Słowniczek mody męskiej – cz. 1.

Znacie kogoś, kto notorycznie myli butonierkę z brustaszą bądź poszetką? Podeślijcie mu zatem pierwszą część nowego cyklu na blogu, w którym w słownikowej formie przedstawione zostaną wszystkie specjalistyczne terminy związane z męską modą. Zaczniemy od pojęć związanych z garniturami 🙂

1. Butonierka – (z fr. boutonierre, od słowa bouton – guzik) dziurka znajdująca się w klapie marynarki, niegdyś pełniąca funkcje użytkowe (kołnierze marynarek stawiane były na sztorc i dzięki tej dziurce i przyszytemu pod klapą guzikowi można było marynarkę zapiąć pod samą szyję), obecnie zaś w większości przypadków estetyczne. Do jej ozdabiania posłużyć mogą wpinki (lapel pins) bądź kwiaty.

2. Kozerka – miejsce łączenia kołnierza marynarki oraz klapy. W zależności on rodzaju wyłogów może mieć różne kształty – w wyłogach typu notch kołnierz i klapa tworzą między sobą kąt ok. 90 stopni, kozerka frakowa charakteryzuje się ostrą, wystająca poza obręb kołnierza klapą. Nie występuje w przypadku charakterystycznego dla marynarek smokingowych kołnierza szalowego.

3. Brustasza – kieszonka piersiowa, do której wkłada się poszetkę.

krawat zara

Wyłóg typu notch lapel, butonierka z przypinką w kształcie buta oraz brustasza z poszetką.

IMG_9124

Klapa frakowa charakterystyczna dla marynarek dwurzędowych

shawl collar

Kołnierz szalowy

4. Patka – ozdobna klapka zakrywająca kieszenie.

5. Kieszenie nakładane – kieszenie naszyte na marynarkę z osobnego kawałka materiału

6. Kieszenie cięte – kieszenie wbudowane w konstrukcje marynarki, nieposiadające patek, charakterystyczne dla strojów formalnych

7. Biletówka – mniejsza kieszonka znajdująca się ponad jedną z kieszeni, w której kiedyś dżentelmeni przechowywali bilety kolejowe. Obecnie pełni funkcje dekoracyjne.

marynarka MD

Nakładane kieszenie

IMG_0406

Kieszenie z patkami (w tym biletówka)

cięte kieszenie

 Kieszenie cięte

8. Szlic – rozporek w marynarce, który pozwala na swobodne siadanie w garniturze. Marynarki dzieli się na: bezszlicowe (ventless), z jednym szlicem (single vented) i z dwoma szlicami (side vented)

szlice

9. Zapięcie na 2,5 guzika – Takie zaprasowanie klap w marynarce trzyguzikowej, w którym górny guzik schowany jest pod wyłogiem, lewa klapa posiada widoczna dziurkę na jego wysokości, a całość zapina się na środkowy guzik. Rozwiązanie charakterystyczne dla krawiectwa włoskiego.

2,5 guzika

10 Zaszewki – Zakładki w ubraniu, dopasowujące je do figury, utworzone przez połączenie ze sobą dwóch części materiału. Są częstym elementem marynarek oraz koszul typu slim-fit. Zaszewki zewnętrzne w spodniach stosowane najczęściej w przypadku bardziej swobodnych krojów.

zaszewki

Spodnie o luźniejszym kroju z dwiema zaszewkami.

flat front

Spodnie bez zaszewek (flat-front)

Znacie jeszcze jakieś garniturowe terminy, które warto by umieść w tym wpisie? Jeśli tak, to nie bójcie się nimi podzielić w komentarzach 🙂