Beżowy trencz na cztery sposoby

Nie można sobie wyobrazić chyba bardziej uniwersalnego okrycia wierzchniego na sezon wiosenny niż klasyczny trencz. Ze względu na swój niebanalny, typowo męsko pragmatyczny charakter jest on najlepszym sprzymierzeńcem zarówno dla zwolenników smart casualu, jak również tych, którzy od wszelkich przejawów formalności na co dzień stronią. Wybór trencza wyposażonego w klasyczne detale sprawi, że bez problemu będzie nam on służył przez długie lata i na pewno nie przeterminuje się w kwestii designu. Zapraszam do zapoznania się z dzisiejszym materiałem poświęconym temu własnie elementowi garderoby 🙂

Główny bohater – Wykonany z bawełnianej gabardyny trencz ze szwedzkiego demobilu 

YTCPodobne Modele:
Bytom (949zł) KIOMI (247zł)Zara (399zł) | KIOMI (339zł) | H&M (399zł) | Benetton (559zł) | Zara (599zł) | Bytom (799zł)

Mój model udało mi się zakupić około trzech lat temu w jednym z odwiedzanych przeze mnie sklepów vintage i z początku daleko mu było do wymarzonego modelu – rękawy były szerokie, pacha wszyta bardzo nisko, a sylwetka nie wykazywała jakichkolwiek objawów taliowania. Zaryzykowałem zakup bez konsultacji z krawcową i ryzyko się opłaciło, gdyż po dość ekstremalnym odchudzeniu go okazał się być wyjątkowo wdzięcznym okryciem nie tylko na wiosnę czy jesień, ale także zimą, gdy wrzucę pod niego odpowiednio ciepły sweter.

Trench w języku angielskim oznacza okop, co po raz kolejny nakierowuje nas na jego militarne pochodzenie. Jego twórcą był Thomas Burberry, przed którym postawiono zadanie odciążenia grubych wojskowych płaszczy, uprzednio wykonywanych z wełen o wysokich gramaturach. Jak to bywa w dużej ilości przypadków wojskowych klasyków, tak i trencz po zakończeniu wojennych działań przeniknął do mody codziennej, głównie ze względu na wysokie walory praktyczne i estetyczne.  Ich popularność na gruncie mody cywilnej wzmagała również duża filmowa ekspozycja (m.in. Casablanca).  Klasyczne modele utrzymane były głównie w palecie beżów, obecnie jednak produkuje się je w pełnej gamie kolorystycznej. Oprócz klasycznego koloru piaskowego, popularnymi wyborami są także granaty, szarości, militarne zielenie, czernie i brązy.

YM03

Cechy charakterystyczne ultraklasycznego trencza to:

  • bawełniana bądź  bawełniano-syntetyczna tkanina gabardynowa (grubsza od spodniowych czy koszulowech bawełen, charkteryzująca się dodatkowo ukośnym splotem włokien)
  • mundurowe naramienniki (zwane także epoletami)
  • tzw. gunpatch (dodatkowy fragment materiału umieszczony na wysokości na piersi, zabezpieczający materiał zasadniczy płaszcz przed przetarciem, będącym wynikiem opierania karabinowej kolby)
  • sztormowy, obło wykończony kołnierz, pozwalający na postawienie go “na sztorc”
  • haczyki przy kołnierzu, pozwalające zapinać go pod samą szyję
  • umiejscowiony na wysokości talii pas, wyposażony w metalowe oczka typu d-rings, do których pierwotnie przyczepiano granaty
  • skośne kieszenie, ułatwiające wkładanie do nich dłoni
  • paski przy mankietach, pozwalające na regulację ich obwodu

YM01

YM02

YM04D-ring, pozwalający na mocowanie do pasa granatów.

Oprócz krótkiego teoretycznego wprowadzenia mam dziś także dla Was cztery zróznicowane pod katem formalności propozycje, w których taki klasyczny bawełniany trencz może się odnaleźć 🙂

 1. Formalnie

YCT01

Nie ma chyba lepszego kompana dla klasycznego formalnego garnituru aniżeli beżowy trencz. Zgrywa się on z typowymi w przypadku garniturów granatami i szarościami, jak również koresponduje ze wszystkimi kolorami obuwniczych skór (w mojej ocenie nawet wtedy, jeśli uderzymy w bardziej odważny ton i zdecydujemy się na skórzaną czerń). W tym konkretnym przypadku zdecydowałem się na subtelne, ale nadal dość korporacyjne w wyrazie połączenie wzorów w postaci biało-niebieskich pasków typu candy stripe i kwiatowego wzoru krawata.

YD01

YD02

YD03

2. Półformalnie

YCT03

Tyle się mówi o niskim kontraście w przypadku kolorów, a w przypadku jasnych jest wręcz odwrotnie. W mojej ocenie taka zabawa, gdy odpowiednio dobierze się odcienie poszczególnych rzeczy, może dać naprawdę ciekawe efekty. Zastosowanie w ramach jednego zestawu beżowego trencza i jasnobeżowych chinosów może być ryzykowne, ale w tym konkretnym przypadku ryzyko się opłaciło. Całość jest spójna, głównie między innymi przez zastosowanie kolorystycznych klamer (brąz marynarki – podszewka – płaszcza – buty; beż pasków na krawacie – płaszcz – spodnie; granat kratki na koszuli – poszetka; bordowy motyw poszetki – skarpety). Dorzucenie zimnego granatu i bieli idealnie oddziela skupione w bliskim położeniu ciepłe odcienie brązu i beżu.

YD04

YD05

YD06

3. Klasycznie, ale na luzie

YCT02

Klasyczny beżowy trencz, biała koszula ocbd, pleciony pasek, ciemne jeansy i czekoladowe sztyblety – czasami tylko tyle trzeba, by stworzyć niezwykle prosty, ale jednocześnie efektowny zestaw. Takie zestawienie sprawdzi się w sytuacjach, kiedy potrzebujemy luzu, ale jednocześnie chcemy naszym strojem wyrazić szacunek dla napotykanych osób. Z tego powodu właśnie uważam, że taki zestaw jest wręcz stworzony na takie okoliczności, jak np. pierwsza randka 🙂

YD07

YD08

YD09

4. Artystycznie?

YCT04

Golfy mają w sobie coś takiego, co kulturowo wiąże je z przedstawicielami zawodów artystycznych i kreatywnych. Są też niewątpliwie praktyczne, zwłaszcza w sytuacji, kiedy nie jesteśmy przekonani do noszenia szalików, nawet podczas wietrznej pogody. Najczęściej wykonuje się je z wełen, ale ku mojemu zadowoleniu projektanci coraz częściej myślą także o osobach, które ze względu na uczulenie na wełnę nie mogą jej nosić (w moim przypadku na szczęście alergia ma charakter kontaktowy i umiejscowiła się jedynie w okolicach szyi). Przedstawiony na zdjęciach model jest stuprocentowo bawełniany i właściwościami przypomina nieco swojego granatowego wiskozowo-poliamidowego kuzyna. W połączeniu z szarymi flanelowymi spodniami, trenczem i monkami tworzy niezobowiązujący zestaw, który widziałbym jako odpowiedni na np. niedzielny spacer wiosenną porą 🙂

YD10

YD11

YD12

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, to poniższe, ze względu na poświęcenie ich m.in. tematyce trencza, także mogą Cię zainteresować:

Podstawy jesiennej garderoby (21 rzeczy, 16 zestawów)
20 męskich niezbędników na wiosnę
Dandysie Pitti Uomo #1
Sezon na myśliwego
Dobrze Skoordynowany

Autorem zdjęć jest Adam Ptak

***

#OkazjeDandyego – promocja koszul Lancerto x Mr.Vintage

1200x400_2xkoszula (1)

Z okazji zakończonych niedawno Świąt Wielkiej Nocy koszule z kolekcji Lancerto x Mr.Vintage można obecnie nabyć w cenie 499zł przy zakupie dwóch sztuk (pierwotna cena to 349zł za sztukę, czyli 698zł za dwie). Miałem okazje widzieć je na żywo i zdecydowanie są warte swojej ceny. Jeśli potrzebujecie np. klasycznych koszul OCBD i świąteczne przygotowania nie wydrenowały do zera waszych portfeli, to jest to opcja warta zainteresowania:

http://bit.ly/2KoszuleZa499

Promocja trwa do 30.04.2017 r.

Pozdrawiam serdecznie,

Dawid / Dandy