5 modnych rzeczy, które nie mają sensu

Nie macie czasami tak, że patrzycie na modną obecnie rzecz i zastanawiacie się: kto to zaprojektował, przecież nikt o zdrowych zmysłach nie będzie tego nosił?!

A potem nosi to pół Internetu…

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się pięciu modnym rozwiązaniom, które przegrywają konfrontację z zasadami logiki.

5 modnych rzeczy, które nie mają sensu – film

1. Spodnie (jeansy) z dziurami

5 modnych rzeczy, które nie mają sensu spodnie jeansy z dziurami dandycore

Zaczniemy dość kontrowersyjnie i już widzę te kamienie spoczywające w rękach osób lubiących streetwearową stylistykę. Ale zanim polecą one w stronę mojej uszatej twarzy prosiłbym o odrobinę uwagi, bym mógł się wytłumaczyć.

Tak naprawdę nie mam nic do spodni z dziurami, jeśli spełniają one jeden podstawowy warunek – dziury te występują w naturalnych dla siebie miejscach. O jakie miejsca chodzi? Ano o takie, które skazane są na bardziej intensywne użytkowanie, jak np. kolana, łączenia szwów czy okolice kieszeni. Bardzo dobrze widać to na przykładzie jeansów z tzw. raw denimu, czyli materiału, który nie został poddany procesom dekatyzacji ani prania. Jego cechą charakterystyczną jest intensywne ubywanie koloru w miejscach, w których materiał najmocniej pracuje. Surowe jeansy w kolorze ciemnego indygo z czasem nabierają coraz to bardziej znoszonego, autentycznego charakteru. To, jak finalnie będą one wyglądały, zależy w głównej mierze od nawyków noszącego. Jeśli materiał w danym miejscu pracuje wyjątkowo intensywnie, to jest duża szansa, że przetrze się ono do postaci dziury.

5 modnych rzeczy które nie mają sensu jeansy raw denim

5 modnych rzeczy które nie mają sensu jeansy raw denim washed edwin

Głównym problemem sieciówkowych interpretacji tego trendu jest przecieranie spodniowego materiału w miejscach, w których dziury naturalnie raczej by nie wystąpiły. Trzeba by naprawdę mocno się postarać, by przedziurawić swoje spodnie w okolicach piszczela czy wierzchu uda. Ponadto w wielu przypadkach powierzchnia dziur jest o wiele większa niż powierzchnia spodni. Ekstremalny przykład takiego podejścia stanowi model “Extreme cut out jeans” marki Carmar Denim, którego zdjęcia swego czasu obiegły modowy Internet. Decydowanie się na jeansy, które sporo kosztują, a więcej odkrywają niż zakrywają nie znalazło zbyt wielu zwolenników, w efekcie czego można je teraz kupić ponad sto dolarów taniej. Któraś z szanownych Czytelniczek by się skusiła na taką “okazję”? 😉

5 modnych rzeczy które nie mają sensu jeansy z dziurami carmar denim extreme cut out jeans

2. Drewniane muszki

W trakcie tych ponad sześciu lat tworzenia dandysich treści niezliczoną ilość razy dostawałem na moją skrzynkę mailową wiadomości o tytułach:

Innowacyjny, elegancki, ekstrawagancki produkt dla prawdziwego modnego mężczyzny! MUSISZ go mieć.

W 99% przypadków o chodziło o to samo. Drewnianą muszkę.

Dziwi mnie, że osoby prowadzące modowy biznes zapominają, że podstawą powodzenia każdej tego typu działalności jest zrobienie porządnego researchu. Bo gdy się go przed wprowadzeniem produktu na rynek nie zrobi, to potem może się okazać, że nasz innowacyjny produkt jest którymś z kolei. W przypadku muszek z drewna może nawet i setnym.

Nie lubię nadmiernego kombinowania przy klasycznych fasonach, bo skoro są klasyczne, to znaczy, że działają i zostały zaaprobowane przez szerokie rzesze mężczyzn. Drewniane muchy są dla mnie narzędziem do wyróżnienia się na siłę. A przecież wystarczy zainwestować w prawdziwą muchę i zadać sobie odrobinę trudu, by posiąść nie aż tak tajemną sztukę jej wiązania. W morzu fabrycznie zawiązanych, cieniutkich muszek już samo to będzie dostatecznym wyróżnikiem.

Jeśli już mamy parcie na drewno ubiorze, to powinno mieć ono formę wiskozy. To lite lepiej wykorzystać na drzwi czy meble.

3. Duże loga/logotypy marek na ubraniach

5 modnych rzeczy które nie mają sensu duże loga logotypu marek na ubraniach

Marki to dobrodziejstwo naszych czasów. Wiele mówią one nie tylko o naszych wyborach konsumenckich, ale także o tym jak myślimy, w co wierzymy i co jest dla nas ważne. Marki w dużej mierze potrafią zaoferować nam pewność (np. co do stylistyki czy jakości), a chyba zgodzicie się, że tej pewności współcześnie w wielu dziedzinach mamy jednak coraz mniej.

Problem pojawia się jednak wtedy, gdy nasze uwielbienie dla marki manifestuje się poprzez przywdziewanie rzeczy przyozdobionych dużymi znakami graficznymi marek (albo logami jak kto woli). Poza wspomnianą identyfikacją z wartościami marki powody takiego działania mogą być różne. Dla mnie jednak najbardziej oczywistym wydaje się być argument najprostszy – chęć pokazania, że “mnie stać k….”.

5 modnych rzeczy które nie mają sensu duże loga logotypy marek polo ralph lauren 2Nawet marki premium z segmentu odzieży klasycznej nie ustrzegły się przed tym trendem.

Dobry styl powinien kierować uwagę odbiorcy na noszącego. Traktowanie np. swojej klatki piersiowej jako reklamowej powierzchni przynosi efekt odwrotny i dlatego znalazło się na tej liście.

4. Kontrastowe elementy w eleganckiej odzieży: obszycia, przeszycia, podwójne butonierki, etc.

5 modnych rzeczy które nie mają sensu kontrastowe przeszycia obszycia podwójne butonierki 1

Gdybym za każde stwierdzenie, że elegancja to gra prostej formy dostawał złotówkę, to dzisiaj byłbym już bogatszy o co najmniej pięciocyfrową kwotę. Dlaczego nie warto decydować się na wszelkiego rodzaju kontrastowe elementy w eleganckim ubiorze? Bo zamiast dodać ubraniu luzu, zawężają ilość możliwości zestawiania go z innymi elementami garderoby.

5 modnych rzeczy które nie mają sensu kontrastowe przeszycia obszycia podwójne butonierki 2

Niektórzy z producentów lubują się w bardzo ostrych kontrastach (najpopularniejszymi wyborami są przetknięcia w kolorze czerwonym i białym). Czerwona lamówka wymusza zastosowanie innego elementu w kolorze czerwonym, by całość była spójna. W efekcie dość klasyczne połączenie granatu i butelkowej zieleni nie zgra się w tym przypadku ze względu na tę nieszczęsną czerwień. “Dobrym” przykładem nieuniwersalności rzucających się w oczy detali jest poniższe zdjęcie. Czy jest sens kupować marynarkę, która będzie prezentować się dobrze tylko w jednej kolorystycznej konfiguracji? Jeśli to nie jest dostateczny argument za tym, że zwykła, prosta, wręcz nudna granatowa marynarka będzie stokroć lepszym wyborem, to już nie mam pomysłu na lepszy.

5 modnych rzeczy które nie mają sensu kontrastowe przeszycia obszycia podwójne butonierki 3

Na marginesie dodam, że dość trudno mi było znaleźć odpowiednie zdjęcia na zobrazowanie tego punktu (a w pierwszej kolejności szukałem w asortymentach marek, które słynęły z takiego “dofajniania” swoich wyrobów). Jak widać lata promowania dobrych wzorców zaczynają przynosić efekty, co niezmiernie mnie cieszy.

5. Klapki i skarpety 

5 modnych rzeczy które nie mają sensu klapki skarpety do sandałów supreme

Można by w tym punkcie spokojnie poruszyć temat skarpet do sandałów, ale to by było nie tylko pójście na łatwiznę, ale także minięcie się z prawdą. Dlaczego? Bo w kwestii ulicznego high fashion częściej niż o sandałach mówi się o klapkach. Na naszym polskim poletku nie bez znaczenia jest niedawna reaktywacja kultowej marki Kubota.  To, że w swojej ofercie mają nie tylko klapki, ale i białe komplementarne skarpety świadczy o tym, że marka nie ma zamiaru bazować tylko na nostalgii, ale celuje w użytkowników nowego pokolenia, którzy w noszeniu skarpet do odkrytych butów nie widzą niczego obciachowego.

5 modnych rzeczy które nie mają sensu klapki skarpety do sandałów kubota

Dlaczego noszenie klapek i skarpet, nawet jeśli ma charakter ironiczny, nie ma sensu? Bo przeczy zdrowemu rozsądkowi. Jeśli decydujemy się na odkryte buty (czy to klapki czy sandały) to zależy nam na zapewnieniu stopom termicznego komfortu. Założenie skarpety zakrywa nam stopę z powrotem, przez co na efektywną cyrkulację powietrza nie ma najmniejszych szans.

5 modnych rzeczy które nie mają sensu klapki skarpety do sandałów nike streetwear

Oto lista 5 modnych rzeczy, które nie mają sensu. Jeśli macie jakieś propozycje w tym temacie, to podzielcie się nimi w komentarzach. Dzięki za doczytanie artykułu do samego końca, jak i wszelkie potencjalne polubienia i udostępnienia w mediach społecznościowych. Nasze znajdziecie pod tymi linkami:

Subskrybuj Dandysa: http://bit.ly/SubujDandysa
Dandysi Fanpage: http://bit.ly/DandysiFB
Dandysi Instagram: http://bit.ly/DandysiIG
Dandys na wykopie: http://bit.ly/DandysiWykop
Dandysia grupa na FB: http://bit.ly/DandysiaGrupaFB

Do następnego miłego!

Dawid / Dandy

Źródła zdjęć: dawanda.com, maxim.com, paniolimpu.pl, long-jon.nl, manlinessmenswear.com, nonygomez.com, huffingtonpost.com, melmagazine.com, kubota.pl, zalando.pl, reddit.com, bonusmg.pl