Co z tym różem? – Encyklopedia Kolorów #1

Nie ma chyba drugiego tak wyrazistego znaczeniowo koloru jak kolor różowy. W ostatnim czasie dość mocno zastanawiałem się co doprowadziło do takiego stanu rzeczy i doszedłem do wniosku, że warto tymi przemyśleniami podzielić się na łamach bloga. Dlatego też w pierwszym odcinku nowego cyklu, w którym prześwietlimy sobie kulturowo-estetyczne aspekty związane z kolorami, na warsztat wzięty zostaje męski róż.

Znaczenie koloru różowego

Od razu zaznaczam, że do wszystkich prób opisania znaczenia kolorów należy podchodzić z rezerwą, gdyż w różnych kontekstach i kulturach ten sam odcień może być odbierany zupełnie inaczej. Różowy nie należy do rodziny kolorów podstawowych, gdyż uzyskuje się go w wyniku połączenia dwóch kolorów: białego i czerwonego. Podobnie jak czerwień, kojarzony jest on z miłością romantyczną. Drugą bardzo wyraźną konotacją, która odstręcza odeń wielu mężczyzn, jest jego dziewczęcość. Różowy jako kolor kobiecej powierzchowności, dla którego męskim kontrapunktem jest kolor niebieski, nie ma dalekiego ugruntowania kulturowego. Może się wydawać to bardzo zaskakujące, ale do początków ubiegłego wieku to róż, jako kolor energetyczny, przypisywany był chłopcom, a niebieski kojarzony z delikatnością – dziewczynkom. Badania psychologiczne, potwierdzające pozytywny wpływ koloru czerwonego i różowego na kobiety, i ich wykorzystanie w marketingu sprawiły, że dokonano zamiany pozycji i przypisano róż dziewczynkom. Największym wyrazem tej wolty było szerokie zastosowanie tego koloru w przypadku większości dziewczęcych zabawek, w tym najbardziej ikonicznej, wyprodukowana w latach 60. ubiegłego wieku lalki Barbie. Z tego powodu obecnie z różem stereotypowo wiąże się cechy, które kulturowo przypisuje się przedstawicielkom płci pięknej: uczuciowość, empatię, skłonność do wzruszeń, wrażliwość, jak również pewność siebie, której podstawą jest silne uczucie.

Męski czy niemęski?

W naszym kraju, ze względu na wspomniane wcześniej powiązanie go z powierzchowną kobiecością, róż bardzo często bywa uznawany za kolor niemęski. Co więcej w wielu środowiskach mężczyzna noszący ubrania w tym kolorze może zostać z automatu zakwalifikowany jako osoba odmiennej orientacji. Myśląc nad źródłami takiej percepcji koloru różowego doszedłem do wniosku, że jest to związane z upowszechnieniem się pod koniec ubiegłego wieku archetypu mężczyzny pracującego. Mężczyzna ów, zarabiając w pocie czoła na zapewnienie bytu swojej rodzinie, nie ma czasu na tak nieproduktywne dziedziny życia jak moda. Obiektywnie rzecz biorąc róż nie jest najłatwiejszym kolorem w koordynacji – z czego można wysnuć wniosek, że tylko osoby mocno zaangażowane w temat ubioru są w stanie jako tako sobie z nim radzić. A skoro ustaliliśmy, że prawdziwi mężczyźni modą się nie zajmują, to różowe elementy garderoby mogą być traktowane jako emblemat męskiego homoseksualizmu.

Sytuację w tym względzie mamy o tyle ciekawą, że na gruncie męskiej mody kolor ów został poskromiony już w latach 70 XX. wieku (wystarczy w tym miejscu wspomnieć choćby Johna Travoltę w “Gorączce sobotniej nocy” czy bohaterów serialu “Miami Vice”). Oczywiście trzeba brać poprawkę na swoiste kolorystyczne rozpasanie wspomnianych dekad. Nie może nam jednak umknąć fakt, że w niedługim czasie męski róż zaznaczył swoją obecność także na polu stylu eleganckiego. I to w głównej mierze na Wyspach Brytyjskich, które uchodzą za ostatni bastion męskomodowego konserwatyzmu. Widok prawnika, lekarza, czy przedstawiciela managementu wysokiego szczebla dumnie paradującego po ulicach Londynu w różowej koszuli nie tylko nie dziwi, ale stał się regułą.

męski róż koszule formalne Charles Thyrwitt

Różowe formalne koszule Charles Thyrwitt: Lewa / Środkowa / Prawa

Pomimo nieco kasandrycznego wstępu nie postawię w tym miejscu diagnozy, że opisywany dziś kolor nie ma przyszłości na naszym krajowym gruncie. Pracując w salonie odzieżowym nie raz nie dwa miałem okazję konfrontować obiegowe opinie z rzeczywistością. Pamiętam, gdy do mojego salonu zawitała kolekcja, której motywem przewodnim był kolor różowy. Nie stonowany, pudrowy, ale neonowy, wręcz landrynkowy, czyli taki, po którego przywdzianiu szansa na ukrycie się w tłumie przechodniów byłaby bliska zeru. Rozpakowując dostawę wróżyłem, że będzie to jedyny kolor, który niemalże w całości zostanie przez panów zignorowany i nawet ceny na najdalszym etapie wyprzedaży nie będą w stanie uczynić go atrakcyjnym. I wiecie co? Do wyprzedaży nie dotrwała ani jedna sztuka, bo cała ta kolekcja wyprzedała się na pniu.

Moje zdziwienie było tym większe, że po róż nie sięgała młodzież, a panowie, którzy z powodzeniem mogliby być moimi ojcami czy dziadkami. W pewnym wieku i po osiągnięciu pewnej pozycji statusowej można więcej. Np. nie zważać na to, co mówią o tobie inni. Klienci, którzy zdecydowali się na zakup rzeczy we wspomnianym kolorze, posiadali odpowiednią dozę pewności siebie, by udźwignąć gatunkowy ciężar różu. I to jest chyba klucz do jego oswojenia.

Róż różowi nierówny

Zanim jednak do oswajania przejdziemy, warto dokonać sobie rozróżnienia poszczególnych podstawowych odcieni, w jakich może dzisiejszy bohater występować:

męski róż odcienie różu palety kolorystyczne

Nie jestem kolorystą, więc nie powiem Wam który z nich najlepiej będzie pasował do “konkretnych”, nazwanych za porami roku typów kolorystycznych. Kluczem do sukcesu w tym względzie jest przetestowanie sobie (w miarę możliwości oczywiście) wielu różnych odcieni, bo tylko wtedy jesteśmy w stanie wybrać ten najbardziej odpowiedni.

Nie wszystkie elementy garderoby w kolorze różowym będą równie łatwo aplikowalne na gruncie codziennej garderoby. Różowy garnitur wykonany z lnu miał na sobie Jay Gatsby podczas wizyty w domu Buchananów, w trakcie której doszło do zdemaskowania go jako osoby podszywającej pod gentlemana. W obecnym sezonie letnim zaś Zara wypuściła garnitur, którego nie powstydziłby się prawdziwy kongijski Saper, a który wzbudził spore zainteresowanie wśród polskich raperów. Róż zdecydowanie nie jest kolorem, w oparciu o który można swobodnie tworzyć tzw. total looki (wystarczy w tym miejscu wyobrazić sobie jego damską, cukierkową wersję, by wiedzieć o czym mowa). Z tego właśnie powodu garnitury czy marynarki, jako dominujące elementy garderoby, w mojej ocenie nie będą najlepszym wyborem, kiedy mamy ochotę rozpocząć swoją przygodę z różem.

męski róż różowy garnitur dwurzędowy zara lniany brooks brothers wielki gatsby great gatsby collection
Źródła: Zara.com, BrooksBrothers.com

Zamiast mocnego uderzenia, lepiej jest postawić na akcenty, które, obudowane bardziej bazowymi elementami, nie będą aż tak bardzo rzucać się w oczy. Poniżej znajdziecie podzielone na kategorie przykłady takich właśnie produktów:

Koszule formalne

męski róż koszule formalne różowe

Lambert / BytomWólczanka / Lancerto / OlympReserved

Tak jak wspominałem kilka akapitów wcześniej, róż, jako zaakceptowany na gruncie korporacyjnej mody kolor, bardzo dobrze sprawdza się w przypadku formalnych koszul. Oprócz klasycznych gładkich, na szczególną uwagę zasługują modele wyposażone w wyraźną fakturę, jak i przyozdobione kraciastym mikrowzorem. Do noszenia z krawatem idealnie nadadzą się modele z szeroko rozstawionym kołnierzem włoskim. Naturalnym, mniej oklepanym od starego dobrego granatu krawatowym kompanem dla różowej eleganckiej koszuli będzie ten utrzymany w tonacji fioletów.

Koszule półformalne

męski róż koszule półformalne ocbd oksford

Polo Ralph Lauren / Zack Roman / Wólczanka / Lancerto / Bytom / Gant

Róż był jednym z głównych motywów oryginalnego stylu preppy – nie dziwi więc, że tak charakterystyczne dla owej konwencji koszule OCBD bardzo często występują w tym właśnie kolorze (jedną z nich wykorzystałem przy okazji wpisu o podstawach stylu casual na lato). Oprócz modeli wykonanych z bawełny oksford warto rozważyć także połączenie różu i bieli w ramach klasycznej kraty vichy, jak i typowo letnie egzemplarze wykonane z przewiewnego lnu.

Koszule nieformalne

męski róż koszule różowe nieformalne w kratę kraciaste na stójkę

KIOMI / Wólczanka / Zara / Massimo Dutti / Zara / Olymp

Gdy idzie o casualowe koszule, to oczywistym wyborem staje się mniej jednorodna krata, łącząca w sobie kilka mocniejszych kolorów. Jeśli jednak tak wyraziste połączenie jest dla nas krokiem nie do przejścia, to nadal pozostają nam standardowe fakturowane bawełny, jak i krój, zwany po angielsku band collar, a u nas potocznie określany mianem stójki.

Koszulki polo i T-shirty

męski róż różowe koszulki polo polówki t-shirty

Massimo Dutti / Gant Rugger / Petrol Industries / Tom Tailor / Produkt / H&M

Lato sprzyja zastosowaniu mocniejszych kolorów, a wyposażone w krótki rękaw t-shirty czy koszulki polo są wybitnie letnie w charakterze. W ich przypadku to prostota jest kluczem do zadowalającego efektu; radzę wystrzegać się zbyt dużej ilości kontrastowych detali, wielkich nadruków i mocno rzucających się w oczy logotypów.

Spodnie

męski róż różowe spodnie chino szorty

Topman / H&M / Esprit / H&M / Burton / Zara

W przypadku spodni i szortów rekomendowałbym postawienie na odcienie bliższe tym pastelowym. Mocne odcienie, nie tylko różowego, są w przypadku spodni bardzo rzucające się w oczy. Z tego powodu lepiej ich unikać, jeśli zależy nam na nienachalnym ulokowaniu różu w tym elemencie garderoby.

Akcesoria

męski róż różowe akcesoria

Czapka / Krawat / Szalik / Pasek Skarpety / Poszetka

Nie ma chyba lepszego sposobu na przemycanie do zestawów kolorystycznych akcentów niż zlecenie tego zadania akcesoriom. By zachować spójność z resztą zestawu, warto w jego obrębie ulokować kolorystyczne nawiązanie do innego, towarzyszącego różowi kolorowi.

Z czym łączyć?

męski róż z czym nosić jak łączyć articles of style dan trepanier
Źródło: ArticlesOfStyle.com

Jak już wspomnieliśmy sobie wcześniej łączenie różu z różem jest dość ryzykowne (wyjątkiem od tej reguły będzie koordynacja różowej koszuli z krawatem z np. różowym wzorem). Dla osiągnięcie ciekawego i prostego efektu najlepiej zestawiać go z kolorami bazowymi dla mody męskiej, jak granat, szarość, beż, biel czy oliwka. Jeśli w temacie kolorystycznej koordynacji jesteśmy już na poziomie zaawansowanym, to można pokusić się o poszukiwanie mniej standardowych połączeń z odcieniami brązu, jaśniejszych odcieni niebieskiego czy innych pastelowych barw. Zestaw z wykorzystaniem różu, jasnego błękitu, beżu i brązu opublikuję w kolejnym wpisie 🙂

Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis pomógł rozwiać wątpliwości co do tego, czy warto dać szansę różowi na gruncie swojej garderoby. Informuję, że część umieszczonych w artykule linków to linki afiliacyjne. Oznacza to, że jeśli za ich pośrednictwem wejdziecie na stronę sklepu i dokonacie tam zakupów to ja otrzymam za to niewielką prowizję. Bardzo serdecznie dziękuję Wam za poświęcony czas i uwagę, zapraszam do zapoznania się z innymi materiałami na blogu, jak również do wyrażania swoich opinii w komentarzach.

Pozdrawiam serdecznie,

Dawid / Dandy