeroki temat nigdy dotąd nie był tak prosty, a wszystko dzięki wiedzy, który przekuliśmy w jeden kompletny poradnik wypełniony wyłącznie przydatną dla Ciebie treścią:

  • 60 przedmiotów niezbędnych w codziennej szafie
  • 100 gotowych ubiorów na każdą okazję i porę roku, tak na dobry początek
  • 100 stron przydatnej wiedzy o ubraniach i wizerunku
  • Wiele łatwych do przyswojenia ciekawostek i porad
  • Baza linków do produktów obecnych w książce, które możesz od razu kupić
  • Wyjątkowa oprawa, ale to trzeba zobaczyć i poczuć, żeby zrozumieć

Kup teraz na http://sklep.dandycore.pl/ i ciesz się swoją własną przemianą!

 

***

Jak się ubrać na uczelnię? (20 rzeczy, 12 zestawów)

Wychodząc naprzeciw Twoim oczekiwaniom, postanowiliśmy wybrać 20 rzeczy, w które naszym zdaniem powinien zaopatrzyć się każdy młody entuzjasta męskiej mody, by w oparciu o nie tworzyć ciekawe, spójne i, co najważniejsze, różnorodne zestawy. Są to solidne, wypracowane przez wiele pokoleń mężczyzn fundamenty, dzięki posiadaniu których można zacząć myśleć o próbach poszukiwania własnego stylu. Używając tylko tych dwudziestu klasyków będziecie w stanie skomponować co najmniej dwanaście różnorodnych zestawów, rozpiętych od swobodnego casualu, poprzez opcje półformalne, aż po te bardziej zobowiązujące. Oparcie propozycji na idei quasi-kapsułowej garderoby sprawia, że zaproponowane poniżej zestawy mogą zainspirować też tych, którzy uczelniane mury już dawno zostawili za sobą. W tym właśnie uniwersalnym charakterze zawiera się główne piękno męskiej mody, które nakazało nam kilka lat temu całkowicie poświęcić się temu tematowi.

Bez zbędnego przedłużania, zapraszamy do zapoznania się z dwudziestoma bohaterami dzisiejszego wpisu, a także propozycjami, które udało nam się przy ich pomocy stworzyć.

Jak się ubrać na uczelnię? – Film

*** Ostatnia aktualizacja linków – 13.10.2019 r. ***

1. Granatowa, nieformalna marynarka

Dandy Student-18

Twoja najlepsza przyjaciółka, na którą możesz liczyć w każdej sytuacji – nie ma chyba w modzie męskiej bardziej uniwersalnego klasyka. Przy kupnie pierwszej marynarki tego typu warto rozejrzeć się za modelem, który detalami znacząco będzie odróżniał się od tych stricte formalnie garniturowych (np. nakładane kieszenie, mniej formalny niż standardowa czesankowa wełna, materiał, wyraźna faktura tegoż etc.). Jednym z niedocenianych aspektów nieformalnych marynarek są ich guziki, które często są płaskie jak w przypadku modeli formalnych. Warto zwracać się ku modelom wyposażonym w bardziej casualowe guziki. Jeśli zaś model nam się podoba, a co do guzików mamy obiekcje, to ich wymiana nie jest sprawą ani trudną ani drogą 🙂

Podobne modele: MangoVistula, Massimo Dutti, Bytom, Suitsupply, LancertoMassimo Dutti, Suitsupply, Lancerto, Suitsupply

2. Sportowa marynarka w neutralnym kolorze

Dandy Student-19

Twój idealny zmiennik, kiedy chcesz dać oddech pierwszoplanowemu zawodnikowi. W przypadku drugiej marynarki warto zdecydować się na inny kolor, ale nadal na tyle subtelny, by dobrze zestawiał się z innymi elementami garderoby. Dobrym wyborem będzie także wzór (w wersji mikro pin-point jak w tym przypadku, bądź bardziej wyrazistej jak choćby krata windowpane). Tak jak pierwsza, ta także powinna dać się nosić zarówno w sposób formalny jak i nieformalny.

Podobne modele: Massimo DuttiLancerto, Massimo Dutti, Suitsupply

3. Biała koszula

Dandy Student-2

Każdy mężczyzna powinien mieć choć jedną białą koszulę, która obecnie nie musi się już kojarzyć bardzo formalnie. Biel jest najlepszym “rozświetlaczem” twarzy – dając duży kontrast między cerą noszącego a resztą ubioru daje solidną bazę pod ekspozycję innych kolorów. Mimo że producenci “kuszą” udziwnieniami, warto zwrócić się ku klasycznej formie: brak kontrastowych obszyć, przeszyć, plis, guzików i innych modnych gadżetów pozwoli jej odnaleźć się w niemalże każdym zestawieniu. By zwiększyć zakres zastosowania, warto wybrać kołnierzyk włoski (spread) bądź półwłoski (semi-spread), które mogą obecnie być noszone zarówno z krawatem jak i rozpięte. Dobrze też zwrócić uwagę, czy kołnierzyk posiada kieszonki na fiszbiny.

Podobne modele: WólczankaReserved, Mango, WólczankaMango, VistulaOlympBytom, VistulaLancerto, Suitsupply

4. Błękitna koszula OCBD

Dandy Student-3

Ten nieformalny model, stanowiący kwintesencję stylu amerykańskiego, ze względu na swój pośredni, stylistyczny charakter jest idealnym rozwiązaniem dla początkujących. Błękitny odcień posiada podobne właściwości do bieli, bawełna oksfordzka (dzięki zastosowaniu koszykowego splotu) jest zarówno mięsista jak i przewiewna, a nieformalny kołnierzy typu button-down pozwala utrzymać wyłogi koszuli w ryzach przez cały czas noszenia. Jak zobaczysz poniżej taką koszulę można nosić także z krawatem (tak noszą ją Amerykanie, którzy ją wymyślili i spopularyzowali, jawnie nic nie robiąc sobie z wytworzonego w Europie mitu).

Podobne modele: Tatuum, GAP ,Jack&Jones, Mango, Massimo Dutti, Tommy Hilfiger, Lancerto, Miler, Macaroni Tomato

5. Wielokolorowa Koszula w Kratkę Vichy

Dandy Student

Kraciasta nieformalna koszula (w kratkę gingham, tattersal, windowpane etc; więcej na temat wzorów znajdziecie w tym wpisie) może także stać się roboczym wołem, szczególnie w sezonie wiosna-lato. Najlepszym wyborem na początek będzie model utrzymany w ciekawej kolorystyce, a jednocześnie względnie neutralny i charakteryzujący się uniwersalną bazą (w tym przypadku biel-granat-pomarańcza-bordo). Swpbodny kołnierzyk button-down świetnie podkreśli nieformalny charakter takiej koszuli.

Podobne modele: Fynch&Hatton, Christian Berg, Osovski

6. Nieformalna kamizelka w neutralnym kolorze

Dandy Student-5

Choć nieformalne kamizelki to nadal niszowy temat w naszym kraju, to czasami niektóre marki potrafią zdobyć się na zaprojektowanie choćby jednego modelu. Nadzwyczaj wdzięcznym materiałem na kamizelkę będzie wełniany tweed bądź lżejsza w gramaturze tkanina “tweedopodobna”, w kwestii koloru najlepszym wyborem będzie brąz bądź szary.

Podobne modele: Suitsupply, 4Gentleman, Suitsupply

7. Denimowa Kurtka

Dandy Student-17

Kolejny amerykański klasyk, pomocny zawsze wtedy, kiedy marynarka wydaje się nazbyt formalną opcją. Ciemny odcień denimowego indygo pozwoli jej łatwo zestawiać się z innymi elementami garderoby. W kontekście dopasowania warto postawić na model w fasonie slim, dopasowany na tyle, by móc zmieścić pod nim także cienki sweter.

Podobne modele: Mango, Wrangler

8. Granatowy Sweter V-neck

Dandy Student-9

Przydatny w chłodne dni jako warstwa pośrednia między koszulą i marynarką, jak również jako pierwszoplanowy gracz w zestawach casualowych. Intensywny odcień granatu świetnie podkreśla inne, mocniejsze w wyrazie kolory, a dekolt “w serek” pozwala na noszenie z krawatem. W przypadku takiego swetra mamy wiele opcji materiałowych – od nieformalnych bawełen, poprzez mieszanki bawełny z wełną i jedwabiem, aż po stuprocentowo wełniane (w tym merynosowe czy kaszmirowe). Stanowczo radzimy wystrzegać się akrylu, jeśli zależy nam nie tylko na wyglądzie, ale także komforcie noszenia.

Podobne modele: Top Secret, Reserved, H&M, Recman, Jack&Jones, Pako Lorente, Tatuum, S.Oliver, Mango, Banana Republic, Wólczanka, Lacoste, Vistula, Zack Roman, Suitsupply

9. Szary cienki kardigan

Dandy Student-8

Cienki kardigan był obecny w męskiej modzie niemal od zawsze, ale to dzięki takim ikonom jak David Beckham czy Daniel Craig zaliczył ostatnio triumfalny powrót. Niezależnie od tego, czy ma być zamiennikiem dla marynarki, czy też samodzielnym graczem, jego praktyczność i uniwersalność pozwala mu odnaleźć się w niezliczonej ilości sytuacji. W przypadku tej wersji kardigana kluczową sprawą jest odpowiednie dopasowanie – zarówno bezkształtny worek jak i opięty, trzeszczący guzikami baleron nie są tu naszym celem 🙂

Podobne modele: Zara, Lancerto, Massimo Dutti, Montego, H&MSuitsupply, Christian Berg

10. Casualowy kardigan

Dandy Student-12

W przypadku tego elementu można pozwolić sobie na totalnie nieformalne detale, jak gruby splot, duże guziki bądź drewniane kołki, kolorowe przetknięcia, bądź wykonane z ekoskóry aplikacje – świetnie podkreślą one casualowy charakter takiego swetra. Model w kolorze kremowym może wydawać się ekstrawagancki, ale wielbiciele stylu preppy juz dawno udowodnili jego uniwersalność. Dla zwolenników bardziej neutralnych rozwiązań pozostaja modele utrzymane w kolorystyce szarości, brązów, granatów, butelkowej zieleni czy borda.

Podobne modele: McNeal, Massimo Dutti

11.  Biały t-shirt

Dandy Student-4

Szara eminencja, element tak podstawowy, że niezwykle często pomijany. A przecież od momentu premiery “Buntownika bez powodu” jest to jeden z filarów stylu nieformalnego. Taki t-shirt w połączeniu ze swetrem może stać się wybawieniem w sytuacji, kiedy nie chcemy bądź nie możemy pozwolić sobie na zastanawianie się nad swoim strojem.

Podobne modele: Henderson, Medicine, Tatuum, Esprit, Top Secret, Selected, Levis, Urban Classic, H&M, Vistula, Massimo Dutti, Polo Ralph Lauren

12. Bordowy knit

Dandy Student-6

Często mówi się, że w przypadku pierwszego krawata “na co dzień” powinniśmy zwrócić się ku granatowi w formie wełnianego bądź jedwabnego knita. Ze względu jednak na liczną reprezentację granatu w tym zestawieniu postanowiliśmy zaproponować opcję nie mniej bazową, acz kolorystycznie ciekawszą w postaci bordowego jedwabiu o ciasnym splocie. Obecnie większość knitów jest bardzo wąska (czasem nawet poniżej 5cm), co najczęściej nie pozwala uzyskać ładnego, pełnego węzła. Z doświadczenia polecamy te szersze (tj od 6,5 cm w górę), choćby po to, by móc na nich wiązać także podwójną wersję four-in-handa.

Podobne modele: John Malker, Hemley, Suitsupply

13. Wzorzysta poszetka

Dandy Student-7

Wielokrotnie podkreślaliśmy, że biała poszetka nie jest według nas tak uniwersalna, jak zwykło się przyjmować, zwłaszcza w sytuacji, kiedy nie mamy na sobie białej koszuli (wtedy bardzo mocno wybija się na tle całego zestawu). Najbardziej przydatną na początku eleganckiej przygody będzie model z wyraźnym wzorem, spajający w sobie wiele komplementarnych kolorów (w przypadku tego modelu będzie to błękit, niebieski, biel, bordo i brąz). W kwestii materiału, dla uzyskania nieformalnego sznytu najlepszy będzie len bądź bawełna, jedwab zaś wtedy, gdy wolimy delikatny połysk 🙂

Podobne modele: Vistula, Van Thorn, Lancerto, Vistula, Suitsupply

14. Pleciony pasek

Dandy Student-13

Nie ma bardziej uniwersalnego paska, jak pleciony model wykonany z połączenia brązowej skóry i granatowego materiału tekstylnego bądź zamszu. Tego typu pasek będzie świetnie komponował się zarówno z brązowymi butami ze skóry licowej, wszystkimi odcieniami brązowego zamszu, jak również granatowymi butami sportowymi. Gwoli ścisłości dodamy, że jego uniwersalność dotyczy także niemalże wszystkich rodzajów spodni.

Podobne modele:  Lancerto, Recman, Mango, Vistula, Tommy Hilfiger, Vistula, Joop

15. Ciemne jeansy

Dandy Student-20

Nie ma chyba mężczyzny, który nie miałby w swojej garderobie choćby jednej pary jeansów. Najlepszą jest taka, która z powodzeniem da się nosić nieformalnie ze swetrem czy casualową kurtką, jak również ze sportową marynarką. Denim nie lubi nadmiernego prania i traci kolor wraz z użytkowaniem, więc warto po prostu pozwolić mu się godnie starzeć. Najlepszym wyborem w kwestii fasonu będzie model slim, bawełniany, bądź bawełniany z kilkuprocentową domieszką elastanu, który zwiększy komfort i utrzyma tkaninę w ryzach (denim kurczy się po praniu, i rozszerza przy użytkowaniu).

Podobne modele: H&M, Reserved, Only&Sons, Wrangler, Mango, Tom Tailor, Massimo Dutti, Wrangler, Levis, Lee

16. Beżowe chinosy

Dandy Student-11

Chyba najbardziej uniwersalny model spodni jaki tylko można sobie wyobrazić, wpisujący się w pełne spektrum, jakie daje współczesna moda męska. Wraz z marynarką w kolorze granatu tworzy jeden z najbardziej klasycznych zestawów koordynowanych. Najlepszym modelem będzie ten wykonany z bawełny (z opcjonalna domieszką elastanu), bez zaszewek i mankietów.

Podobne modele: Only&SonsTatuum, Reserved, Mango, Tatuum, Vistula, Reserved, Mango, Scotch&Soda, Lancerto, Massimo Dutti, Wólczanka, Lancerto, Suitsupply

17. Granatowe chinosy

Dandy Student-10

Świetnie sprawdzą się w sytuacjach, w których ciemne jeansy byłyby zbyt nieformalne. Wytyczne dokładnie te same, jak przy modelu wyżej.

Podobne modele: Top Secret, Reserved, Jack&Jones, Selected, Tatuum, Casual Friday, Mango, S.Oliver, Vistula, Lancerto, Massimo Dutti, Suitsupply

18. Brązowe licowe brogsy

Dandy Student-15

Nie na darmo pisaliśmy o nich jako o najbardziej uniwersalnych butach świata. Brogsy są podstawowym modelem półformalnego obuwia, akceptowalnym w przypadku bardziej formalnych okazji, jak również posiadających wystarczająco dużo charakteru, by odnaleźć się w casualu.

Podobne modele: Quazi, Lancerto, Clarks, Berwick, Patine, Yanko, Suitsupply

19. Zamszowe czekoladowe chukka boots

Dandy Student-14

Model-kameleon, którego stopień formalności kształtują pozostałe, dobrane doń elementy. Najlepszym i najbardziej uniwersalnym wyborem będzie zamsz w kolorze czekolady – podobnie jak licowe brogsy wprowadzi do podstawowej garderoby nieco tekstury.

Podobne modele: S.Oliver, Gino Rossi, Mango, Geox, Digel, Gant, VagabondGeoxBerwick, Lloyd, Suitsupply

20. Granatowe zamszowe sportowe buty

Dandy Student-16

Bardzo częstą wśród młodych ludzi (szczególnie w Ameryce) stylistyczna woltą jest przerzucenie się ze stylu streetwear na klasyczna męska elegancję. Obecnie nie musi to oznaczać całkowitego porzucenia dawnych przyzwyczajeń, a może się objawić w formie zaadaptowania na gruncie klasyki pewnych kultowych elementów stylu ulicznego. W dobie balansowania na granicy formalności i stylistycznej żonglerki, klasyczne “kicksy” jawią się jako bardzo uniwersalna opcja (zarówno na jesień jak i zimę, o czym więcej na blogu Eobuwie). Rezygnowanie z ich wygody byłoby dużą strata, stąd ich obecność w tym zestawieniu 🙂

Podobne modele: Asics, Reebok, Mango, New Zealand Portland, Wojas, Massimo Dutti, New Balance

Jak się ubrać na uczelnię? 20 rzeczy, 12 zestawów

Dandy Student-21

2.

Dandy Student-29

3.

Dandy Student-32

4.

Dandy Student-24

5.

Dandy Student-22

6.

Dandy Student-26

7.

Dandy Student-31

8.

Dandy Student-27

9.

Dandy Student-23

10.

Dandy Student-30

11.

Dandy Student-28

12.

Dawid Student

Foto – Maciej Gajdur / Wro Street Fashion
Pomoc techniczna – Łukasz Włodarczyk

Jak się ubrać na uczelnię? – podsumowanie

Mamy nadzieję, że taka forma prezentacji materiału przypadła Ci do gustu, jak zwykle czekamy na Twoją opinię wyrażoną w komentarzach. Jeśli znasz kogoś, komu ten wpis mógłby się przydać, to nie krępuj się mu go podesłać, bądź udostępnić w mediach społecznościowych. Niektóre z zamieszczonych przez nas linków to linki afiliacyjne. Oznacza to, że jeśli wejdziesz przez nie na stronę sklepu i dokonasz tam zakupów, to my otrzymamy za to kilkuprocentowa prowizję.

Jeśli rozpoczynasz dopiero studia, to może zainteresować Cię także ten materiał:

Dziękuję za uwagę i serdecznie pozdrawiamy

Zespół Dandycore