“Robicie warsztaty z pastowania butów?!”

Pewne rzeczy wydają nam się być na tyle oczywiste, że nie poświęcamy im wiele uwagi. A powinniśmy.

12628133_229733664029208_1228548829_n

SONY DSC

Czesław Miłosz miał kiedyś powiedzieć, że sława ogólnoświatowa nie znaczy dla niego wiele, ważne zaś jest to, by w miejscu, z którego pochodzi, mówili o nim dobrze. Już raz, dzięki zaproszeniu organizatorów konferencji MayBe Web, miałem okazję zaprezentować efekty blogowej działalności w moim mateczniku, jakim jest Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uwr. Na początku roku otrzymałem kolejną ku temu okazję, tym razem dzięki kobiecemu kolektywowi JAKOTAKO, powołanemu do życia, by wziąć udział w ogólnopolskiej olimpiadzie studentów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych “Zwolnieni z teorii”. Celem olimpiady jest rozwój praktycznych umiejętności uczestników z zakresu zarządzania projektami oraz inspiracja do aktywności społecznej. W ramach swojego projektu dziewczyny zdecydowały się podjąć zadania niezwykle ambitnego, jakim jest walka z seryjną bylejakością, “jakotakością” w wielu sferach naszego życia. Jako zadeklarowanemu butofilowi zaproponowano mi, bym przekazał w ramach warsztatu swoja praktyczną wiedzę z zakresu pielęgnacji i renowacji obuwia, która pozwoli na przedłużenie żywota nawet tym nierokującym dobrze egzemplarzom. Jako że doceniam pasjonatów, którzy dobrowolnie poświęcają swój wolny czas, wysiłek i energię do tego, by w sposób organiczny, od podstaw tworzyć coś z niczego, podjąłem rzuconą rękawicę. Tym bardziej ochoczo, gdyż w projekt wcześniej zaangażował się także Profesor Jan Miodek, który wygłosił wykład na temat frazeologizmów i polskich przysłów (do obejrzenia TUTAJ).

SONY DSC

SONY DSC

Kiedy na stronie projektu pojawiła się informacja o zapisach na warsztat, w komentarzach pojawiło się zdziwienie w kwestii jego tematu, eksplicytnie wyrażone w tytule tego wpisu. Masowa kultura konsumpcyjna, nastawiona na maksymalizację zysku i nieustanne zwiększanie produkcji i wpływów w rynku, wielu z nas nauczyła, że szybkie zużywanie się produktów, nawet tych z wyższej półki, jest czymś naturalnym i nie ma innej drogi jak tylko nieustannie podmieniać wysłużone rzeczy nowymi, które potem zostaną zastąpione kolejnymi. To co jednak jest racjonalne z perspektywy makroekonomicznej, nijak się ma do interesu jednostki, która bardzo często emocjonalnie przywiązuje się do ulubionych egzemplarzy i ich strata powodować może dotkliwy dyskomfort. Dlatego też postawiłem sobie za cel, by oprócz przekazania uczestnikom spotkania rzetelnej i popartej doświadczeniem wiedzy z zakresu pielęgnacji skórzanego obuwia, przekonać ich, że czasem warto w sposób pośredni doinwestować, by móc cieszyć się dłużej naszymi ulubionymi rzeczami.

SONY DSC

SONY DSC

W warsztacie udział wzięło 25 osób, każdy z uczestników przyniósł ze sobą swoją parę czarnych butów, które własnoręcznie renowował podczas jego trwania. Dziewczyny z JAKOTAKO zdradziły, że w formularzu zgłoszeniowym w sekcji motywacji do wzięcia udziału w spotkaniu przeważała chęć osobistego poznania mnie, co jest dla mnie niezwykle miłe i motywujące. Bardzo lubię spotkania z Czytelnikami, dlatego też jeśli mielibyście kiedyś ciekawy pomysł, w którego realizacji mógłbym Wam pomóc, to nie krępujcie się napisać do mnie maila 🙂

O ile w teorii dwugodzinny warsztat, polegający na pastowaniu butów, może wydawać się mało porywającą sprawą, o tyle w praktyce okazał się on na tyle angażujący, że niektórzy z uczestników postanowili pozostać w sali nieco dłużej niż przewidywaliśmy. Nasze zmagania w formie przeznaczonej do słuchania dokumentowała Pani Magda Skawińska, pracująca na co dzień w Studiu Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. W początkach mojego blogowania miałem przyjemność rozmawiać z Panią Magdą, czego efektem był reportaż o mnie wyemitowany na antenie Radiowej Czwórki. Ku mojemu pozytywnemu zdziwieniu, radiowa relacja z naszego warsztatu załapała się do popularnego reportażowego pasma w Radiowej Trójce, emitowanego od poniedziałku do czwartku o godzinie 18.15, a o czym nie dowiedziałbym się, gdybyście mnie o tym fakcie nie poinformowali. Wszystkim tym, którzy zechcieli poświęcić mi te kilkanaście minut, a następnie postanowili przesłać krzepiącą wiadomość, bardzo serdecznie dziękuję. Jeśli nie mieliście okazji posłuchać mnie w eterze, a chcielibyście zapoznać się z tym reportażem, to jest on już dostępny do odsłuchu na stronie Polskiego Radia pod tym linkiem: Jako tako, byle jako.

 

W efekcie całego zamieszania dwadzieścia pięć osób wyszło z Instytutu Dziennikarstwa bogatszymi o wiedzę z zakresu pielęgnacji obuwia, większości także udało się osiągnąć na przyniesionych butach zadowalający połysk. Co, biorąc pod uwagę ograniczony czas, jest świetnym wynikiem. Poniżej kilka przykładów 🙂

Zapraszam do śledzenia dalszych poczynań dziewczyn:

Oficjalna strona projektu: http://www.jakotako.com.pl/
Fanpage: https://www.facebook.com/jestesmy.jakotako/
Instagram: https://www.instagram.com/jakotakoinsta/
Relacja z warsztatu na stronie projektu: http://www.jakotako.com.pl/butynastol/

Kosmetyki do renowacji udostępnili niezawodni partnerzy z Multirenowacja.pl