Jak zapobiegać nadmiernemu poceniu się latem?

Jak lato, to gorąco – wiadomo! Ale istnieje kilka prostych trików na to, by nawet przy wysokich temperaturach czuć się i wyglądać świetnie, a nie tak, jakbyś cały czas owinięty był folią strecz 😉

Jak zapobiegać nadmiernemu poceniu się latem – wprowadzenie

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • dlaczego nie powinniśmy wstydzić się tego, że się pocimy
 • jakie materiały nosić, by latem było przewiewnie i komfortowo, a jakich materiałów unikać
 • dlaczego odkrywanie się w słoneczny dzień nie jest najlepszym pomysłem
 • dlaczego latem lepiej jest dać sobie odrobinę więcej luzu
 • jakie kolory nosić, by się nie przegrzewać
 • jaki wpływ na pocenie się ma dieta i nawadnianie organizmu
 • jakie zalety i wady ma stosowanie antyperspirantów, blokerów i suplementów

Jak zapobiegać nadmiernemu poceniu się latem – pocenie się jako naturalna czynność organizmu

Może to brzmieć szokująco, ale pocenie się to… naturalna sprawa! I mimo, że sami czujemy się niekomfortowo mając świadomość tego, że się spociliśmy to zapominamy o tym jak działa to w drugą stronę. Co myślicie kiedy widzicie człowieka z mokrymi plamami na plecach albo pod pachami? Ano nic więcej niż to, że się spocił, zdarza się to naturalne. Szczególnie kiedy temperatura na zewnątrz pozwala smażyć jajka na maskach samochodów.

Co więcej, jest ono bardzo ważne w kwestii odpowiedniej regulacji temperatury ciała w gorący dzień, bo pocenie się chroni nas przed przegrzaniem czy udarem (np. słonecznym) Cofnijmy się nieco.

Wyobraź sobie, że jesteś pierwotnym myśliwym, który czasami skazany jest na wielogodzinne czekanie na ofiarę. Nie zawsze możesz skryć się w cieniu drzew jak wojowie Jagiełły pod Grunwaldem, niekiedy jesteś zmuszony zająć bardziej nasłonecznioną pozycję. I stoisz tak i stoisz, a ciało Ci się nagrzewa jak płytowa zbroja z czarnym krzyżem na piersi. I ani się nie obejrzałeś, a czoło masz sperlone drobnymi kropelkami, za którymi podążają kolejne i kolejne. Matka natura nie chce, byś się przegrzał, więc postanowiła usunąć z twojego organizmu nieco energii i ochłodzić powierzchnię twojej skóry cienką warstwą wody. To właśnie nazywa się termoregulacją!

Jak zapobiegać nadmiernemu poceniu się latem – dlaczego pocenie się wywołuje tyle emocji?

Skoro pocenie to taka naturalna sprawa, to dlaczego jest tak źle społecznie odbierane? Jak społecznie, to pewnie przez społeczeństwo. I tak właśnie jest w istocie. W zbiorowej świadomości wytworzyło się przekonanie, że pocenie się z automatu = nieprzyjemny zapach. A to nieprawda! Pot w swojej „czystej” postaci jest bezwonny. To bakterie, które na nim żerują, są powodem tego, że autobusy i tramwaje bywają latem co najmniej zapachowo niebezpieczne. Kluczem do ustrzeżenia się przed tym jest odpowiednia higiena. Oznacza to regularne kąpiele (jeśli sytuacja tego wymaga, to kilka razy dziennie), nieużywanie kilkukrotnie rzeczy, które stały się przepocone, jak również ewentualna depilacja miejsc narażonych na nagromadzenie bakterii.

Ważna sprawa – mówimy o zapobieganiu nadmiernemu poceniu, a nie o hiperhydrozie, czyli medycznie udokumentowanym schorzeniu. Jeśli dotyka Cię ten problem, to o wiele lepsze od szukania 100% remedium w Internecie będzie zwrócenie się do specjalisty w postaci lekarza. Co nie oznacza, że informacje zawarte w tym filmie nie będą przydatne w ograniczeniu czynników, które na pocenie się mają wpływ.

Jak zapobiegać nadmiernemu poceniu się latem – jakie tkaniny nosić?

Len 

Jak zapobiegać nadmiernemu poceniu się latem dandycore len rzeczy lniane 1Vistula / Suitsupply / Lancerto / Mango

Zalety:

 • przewiewny
 • antyseptyczny, więc dobry dla osób z problemami skórnymi
 • luźny i niezobowiązujący

Wady:

 • gniotliwy, przez co średnio nadaje się na formalne okazje
 • traci kolor przy długotrwałym użytkowaniu
 • może się wyświecać, kiedy za często się go prasuje
 • może być gryzący (choć współcześnie coraz rzadziej)

Jak zapobiegać nadmiernemu poceniu się latem dandycore len rzeczy lniane 2Suitsupply / Tatuum / Suitsupply / Tatuum

Jak zapobiegać nadmiernemu poceniu się latem dandycore len rzeczy lniane 3Mango / Massimo Dutti / Mango / Lancerto

Bawełna oksford

Jak zapobiegać nadmiernemu poceniu się latem dandycore bawełna oksford oxford koszuleVistula / Osovski / Suitsupply / Osovski

Zalety:

 • koszykowy otwarty splot
 • wygoda
 • coraz szerzej dostępna na rynku, nie tylko w formie koszul

Wady:

 • bardziej gniotliwa niż standardowe bawełny

Jak zapobiegać nadmiernemu poceniu się latem dandycore bawełna oksford oxford spodnieTop Secret / Top Secret

Wełniany tropik

Jak zapobiegać nadmiernemu poceniu się latem dandycore wełna wełniany tropik frescoSuitsupply / Vistula / Lancerto / Lancerto

Zalety:

 • lekki
 • przewiewny
 • mało gniotliwy

Wady:

 • trudnodostępny w ofertach sklepów (choć z roku na rok jest go coraz więcej)
 • bywa gryzący

Lancerto / Bytom / Suitsupply / Vistula

Bawełniana dzianina / Pika

Jak zapobiegać nadmiernemu poceniu się latem dandycore pika bawełniana polówka koszulka poloVistula / Lancerto / Suitsupply / Massimo Dutti

Zalety:

 • przewiewne
 • lekkie
 • fakturowane
 • wygodne
 • casualowe

Wady:

 • mogą szybko gubić kolor
 • mają tendencję do kurczenia się

Mango / Massimo DuttiSuitsupply / Mango

Wiskoza

Jak zapobiegać nadmiernemu poceniu się latem dandycore wiskozaZara / Zara

Zalety:

 • chłodny chwyt (podobny do jedwabiu)
 • lekka i cienka

Wady:

 • w 99% dość mocno się skurczy (warto nie przesadzać z dopasowaniem i prać bez wirowania)

Jak zapobiegać nadmiernemu poceniu się latem – jakich materiałów unikać?

 • Bawełna koszulkowa (zwłaszcza ta gruba, stosowana w przypadku najpopularniejszych na rynku) – średnio oddycha i bardzo szybko w widoczny sposób łapie wilgoć, przez co w gorący dzień ciężko jest ustrzec się dużych mokrych plam na jej powierzchni; jak mówiliśmy same w sobie nie są złe, ale w sytuacji profesjonalnej mogą stanowić wizerunkowy problem;
 • Denim – mimo że jest to materiał o niewątpliwie pożądanych właściwościach, to na lato nadaje się można by rzec średnio. Jest gruby, zbity, nie przepuszcza powietrza, a przy mocnym dopasowaniu mocno izoluje odpływ ciepła z powierzchni ciała. Zawsze zastanawiam się jakie są powody noszenia przez ludzi skąpego topu i denimowych szortów; to ma co najmniej tyle samo sensu co dziury w spodniach i gołe kostki zimą;
 • Tkaniny syntetyczne – takich jak poliestry, poliamidy, elany etc. – założenie ich w gorący dzień jest podobne do owinięcia się celofanem. Chciałbyś owinąć się w celofanem, gdy na zewnątrz panują tropikalne upały? No właśnie Karol owija się nim tylko w konkretnych przypadkach jak wskakuje do rzeki razem z Adamem. Nie wiesz o co chodzi? To pewnie jeszcze nie widzieliście backstage z naszej sesji zdjęciowej inspirowanej Far Cry 5, a z którą możesz zapoznać się pod tym linkiem. W kwestii syntetyków nie można oczywiście pominąć różnic między syntetyczną odzieżą sportową, a tą oferowaną przez sieciówki. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z zaawansowanymi technologiami, w drugim zaś z cięciem kosztów.

Po więcej informacji o właściwościach poszczególnych tkanin odsyłam do tego filmu:

Jak zapobiegać nadmiernemu poceniu się latem – dlaczego warto chronić skórę przed słońcem?

Co sezon letni, to stale powracająca kwestia – odkrywać się, czy się nie odkrywać? Odpowiedź, co chyba nie powinno dziwić, brzmi – to zależy.

Jak zapobiegać nadmiernemu poceniu się latem dandycore więcej luzuZdjęcie z wpisu: “Więcej luzu #2”

Możemy wrócić sobie do historii z wyczekiwaniem w pełnym słońcu na zwierzynę. Odkryte ciało plus padające bezpośrednio na jego powierzchnię promienie słońca równa się nagrzana skóra i w konsekwencji pocenie się. Kiedy jeszcze dorzucimy sobie do tego temat poruszania się w przestrzeni miejskiej, dochodzi nam kwestia społecznie ustalonych reguł dobrego zachowania. Oczywiście nie będę takim ortodoksem jak Zbigniew Boniek, który wyrugowałby z miast krótkie spodnie jako nieprzystające prawdziwemu mężczyźnie. Ale pewnie przyznasz, że sytuacja, w której w komunikacji miejskiej na ostrym zakręcie przykleja się do ciebie osoba bez koszulki jest średnio komfortowa.

Kiedy przykryjemy skórę materiałem, będzie on stanowił jej warstwę ochronną. Gorące promienie słoneczne, zamiast padać bezpośrednio na skórę i nagrzewać ją, zatrzymają się na wspomnianym materiale. To dlatego właśnie w krajach gdzie jest bardzo ciepło ludzie okrywają się cali, tylko używają do tego odpowiednich tkanin. Wiedzą bowiem, że słońce na dłuższą metę nie jest najlepsze dla skóry.

Jeśli zaś wiemy, że większość czasu spędzimy w miejscu o słabym nasłonecznieniu, wtedy możemy śmiało nieco bardziej się odkryć. Ale bez przesady. Tramwaj, zakręt, przyklejanie, taka sytuacja.

Jak zapobiegać nadmiernemu poceniu się latem – zbyt duża ilość warstw

Można też przegiąć w drugą stronę i przykryć się za bardzo nieodpowiednimi rozwiązaniami. Lato to okres wielu uroczystych okazji, jak komunie, czy wesela, podczas których nadal obowiązuje bardziej formalny dress code. I tak w pełnym słońcu stoją ci męscy delikwenci w garniturowych zbrojach z twardą konstrukcją, pełną podszewką i tkaniną niedostosowaną do warunków. Gdyby dać im szansę, to czym prędzej by ją z siebie zrzucili i nigdy więcej nie zakładali.

A przecież nie musi tak być, współczesna moda zna rozwiązania, które nie tylko zapewniają dobry wygląd, ale przede wszystkim komfort. W przypadku garniturów będzie to odpowiednia oddychająca tkanina (wspomniany wcześniej tropik, najlepiej w lekkiej wersji traveller), brak konstrukcji i całościowej podszewki. Wtedy opcja przegrzania się podczas takiej uroczystości w tak dobrze dopasowanym do aury ubraniu jest minimalna.

Czeka Cię wspomniana impreza i nie potrafisz odnaleźć się w gąszczu sklepowych ofert? Potrzebujesz rozwiązań dopasowanych nie tylko do sytuacji, ale przede wszystkim do twojej osobowości? Lubisz działać według maksymy: minimum czasu – maksimum efektu?

Jeśli na powyższe pytania odpowiedziałeś twierdząco, to z myślą o Tobie zaprojektowaliśmy usługę “Doradztwa na okazję”! Koniec z marnowaniem czasu na pozbawione rezultatów chodzenie po sklepach, koniec z nachalnymi sprzedawcami, koniec z przepłacaniem za rzeczy, które nie spełniają Twoich oczekiwań. Decydując się na nasze wsparcie zakupowe masz gwarancję, że zakupy będą konkretne i sprawne, ale przede wszystkim przyniosą pożądany efekt, a jego osiągnięcie nie zrujnuje Twoich finansów.

Wyślij mail na: dawid[at]dandycore.pl i zarezerwuj termin już dziś!

Więcej o naszych usługach personal shoppingowych przeczytasz pod tym linkiem: dandycore.consulting/personal-shopping

Jak zapobiegać nadmiernemu poceniu się latem – dopasowanie

Pamiętam jak jeszcze kilka dobrych lat temu mocne dopasowanie odbierane było jako symbol niemęskości. Potem wajcha odbiła w przeciwną stronę i nawet moi znajomi, którzy z pogardą patrzyli na jeansy rurki, zaczęli skłaniać się ku bardziej dopasowanym opcjom.

Jak zapobiegać nadmiernemu poceniu się latem dandycore comfort slimDopasowanie comfort slim (wpis: “Idealna marynarka na lato – lookbook“)

I dobrze, bo dopasowanie typu slim fit jest dobre, co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Czasami jednak, a w przypadku omawianego tematu zwłaszcza, warto dać sobie dodatkowy centymetr czy dwa luzu, by czuć się w danej rzeczy bardziej komfortowo. Docinanie letnich rzeczy do “kości” jest nieuzasadnione, gdyż pozbawia nas zbawiennego termoizolacyjnego wpływu powietrza, znajdującego się między tkaniną a skórą. Nagrzany słońcem, ściśle przylegający do skóry materiał będzie to ciepło przenosił bezpośrednio na nią. W efekcie będzie ona zaczerwieniona i spocona, a nie jest to najlepszy stan, w jakim może się znajdować. Odrobina luzu nie tylko jest w stanie nas przed tym uchronić, ale też bardziej komfortowy fason pozwala w pełni cieszyć się przewiewnością letnich tkanin, w których powiedzieliśmy sobie w punkcie drugim. “Wincyj luzu” to dobra zasada – tak w ubiorze jak i w życiu. Więc żeby “regularnie” się pocić warto na lato przyjrzeć się fasonom “regular” szczególnie w kontekście długich spodni, które tym bardziej nie powinny mocno przylegać i przegrzewać naszego ciała i newralgicznych jego punktów. Wystarczy zwrócić uwagę na klasycznie ubranych włochów podczas targów Pitti Uomo, w letnich lnianych garniturach znacznie częściej stosują klasyczne szerokości nogawek.

Jak zapobiegać nadmiernemu poceniu się latem – jakie kolory nosić?

W przypadku kolorów fizyka jest prosta – jasne kolory odbijają światło słonecznych promieni i jego energię, ciemne je pochłaniają i w przypadku ubrań przenoszą na skórę. Jest to zła wiadomość w razie równoczesnego występowania problemów z utrzymaniem odpowiedniego komfortu termicznego i zamiłowania do noszenia czerni w szerokiej palecie od mrocznej do głębokiej. Jeśli zaś z jaśniejszymi opcjami kolorystycznymi nie mamy problemów, to zwrócenie się ku nim będzie rozsądną opcją. To m.in. z tego powodu w czasie upału komfort noszenia białej płóciennej koszuli czy beżowych długich lnianych spodni może być o wiele wyższy niż czarnego t-shirtu czy ciemnym denimowych szortów.

Konkretne rekomendacje:

Kolory bazowe:

 • biel
 • błękit
 • beż

Kolory wyraziste:

 • róż
 • turkus
 • żółć
 • pomarańcza
 • koral
 • szałwiowa zieleń

Jak zapobiegać nadmiernemu poceniu się latem – nawadnianie się i dieta

O tej porze roku trzeba się nawadniać często, a im goręcej, tym więcej powinniśmy pić. Standardowo zaleca się wypijanie około 2 – 2,5 litrów dziennie, w czasie dużych upałów wskazane jest nawet do 3 litrów na dzień. Wiadomo, że nie chodzi tutaj o wypijanie duszkiem całego dzbanka wody. Jedząc sporo warzyw i owoców dostarcza się około litra, resztę warto dorzucić w formie płynów.

W przypadku nadmiernej potliwości ważne jest także to, co ląduje na naszym talerzu i w naszych szklankach czy kubkach. Kawa, herbata czy alkohol mają nie tylko działanie odwadniające, ale także podnoszą ciśnienie krwi. W efekcie organizm, by je obniżyć, wydala więcej płynów! W kwestii ciśnienia złą robotę robią ostre intensywne przyprawy, takie jak pieprz, chilli, cynamon, imbir czy kurkuma. Warto unikać rzeczy tłustych, ciężkostrawnych, a w szczególności jedzenia warzyw cebulowych: cebuli, pora oraz czosnku. Ich spożywanie wzmacnia zapach potu, przez co ich nadmiar w codziennym menu potrafi uczynić go potężnie uciążliwym.

Jak zapobiegać nadmiernemu poceniu się latem – antyperspiranty, blokery i suplementy

Skoro powiedzieliśmy sobie, że pocenie się jest naturalną czynnością organizmu, to fizyczne blokowanie tej czynności jest nienaturalne. No ale jeśli już chcemy to robić, to mamy dwie opcje: antyperspiranty i blokery.

I może teraz się pojawić w głowie pytanie: a gdzie dezodoranty?

Dezodoranty działają objawowo, potrafią dać uczucie świeżości, ale zazwyczaj nie jest ono trwałe, więc technicznie nie blokują one potu. Tym, co realnie ogranicza jego wydzielanie są antyperspiranty i blokery. Zawarte w nich związki, wchodząc w reakcję z potem, czasowo zamykają ujścia gruczołów potowych. Antyperspiranty działają krótkookresowo (wbrew reklamom nie dłużej niż kilkanaście godzin), w przypadku blokerów, zawierających związki glinu, efekt utrzymuje się zazwyczaj około dwóch tygodni.

Zalety – oczywiście brak potu. Wady? Jest ich kilka.

Większość antyperspirantów codziennych wchodząc w reakcję z potem zostawia na ubraniach białe bądź żółte ślady, których trudno jest się potem pozbyć. W przypadku blokerów trzeba uważać szczególnie, bo ich długotrwałe używanie może niszczyć naskórek, prowadząc do tzw. atopowego zapalenia skóry, objawiającego się świądem, zaczerwienieniem i łuszczeniem. Osobiście nie polecam, bo swego czasu załatwiłem sobie pachy tak, że do dziś nie mogę bez dyskomfortu nosić płytko podkrojonych rękawów.

Co do suplementów, to można je rozważyć, ale farmaceuci sugerują ostrożność, bo jest to bardzo nieuregulowany rynek. Kaszel palacza, halitoza, albo zakwaszenie organizmu – tak to te choroby, które nie istnieją, a na które dostać można suplementy. Zamiast nakręcać spiralę suplementowego marketingu, o wiele lepiej i taniej jest spróbować naturalnych sposobów, jak np. z napary z mięty, pokrzywy czy szałwii.

Jak zapobiegać nadmiernemu poceniu się latem – podsumowanie

Jak zwykle serdecznie dziękuję za uwagę i mam nadzieję, że dzisiejszy poradnik okaże się wsparciem w walce o zachowanie odpowiedniego komfortu termicznego podczas letnich upałów.

Jeśli szukasz sezonowo odpowiednich rozwiązań w okazyjnych cenach, to zapraszam w tym miejscu do zapoznania się z pierwszą odsłoną naszej wyprzedażowej selekcji:

http://bit.ly/DandyOkazjeSS2019

w ramach której znajdziesz wiele produktów, które za pomocą kilku kliknięć zasilą twój garderobowy stan. Część druga pojawi się w połowie lipca, a wyprzedażowe ostatki zaplanowaliśmy na sierpień.

Pozdrawiam i do napisania
Dawid