Jeden garnitur, siedem sposobów #7

dc_bespoke-1445

Czy istnieje sposób na to, by jeszcze podkręcić wyrazistość trzyczęściowego, dwurzędowego nieformalnego garnituru? Tak, wystarczy dorzucić mu w ramach jedengo zestawu kilku równie stylistycznie wygadanych kolegów 🙂

dc_bespoke-1450

dc_bespoke-1478

dc_bespoke-1483

dc_bespoke-1564

Koszula

Tak jak do niedawna w kwestii koszul byłem dość zachowawczy i uznawałem prawie wyłacznie modele dające solidną bazę pod ekspozycję pozostałych elementów garderoby, tak pod koniec lata zapragnąłem coś w tym temacie zmienić. Postanowiłem zacząć od modelu, który cieszy się dużym zainteresowaniem mężczyzn w sezonie letnim, a które to zainteresowanie było dla mniej mało zrozumiałe – granatowej koszuli wykonanej z cienkiego lnu. W połaczeniu z beżem, czy bielą prezentuje się zacnie, a intensywny odcień nadaje jej bardzo letniego charakteru. W tym konkretnym przypadku dobrym rozwiązaniem jest kołnierzyk mocowany niewielkimi guziczkami, które pozwalają utrzymać w ryzach jego dość niesforne wyłogi.

dc_bespoke-1649

dc_bespoke-1636

dc_bespoke-1668

Poszetka

Czy element garderoby można rozpatrywać w kategorii dzieła sztuki? W mojej ocenie jak najbardziej, a dobitnym przykładem zasługującego na takie miano akcesorium jest poszetka “Polska”, efekt współpracy katowickiego producenta męskich akcesoriów Poszetki.com (w którego sklepie stacjonarnym dokonywaliśmy procesu odratowywania moich balmorali) oraz Jana Kallwejta, jednego z przedstawicieli młodego pokolenia ilustratorów. Artysta, trzymając się charakterystycznej dla siebie wizualnej konwencji, naniósł na mapę polski kojarzące się z danymi lokalizacjami symbole (jak np. wrocławski ratusz, poznańskie koziołki, czy Pałac Kultury w Warszawie). Poszetka występuje w pięciu wersjach kolorystycznych, ja zdecydowałem się na najbardziej bazową opcję w postaci kombinacji granatu, bieli i borda. Z miejsca stała się jedną z moich ulubionych i najjczęściej żywanych i w pełni zgadzam się z opinią Michała, który w swoim podsumowaniu ubiegłego roku nadał jej tytuł produktu roku.

dc_bespoke-1675

dc_bespoke-1686

dc_bespoke-1605

dc_bespoke-1613

Buty

Tutaj mamy barok po całości, bo samą klasyfikację typu tych butów trudno zamknąć w dwóch słowach (single monk spectator U-tip brogued kiltie loafers). Styliści Massimo Dutti rekomendowali je nam w zestawieniu z klasycznym formalnym granatowym garniturem, biało-niebieską koszulą w pasy i niebieskim lnianym knitem w zygzakową fakturę. Na mój gust jednak bardziej niż z klasyczną czesankową wełną lubią się jeansami czy z bardziej trójwymiarowymi tkaninami spodni, a do takich na pewno należy widoczny na zdjęciach wełniano-lniano-jedwabny hopsack. Są ekstrwaganckie, są zauważalne, nie są z pewnością dla każdego. Podobne modele w swoich ofertach posiadały tak uznane obuwnicze marki jak Loake, Grenson czy Loding.

dc_bespoke-1678

dc_bespoke-1696

Foto – Rafał Ogrodowczyk / Chaos [REC]

Garnitur – Lazar semi-bespoke
Koszula – Miler
Okulary – River Island
Poszetka – Poszetka.com
Skarpety – Massimo Dutti
Buty – Massimo Dutti

Podsumowanie projektu “1na7”

befunkycollage1

Kiedy decydowałem się podjąć wyzwanie zaprezentowania mozliwości wynikających z posiadania letniego nieformalnego garnituru, nie sądziłem jak trudne będzie to zadanie. Nie chodzi tutaj o kwestie koncepcyjne (gdyż zaprojektowany przeze mnie model okazał się nad wyraz uniwersalny i noszę go bardzo często), a logistyczne. Zorganizowanie siedmiu sesji zdjęciowych w jednym miesiącu i utrzymanie ścisłego harmonogramu zakładającego publikację co 4-5 dni nieco przerosło nasze możliwości. By nie tracić na jakości, postanowiliśmy razem z moimi fotografami odejsć od tej ścisłej dyscypliny, efektem czego projekt, zamiast trwać miesiąc, trwał ponad dwa. Dodatkowy czas był konieczny, by lepiej poznać mechanikę rządzącą tego typu przedsięwzięciami. Myślę, że zdobyte w ramach tego projektu doświadczenie zaprocentuje lepszą organizacją podobnych akcji w przyszłości, jak również przyczyni się do ich lepszych efektów.

O ile w warstwie logistycznej dokonałbym pewnych korekt, o tyle w kwestii stylistyki jestem w pełni zadowolony z zaprezentowanych zestawów. Głęboko liczę na to, że ta seria stanie się inspiracją i drogowskazem dla osób, które rozważają obstalowanie nieformalnego garnituru i które chcą uczynić go jak najbardziej uniwersalnym. Stworzone w jego ramach sesje potwierdzają, że skierowanie sie ku prostocie i powstrzymanie nadmiernie ekstrawaganckich zapędów są kluczem do osiągnięcia dobrego rezultatu 🙂

Na koniec mam dla was prośbę o zaglosowanie na ten z zestawów, który najbardziej przypadł Wam do gustu:

Jeśli przed dokonaniem wyboru chcielibyście zapoznać się bliżej z resztą propozycji to znajdziecie je pod poniższymi linkami:

Jeden garnitur na siedem sposobów – #1 (kamizelka + spodnie)
Jeden garnitur na siedem sposobów – #2 (marynarka)
Jeden garnitur na siedem sposobów – #3 (marynarka + kamizelka)
Jeden garnitur na siedem sposobów – #4 (dwuczęściowy garnitur)
Bitwa na zestawy #2 – (spodnie)

Jeden garnitur na siedem sposobów – #6 (kamizelka)

Serdeczne dzięki za głosy i opinie wyrażone w komentarzach!

Pozdrawiam,

Dawid