Jak się ubrać na zombie apokalipsę? – o czarnej skórzanej ramonesce

Jak się ubrać na zombie apokalipsę czarna męska skórzana ramoneska kurtka the walking dead negan 1

Don’t dead, open inside

Świat jaki znaliście do dzisiaj przestaje istnieć. Ulicami snują się hordy niezbyt przyjaźnie nastawionych humanoidalnych postaci i mimo, że strasznie ich przypominają, to nie są to ludzie. I nie mówię tu o obrazie miasta w piątkowy wieczór kiedy ostatni śmiałkowie niepewnym krokiem wracają do domów. Mówię tu o prawdziwej apokalipsie zombie, strach, terror i horror. Znacie to uczucie?

My też nie.

Pierwszy śródtytuł jest oczywiście nawiązaniem do mema z serialu, z serialu na którym oparliśmy naszą sesję zdjęciową. Mowa tu oczywiście o The Walking Dead, który moim skromnym zdaniem miał świetne kilka sezonów, a później zamienił się w telenowelę o żywych trupach. Dziś nie o serialach jednak, a o ubiorze opartym o czarną skórzaną ramoneskę, nawiązującym do Negana, jednego z antagonistów z TWD. Ramoneski dawno na blogu nie było więc to dobry moment żeby o niej przypomnieć.

Jak się ubrać na apokalipsę zombie? – film

Jak się ubrać na zombie apokalipsę czarna męska skórzana ramoneska kurtka the walking dead negan 2

Jak się ubrać na zombie apokalipsę czarna męska skórzana ramoneska kurtka the walking dead negan lucille 3

Jak się ubrać na zombie apokalipsę czarna męska skórzana ramoneska kurtka the walking dead negan 4

Jak się ubrać na zombie apokalipsę czarna męska skórzana ramoneska kurtka the walking dead negan 5

Jak się ubrać na zombie apokalipsę czarna męska skórzana ramoneska kurtka the walking dead negan czarne buty skórzane wojskowe demobil

90 lat tradycji

Ramoneska została zaprojektowana w 1928 roku przez Irvinga Schotta jako kurtka przeznaczona typowo dla motocyklistów. I jako taka długo funkcjonowała na rynku odzieży ochronnej. I nadal funkcjonuje. Zmiana jej postrzegania nastąpiła jednak w 1954 roku kiedy to Marlon Brando miał ją na sobie, a konkretnie model Perfecto 618 w filmie Dziki (The Wild One). Dalsza popularyzacja krótkiej, czarnej skórzanej kurtki nastąpiła przy udziale muzyków rockowych i heavy metalowych z zespołów takich jak Black Sabbath, Motorhead czy The Ramones, od którego to zespołu oczywiście kurtka wzięła swoją potoczną polską nazwę.

Najczęściej występuje oczywiście w czerni, ale całkiem popularne są również wariacje w czerwieni i brązie. Czym powinna charakteryzować się typowa ramoneska? Podstawową sprawą powinien być materiał, z którego jest wykonana, skóra naturalna. W najgorszym wypadku przy wieloletnim użytkowaniu w ciężkich warunkach nabierze zniszczonego, acz szlachetnego charakteru. Modele wykonane z PVC zawsze brzydko się strzępią i pękają. Swoją drogą, szacuje się, że 50% produkowanego PVC wykorzystywane jest na potrzeby budownictwa. Idąc dalej typowa ramoneska ma przesunięty w bok, skośny zamek błyskawiczny, podwójne, szerokie klapy przypinane na napy i przyszyty pas do ściągania na dole. To podstawowe cechy “prawilnej” ramoneski. Dodatkowo może mieć jeszcze pagony i większą niż standardowa kurtka ilość kieszeni

Istotną kwestią jest dopasowanie ramoneski. Skórzane kurtki na ogół mają prawo być nieco obszerniejsze niż ich odpowiedniki wykonane z dowolnego rodzaju tkaniny. Skóra jest sztywna i gruba, co przy mocnym dopasowaniu skutecznie utrudnia ruchy i sprawia, że możemy wyglądać jakbyśmy pokryli się czarnym latexem. Luz luzem, ale należy znać umiar. Po zapięciu ramoneska powinna być dobrze dopasowana w pasie, a w górnych partiach ciała dawać pełną swobodę ruchów.

Jak się ubrać na zombie apokalipsę czarna męska skórzana ramoneska kurtka the walking dead negan 6

Jak się ubrać na zombie apokalipsę czarna męska skórzana ramoneska kurtka the walking dead negan 7

Dla zainteresowanych kupnem własnej ramoneski mam protip i naukę na moim własnym błędzie. Moją pierwszą myślą przy poszukiwaniu swojego egzemplarza było przejrzenie oferty linii premium popularnych sieciówek. Bo tam często zdarzają się egzemplarze wykonane z naturalnej skóry i swoim wyglądem zbliżone do pierwowzoru. Znalazłem taką, która mi się podobała, zamówiłem, doczekałem się przesyłki i oczywiście okazało się, że rzeczywistość nie jest taka piękna. Ramoneski z sieciówek często są wykonane z delikatnej skóry i są krojone zdecydowanie bliżej ciała, niż bym sobie tego życzył. Jak naprawiłem swój błąd? Idąc tam, skąd ramoneski przyszły, czyli do sklepu z odzieżą motocyklową. Posiadany przeze mnie obecnie egzemplarz jest grubszy, znacznie lepiej skrojony i około 40% tańszy od dowolnego egzemplarza z popularnych sieciówek. Szukajcie więc u źródła! Ponadto obsługa sklepu od razu się pyta czy mamy zamiar w takiej kurtce jeździć na motocyklu czy potrzebujemy jej na “co dzień” i na bazie doświadczeń własnych i swoich klientów skutecznie pomaga dobrać odpowiedni model.

Ramoneska na blogu pojawi się jeszcze w kilku różnych wydaniach. Nawet w smart-casualowych. Bardzo się z nią polubiłem i z pewnością będę ją szeroko eksploatował.

Lucille…?

Jak się ubrać na zombie apokalipsę czarna męska skórzana ramoneska kurtka the walking dead negan 8

Jak się ubrać na zombie apokalipsę czarna męska skórzana ramoneska kurtka the walking dead negan 9

Jak się ubrać na zombie apokalipsę czarna męska skórzana ramoneska kurtka the walking dead negan 10

Wracając jednak do samej koncepcji zdjęć. Bo przecież wypadałoby się wytłumaczyć dlaczego sterczę z kijem baseballowym owiniętym drutem kolczastym w jakiejś fabrycznej przestrzeni.

Cały dzisiejszy zestaw jest, tak jak wspomniałem na wstępie, inspirowany postacią Negana, głównego antagonisty 6. i 7. sezonu serialu The Walking Dead. Podstawą stroju Negana była czarna motocyklowa kurtka, biały t-shirt, ciemnoszare spodnie, ciężkie motocyklowe buty, czerwona apaszka no i oczywiście nieodłączny kij baseballowy, czyli Lucille. W moim wydaniu apaszka została zastąpiona przez bandanę w tylnej kieszeni spodni, a motocyklowe buty wymieniłem na moje ukochane Corcoran Jump Boots model 1500, nad których odpowiednim wypastowaniem spędziłem trochę czasu. Ale było warto! Miejsce też jest nieprzypadkowe bo fabryka to “dom” Negana.

Jak się ubrać na zombie apokalipsę czarna męska skórzana ramoneska kurtka the walking dead negan 11

Jak się ubrać na zombie apokalipsę czarna męska skórzana ramoneska kurtka the walking dead negan 12

Jak się ubrać na zombie apokalipsę czarna męska skórzana ramoneska kurtka the walking dead negan 13

Dlaczego się na to zdecydowaliśmy? Przecież pozowanie z siermiężnie wyglądającą bronią obuchową nie brzmi jak najlepszy pomysł na świecie. Chodzi o to, że czasem można szukać inspiracji w popkulturze, w swoich ulubionych filmach czy serialach. I nie ma w tym nic złego. Wręcz przeciwnie, mając świadomość inspiracji macie dodatkową wartość emocjonalną. W tym przypadku wystarczy, że nie zabierzecie Lucille ze sobą wychodząc z domu i otrzymacie bardzo przyzwoity i charakterny zestaw. Grunt to nie robić cosplayu, a inspirować się. Brać to co najlepsze. Bo przecież można podpatrzeć styl u Indiany Jonesa czy Waltera White’a. Jeśli przy pasie nie będziecie mieli lassa, a z waszego samochodu nie będzie wydobywał się niebieski dym, to wszystko będzie ok.

Planujemy kontynuować pokazywanie zestawów inspirowanych filmami i serialami. Dajcie znać co o tym sądzicie albo nawet wpiszcie w komentarzu, które postaci waszym zdaniem zasługują na uwagę. A nuż uda nam się coś podobnego Wam zaproponować.

Jak się ubrać na zombie apokalipsę czarna męska skórzana ramoneska kurtka the walking dead negan 14

Jak się ubrać na zombie apokalipsę czarna męska skórzana ramoneska kurtka the walking dead negan 15

Jak tak patrzę po czasie na te zdjęcia, to wydaje mi się, że ktoś mógłby zobaczyć w kilku z nich inspirację mniej lub bardziej znanym Vargiem Vikernesem. No cóż, może dla kogoś to będzie wartość dodana. 😉

Kurtka – ProSpeed
T-shirt – Cubus
Zegarek – Atlantic
Spodnie – Cubus
Pasek – H&M
Bandana – vintage
Buty – Corcoran

Pozdrawiam

Karol

*** Post Scriptum – prośba o wypełnienie krótkiej ankiety na temat publikacji książkowej Dandycore ***

Szykujemy się do stworzenia publikacji książkowej w temacie budowania uniwersalnej męskiej garderoby. Chcemy, by była ona jak najbardziej użyteczna i dopasowana do Waszych potrzeb. Dlatego w tym miejscu chcielibyśmy poprosić Was o uzupełnienie ankiety, która pomoże nam to zrobić.

Formularz, którego wypełnienie nie zajmie wam więcej jak kilka minut, znajdziecie tutaj: http://bit.ly/DandyAnkietaPublikacja

Za wszelkie odpowiedzi serdecznie dziękujemy!

Do zobaczenia!