Stylowa inwestycja – nieformalny garnitur

Nie raz powtarzałem, że w mojej opinii budowanie garderoby powinno bardziej przypominać maraton, niż sprint. Tylko rozsądne rozłożenie wysiłków, zarówno fizycznych, mentalnych jak i finansowych, jest gwarantem osiągnięcia pożądanego efektu (może nim być zarówno dobry wygląd jak i brak nietrafionych zakupów). Kiedy już przerobiliśmy solidne garderobowe podstawy, na których następnie mamy zamiar nabudowywać elementy charakterystyczne dla własnego stylu, nadchodzi pora, by wykonać kolejny, ważny krok. Tym krokiem będzie jeszcze większa maksymalizacja korzyści wynikających z jednokrotnego wydatku. W tym przypadku chodzi nam o konkret – nieformalny garnitur.

BeFunky Collage

Jest jedna cecha, która sprawia, że nieformalny garnitur niezaprzeczalnie stanowi świetną stylistyczną inwestycję – chodzi tu o możliwość rozkompletowywania. Kupując taki garnitur tak naprawdę otrzymujemy produkt z typu 3 w 1 – garnitur jako całość, sportową, nieformalna marynarkę jak i parę nieformalnych chinosów. Jako całość sprawdzi się on podczas uroczystości wymagających dość formalnego ubioru, a marynarka i spodnie, jako tzw. “separates”, będą dobrze zestawiać się z innymi nieformalnymi elementami garderoby.

GarnituryPodobne modele: BytomSuitsupplyZack Roman

Pierwszego z dzisiejszych pierwszoplanowych aktorów zakupiłem w Massimo Dutti podczas ubiegłorocznych letnich wyprzedaży. Pochodzi z limitowanej kolekcji New York Fifth Avenue, w której można znaleźć o wiele bardziej klasyczny design, lepsze jakościowo tkaniny i bardziej zaawansowane metody produkcji (buty szyte goodyearem czy marynarki half-canvas) w stosunku do regularnej linii. Trafiło się idealnie, jak przysłowiowej ślepej kurze ziarno, gdyż został on zwrócony tuż przed ostatnim cięciem, efektem czego udało mi się go nabyć za 35% wyjściowej ceny. Biorąc pod uwagę jakość wykonania i stylistykę jest to jeden z najbardziej udanych łupów, jakie udało mi się w swojej czteroletniej karierze upolować.

Tkanina to typowo letnia, cienka wełna z pięcioprocentową domieszką jedwabiu, który nadaje głeboko granatowej tkaninie szlachetnego, subtelnego połysku. Nie jest to wełna typu fresco – splot tkaniny jest co prawda otwarty, ale nie na tyle, żeby dać radę w największe upały. Na wiosenne tempreratury jednak nadaje się znakomicie, gdyż garnitur wykonany jest bez podszewki w części korpusowej (od środka tkanina drukowana jest w szaro-granatową pepitę, co stanowi ciekawy detal), rękawy zaś od środka wyściełane są wiskozową rękawówką. Klapy rolują się na miękko, formalności odejmują nakładane kieszenie w formie dzbanka jak i koszulowe wszycie rękawów, co oznacza, że ramiona nie mają nawet szczątkowego wypełnienia.

Garnitury-2

Garnitury-3

Garnitury-5Podobne modele – Suitsupply, Miler, Bytom

Drugi model kupiłem także około roku temu w Mango. Ze względu na brak ich stacjonarnego sklepu nie miałem mozliwości sprawdzić ich rozmiarówki i w ciemno zamówiłem rozmiar 46. Ku mojemu zdziwieniu garnitur okazał się na mnie za ciasny. Z powodu mocnego stopnia dopasowania świetnie spełnił oczekiwania Łukasza (w tym miejscu pragnę serdecznie podziękować mu za pomoc przy realizacji zdjęć jak i użyczenie częsci swojej garderoby) i ostatecznie został z nim na dłużej. I jak widać było przy okazji relacji z Gentlemen’s Walka służy mu dobrze w okresie wiosenno-letnim 🙂

Garnitury-7

Materiał to lekka mieszanka lnu i bawełny w proporcji 52/48%, co sprawia, że jest on idealną opcją na ciepłe letnie dni. Otwarty splot jak i zastosowana ćwierćpodszewka podnoszą komfort, zarówno ten noszenia jak i termiczny. W porównaniu do pierwszego modelu ten jest nieco bardziej formalny w kontekście rozwiązań konstrukcyjnych (szczątkowe wypełnienie ramion, cięte kieszenie z patkami), jednakże płócienny charakter tkaniny jednocześnie dość mocno tę formalność obniża.

Garnitury-6

Bazując na tych dwóch modelach, razem z Łukaszem stworzyliśmy dwanaście kompozycji, które pokazują możliwości wynikające z posiadania nieformalnego garnituru jako całości, jak i swobodnego rozkompletowywania jego elementów. By ułatwić zadanie wszystkim tym, którzy chcieliby odwzorować sobie przedstawione na zdjęciach propozycje, umieściłem pod każdym zdjęciem odnośniki do tych samych bądź podobnych produktów dostępnych do nabycia w sklepach online. Jako że obrazy w tym przypadku mogą wyrażać więcej niż słowa, bez zbędnego przedłużania zapraszam do zapoznania się z efektami pracy niezastąpionego w przypadku packshotowych ujęć Macieja 🙂

1. Tylko poważne propozycje

Garnitury-24KOSZULA / KRAWAT / POSZETKA / KAMIZELKA ZEGAREK / PORTFEL / BUTY

Garnitury-25

2. Casual Friday

Garnitury-26KOSZULA / KRAWAT / POSZETKA / PASEK / BUTY

Garnitury-27

3. W stylu Pitti Uomo

Garnitury-28GOLF / POSZETKA / PASEK / BUTY

Garnitury-29

4. Witaj w klubie

Garnitury-30KOSZULA / KRAWAT / POSZETKA / DŁUGOPIS / SPINKI / SPODNIE / PASEK / BUTY

Garnitury-32

5. Green in between

Garnitury-33KOSZULA / POSZETKA / OKULARY / PORTFEL / SPODNIE / BUTY

Garnitury-34

6. Mam tak po studiach w USA

Garnitury-35KOSZULA / KRAWAT / SWETER / BUTY

Garnitury-36

7. Denim dobry na wszystko

Garnitury-9KOSZULA / KRAWAT / POSZETKA / BRANSOLETKI / PASEK / BUTY

Garnitury-11

8. Prawdziwy mężczyzna różu się nie boi

Garnitury-14KOSZULA / KRAWAT / POSZETKA / ZEGAREK / PASEK / SPODNIE / BUTY

Garnitury-15

9. Fifty shades of blue

Garnitury-18KOSZULA / KRAWAT / WPINKA / POSZETKA / PASEK / ZEGAREK / BRANSOLETKA / BUTY

Garnitury-19

10. Casual weekender

Garnitury-16KURTKA / KOSZULA / PASEK / BUTY

Garnitury-17

11. Mój tata jest prawnikiem

Garnitury-21KOSZULA / AKTÓWKA / OKULARY / PASEK DO ZEGARKA / PASEK / BUTY

12. Sportowa elegancja

Garnitury-22KOSZULA / KAMIZELKA / POSZETKA / PORTFEL / JEANSY / BUTY

Garnitury-23

Foto – Maciej Gajdur (Wro Street Fashion)
Pomoc techniczna i stylizacyjna – Łukasz Włodarczyk

Mam nadzieję, że dziesiejszy artykuł przekonał Was, że warto zainwestować w nieformalny garnitur. Jak zwykle czekam na Wasze opinie wyrażone w komentarzach. Jeśli znacie kogoś, komu ten wpis mógłby się przydać, to nie krępujcie się mu go podesłać bądź udostępnić w mediach społecznościowych. Niektóre z zamieszczonych przeze mnie linków to linki afiliacyjne. Oznacza to, że jeśli wejdziecie przez nie na stronę sklepu i dokonacie tam zakupów, to ja otrzymam za to kilkuprocentową prowizję.

Dziękuję za uwagę i serdecznie pozdrawiam 🙂

Dawid

Pozostałe wpisy z serii “Kapsułkowa Garderoba”: