Najlepsi zagraniczni blogerzy – subiektywny przegląd, cz.1

Dziś już mało kto, kto uważa się za zorientowanego w świecie Internetu, może stwierdzić, że blogowanie jest tylko dziecinną zabawą, niewartą realnego zaangażowania i poświęceń. Główną siłą blogów, odróżniającą je od tradycyjnych mediów jest dostarczanie rzetelnej wiedzy, personalny charakter przekazu jak również możiwość inspirowania do działania (która także w niektórzych przypadkach doprowadzić może do założenia własnego bloga).

Polska blogosfera męskomodowa jest Wam zapewne bardzo dobrze znana, możliwe że dzięki prześwietleniu jej przez kolegów Romana i Jana. Ale przecież poza Polską także sporo się dzieje w materii męskiej mody i grzechem byłoby czerpać inspirację tylko z krajowych źródeł. Z tego powodu postanowiłem stworzyć zestawienie najlepszych w mojej opinii zagranicznych blogerskich osobistości, których działalność śledzę z przyjemnością, które ciągle mnie inspirują i dostarczają  impulsu do dalszego rozwoju.

Kiedy myśli się o najbardziej opiniotwórczych osobistościach ze świata męskiej klasycznej mody, najczęściej paść mogą personalia osób mniej lub bardziej kojarzonych z targami Pitti Uomo. Co ciekawe mój newsfeed zdominowany jest przez twórców, którzy nad zgiełk targowego placu przedkładają często pracę w kameralnych, znanych ze swojego najbliższego otoczenia lokacjach. Mam nadzieję, że ich działalność okaże się dla Was równie inspirująca jak dla mnie 🙂

Dan Trepanier – Articles of Style (dawniej The Style Blogger)

trep

Jeśli któremukolwiek z zagranicznych blogerów miałbym zawdzięczać impuls do podjęcia własnej blogowej przygody z moda męską, to bez wątpienia podziękowania należałyby się Danowi Trepanierowi. W 2008 roku, kiedy był jeszcze studentem psychologii, wziął on udział w organizowanym przez amerykańską redakcję magazynu Esquire konkursie pod nazwą “America’s Best Dressed Real Man”, który stanowi dla “niecelebryckich” entuzjastów męskiej mody świetną szansę zaprezentowania swojego stylu. Dan wygrał go, co sprawiło, że o blogu nikomu wcześniej nieznanego, młodego Kanadyjczyka zaczęto mówić nie tylko często, ale i z uznaniem. A on sam doskonale wiedział jak wykorzystać daną mu szansę zamiany swojej pasji w pełnowymiarowy biznes. Dan podjął studia na prestiżowej Fashion Institute of Technology w Nowym Jorku, a blog przekształcił w miniportal o tematyce męskiej mody, obsługiwany przez grupę podobnych do Dana zapaleńców i w takiej formie prowadzi go po dziś dzień. W międzyczasie doszło do blogowego rebrandingu, a wraz z inauguracją nowej marki swą działalność rozpoczął także sklep internetowy oferujący możliwosć zakupu klasycznych fasonów w wersji bespoke (polecam poczytać o szczegółach tej działalności, bo jest ona dość rewolucyjna; link TUTAJ)

Oprócz świetnego wyczucia, tony zróżnicowanych stylistycznie inspiracji dostępnych na jego stronie, jak i zawsze merytorycznych artykułów, najbardziej cenię go za determinację w dążeniu do celu, jakim było zaznaczenie swojej obecności na męskomodowej mapie Ameryki. Teraz dzięki własnej marce odzieżowej ten cel staje się rzeczywistością.

Adres strony: http://articlesofstyle.com/

Jared Acquaro – A Poor Man’s Millions

jared acquaro

Patrząc na powyższe zdjęcia, powedzielibyście, że Jared mierzy ledwie 170cm? Ja też nie. Autor bloga A Poor Man’s Millions dobitnie pokazuje, jak dzięki odpowiednim proporcjom i dbałości o najdrobniejsze szczegóły można osiągać pożądany i bezsprzecznie świetny efekt. Na tle innych kolegów po blogach ten Australijczyk wyróżnia się także rock’n’rollową duszą, znajdującą odzwierciedlenie w licznych i dość widocznych tatutażach (przyjrzyjcie się szyi 🙂 ), będących spuścizną po jego muzycznej przeszłości. Jak widać w tym przypadku nie można mówić o braku charakteru 🙂

Adres strony: http://www.apoormansmillions.com/

Sarah Ann Murray – The Rake Magazine

sam

Czy menswear jest zarezerwowany jedynie dla mężczyzn? Oczywiście, że nie, tradycja podkradania męskich fasonów przez kobiety jest dość długa. A jeżeli ktoś nie lubi, tak jak to często jest określane przez przeciwników tego podejścia, przebierania kobiet za mężczyzn, to może pod wpływem zdjęć Sary Ann Murray, redaktorki naczelnej magazynu The Rake zrewiduje swój pogląd. Według mnie, w jej przypadku kluczem do estetycznego sukcesu jest to, że decydując się na męskie fasony, uzupełnia je typowo kobiecymi rozwiązaniami (jak np. widoczny na pierwszym zdjęciu zawiązany na supeł t-shirt przyozdobiony naszyjnikiem, czy wybitnie damskie buty na wyoskim obcasie. No i jest przepiękną kobietą. A jak wiadomo ładnemu, we wszystkim ładnie 🙂

Adres strony: https://www.instagram.com/sarah_ann_murray/

Jason Chang – Broke And Bespoke

brb

Jason jest nowojorskim nauczycielem, który postawił sobie za cel odkurzenie stereotypu poczciwego, niemodnie, acz elegancko, ubranego profesora i dostosowanie tej estetyki do wymogów współczesności. Bazując na sprawdzonych rozwiązaniach (których w glównej mierze szuka w sklepach vintage) tworzy kompozycje na pierwszy rzut oka proste, ale przy bliższym spojrzeniu niezwyle dopracowane w detalach. Na uwagę zasługuje także jego niezwykle rzetelne podejście do tematu blogowych współprac; każdy otrzymany produkt recenzowany jest w obszernym artykule, jasno punktującym jego wady i zalety oraz przybliżającym czytelnikom wrażenia z jego użytkowania. Jeśli jesteście spragnieni tego typu wpisów, to Broke and Bespoke jest dla Was idealnym miejscem.

Adres strony: http://brokeandbespoke.tumblr.com/

Yuho Rehakka – The Nordic Fit 

nf

Skandynawia wydała na świat kilka bardzo znanych odzieżowych marek, więc i północy Europy muszą występować entuzjaści męskiego ubioru. Jednym z nich jest Yuho, autor bloga The Nordic Fit. Trzeba przyznać, że nazwa jest w tym przypadku wyjątkowo trafna, gdyż to właśnie niemalże perfekcyjne dopasowanie każdego elementu garderoby jest najmocniejszą stroną autora. W kwestii samych stylizacji można mieć zastrzeżenie, że często są one zachowawcze i w gruncie rzeczy bardzo do siebie podobne. Ale dopóki Yuho będzie dostarczał mi wzorców jak powinny leżeć dobrze dopasowane ubrania, dopóty chętnie będę zaglądał na jego bloga.

Adres strony: http://thenordicfit.com/