Naturalne inspiracje – jesień

W ostatnim czasie moja skrzynka mailowa zaczęła wypełniać się pytaniami dotyczącymi zasad kolorystycznego doboru poszczególnych elementów garderoby. Niby setki fotograficznych inspiracji, dzięki podłączeniu do internetu, znajduje się na wyciągnięcie ręki, niby ów temat został już poruszony niezliczoną ilość razy, a jednak nadal wiele osób pragnie poznać moją opinię na ten temat. Jedną z najważniejszych rzeczy, jaką nauczyło mnie blogowanie, jest to, by zawsze probować “wgryzać” się w nawet najbardziej oklepane tematy na swój indywidualny sposób, bo to personalne spojrzenie autora jest wartością, która skupia wokół niego jego Czytelników. Z tego powodu przygotowałem dziś kilka moich sposobów na komponowanie jesiennych zestawów.

Jesień jest wyjątkowo lubianą porą roku wśród entuzjastów męskiej mody. Wielu z nas przecież podczas z roku na rok coraz bardziej upalnych letnich dni z utęsknieniem wyczekuje momentu, kiedy będzie można w końcu pozwolić sobie na więcej warstw. Oprócz sprzyjających “warstwowaniu” temperatur jesień prezentuje także najbardziej chyba spójną, składającą się z komplementarnych względem siebie kolorów i niezwykle uniwersalną paletę, którą najczęściej przedstawia w formie gotowych do zastosowania matryc. Dziś przedstawię Wam zdjęcia sześciu zestawów, które zostały skomponowane w oparciu o mimikrę kolorów jesiennej matki natury 🙂

1. Wielbłądzi Beż + Szarość + Ciepły Brąz

S1b

GBs02

Jedną z podstawowych, jak i najlepszych inspiracji, jakie ma do zaoferowania jesień, są klimatyczne parki, usłane kobiercami z opadłych liści. Czekoladowe brązy, ciemne pomarańcze, burgundy i złociste odcienie żółci, uzupełnione bazową szarością pozwolą skomponować spójny i wdzięczny dla oka zestaw.

Ważne jest także, by odpowiednio zestawiać nie tylko kolory, ale także ich odcienie. O ile połączenie soczystej czerwieni i jaskrawego pomarańczu byłoby mocne nawet latem, o tyle w przypadku jesieni warto zwrócić się ku mniej krzykliwym odcieniom jak camelowy beż i popularna w ubiegłym sezonie marsala.

Zdjęcia pochodzą z wpisu: Klasyk Sezonu

GBd06

2. Szarość + Brąz + Burgund (Odcienie Przytłumione, “Zgwaszowane”)

S2

szarość + brąz +bordo

Jesień nie zawsze musi być jednak tak żywa i kolorowa, jak na pierwszych zdjęciach. Mozna nawet pokusić się o stwierdzenie, że w naszej szerokości geograficznej o wiele częściej jest szarawa i dżdżysta. I to też może być inspiracją do stworzenia ciekawego zestawu, opartego na grze różnych odcieni szarości i zgaszonych brązów, wspartych zróżnicowaniem faktur i wzorów. W tym miejscu szczególonie zarekomenduję Wam ciemny grafit zwany także antracytem – dopóki nie posiada się elementu w tym kolorze, dopóty nie jest się w stanie docenić piękna jego głębi i kolorystycznych możliwości, jakie daje 🙂

Zdjęcia pochodzą z wpisu “Agent w służbie E.”

IMG_9804

3. Jasny Brąz + Musztarda + Zimny Odcień Błękitu

S3

ochra +pomarańcza +błękit

Jesienią robi się chłodniej, więc i część kolorów z naturalnej palety także ochładza swoje odcienie. Jednym z takich jesiennie odpowiednich kolorów będzie zimny odcień błękitu (np. jak w przypadku mocno dekatyzowanego denimu), odzwierciedlający kolor umiarkowanie zachmurzonego nieba. O ile w całorocznej garderobie na pewno stanowi on mocny punkt w przypadku koszul, o tyle jesienią warto zastosować go także w przypadku kurtek. Uzupełniony granatem, beżem i mocniejszym akcentem w postaci ciepłej żółci (musztardy bądź ochry) będzie prezentował się naprawdę dobrze.

Zdjęcia pochodzą z wpisu “Lepszy Model”

kurtka denimowa

4. Brąz + Beż + Kolor Owoców (Fiolet, Wiśnia, Czerwone Jabłko)

S4

brąz + beż +fiolet

Jako chłopak ze wsi i wnuk przedwojennych rolników, którzy do dziś prowadzą gospodarstwo w starym, autarkicznym stylu, jesienią mam okazję być świadkiem pięknego zjawiska w postaci kraśniejącego wielokolorowymi owocami sadu. Umocowanie barwy intensywnej wiśni, czerwonego jabłka czy głębokiego śliwkowego fioletu w brązowo-beżowej ramie pozwoli wyjść poza kolorystyczny schemat, jednocześnie nieco stonuje wyrazistość owocowej barwy.

Zdjęcia pochodzą z wpisu: “Sweater Weather”

Dawid 6-3

5. Piaskowy Beż + Denimowe Indygo + Militarna Zieleń

S5

beż + militarna zieleń + denimowe indygo

Denim, ze względu na jego standardową grubość, jest materiałem, który bardzo dobrze sprawuje się przy umiarkowanych, jesiennych temperaturach. Klasyczny, ciemny odcień indygo jest także dość uniwersalny w łączeniu z innymi elementami garderoby, z powodu czego każdy świadomy swojego stylu mężczyzna powinien mieć w swojej szafie przynajmniej jedną parę eleganckich jeansów. Uzupełnienie ich odcieniem beżu w postaci marynarki, kurtki czy płaszcza jak również akcentem w kolorze militarnej zieleni pozwoli uzyskać efekt, który upowszechnił się w męskiej modzie po II wojnie światowej, kiedy to na gruncie casualu zaadaptowano wiele elementów stylu wojskowego.

Zdjęcia pochodzą z wpisu: “Inspektor po pracy”

DSC_0039

6. Brąz + Oliwkowa Zieleń + Bordo

S6

brąz+oliwka+Bordo

Last but not least w zestawieniu jesiennie inspirowanych połączeń kolorystycznych nie może zabraknąć także propozycji z głównym aktorem w postaci oliwki, która jest przecież jednym z kolorów bazowych w męskiej modzie. Jednym z pierwszych elementów garderoby, ku którym warto się w przypadku tego koloru zwrócić będą spodnie typu chino.  Jest to jeden z klasyków amerykańskiego casualu ( za oceanem, co ciekawe, dla jego okreslania częściej używa się terminu khakis, zaproponowanego przez firmę Dockers (odnoga Levisa), pochodzącego od ziemistej palety kolorystycznej, w której utrzymane były amerykańskie mundury). Dobrze łączy się z brązami, świetnie kontrastuje z bielą bądź błękitem. W mojej propozycji zastosowałem również jasny odcień koloru bordowego, który, będąc ulokowanym w górnej, środkowej jak i dolnej partii zestawu, spina całość kolorystyczna klamrą.

Zdjęcia pochodzą z wpisu “When Brit Meets Italian”

Dawid4-16

Jeśli jesteście spragnieni większej dawki wiedzy z zakresu doboru kolorów, to zapraszam Was także do zapoznania się z archiwalnym artykułem – Kolor ma moc – o koordynacji kolorystycznej, w którym znajdziecie pięć ogólnych wzorów na tworzenie spójnych kolorystycznie zestawów. Dziękuję Adamowi Ptakowi za przygotowanie świetnych palet kolorystycznych, które, mam nadzieję, pomogą Wam zastosować te zestawienia w praktyce 🙂

Serdecznie dziekuję za uwagę i czekam na opinie w komentarzach 🙂

Dawid