Kapsułowa garderoba – jak stworzyć idealną męską szafę?

Wyobraź sobie sytuację, w której wstajesz rano, podchodzisz do szafy, z zamkniętymi oczami wybierasz poszczególne elementy garderoby, a i tak osiągasz świetny wizualnie efekt. By móc się w takiej sytuacji znaleźć wystarczy zrobić jedną rzecz – odpowiednio zbudować swoją szafę, wykorzystując do tego koncepcję Kapsułowej Garderoby.

Jeśli jesteś stałym obserwatorem naszych poczynań, to wiesz, że zwolennikami przemyślanego podejścia do budowania swojego stylu jesteśmy od dawna. Zorientowaliśmy się jednak, że nigdy nie zdarzyło nam się zagłębić w temat od strony technicznej, pokazując tę ideę w szerszym kontekście. W dzisiejszym wpisie zatem rozłożymy sobie kapsułową garderobę na czynniki pierwsze – powiemy o zaletach i wadach takiego podejścia, wyróżnimy kwestie, o których nie wolno w jej przypadku zapomnieć, a także damy konkretne wskazówki jak za jej budowanie się zabrać.

Kapsułowa garderoba. Męski minimalizm – film

Czym jest kapsułowa garderoba?

Jeden z zestawów z naszej książki, składający się z zielonego swetra z warkoczowym splotem, białego t-shirtu, granatowych chinosów i białych sneakersów

Ideę kapsułowej garderoby można by streścić w jednym prostym zdaniu:

Minimum wysiłku – maksimum efektu

Taka szafa opiera się na zasadzie, w myśl której z jak najmniejszej ilości uniwersalnych rzeczy powinno się uzyskać możliwie jak największą ilość ciekawych zestawów. W takim układzie poszczególne elementy zachowują się jak klocki LEGO – niezależnie od rozmiaru i koloru zawsze będą idealnie pasować do pozostałych rzeczy w Twojej szafie.

Dlaczego kapsułowa garderoba jest coraz bardziej popularnym trendem?

Takie niezwykle pragmatyczne podejście zdobywa coraz więcej zwolenników. Dość powiedzieć, że treści publikowane przez nas w tej kategorii pomogły już ponad 300 000 osób. Dostrzegamy kilka powodów, dla których kapsułowa garderoba z roku na rok staje się coraz bardziej dominującym trendem:

  • dążenie do minimalizmu – coraz więcej osób dąży do redukcji ilości rzeczy, którymi posługuje się na co dzień. Ubiór jest jedną z dziedzin, w której niezwykle łatwo jest ograniczyć swój stan posiadania;
  • odejście od zakupomanii – jest pokłosiem minimalizmu, ale może mieć także inne podstawy.  Jak np. to, że coraz więcej klientów jest świadomych, że podążanie za trendami i kupowanie nowych ciuchów co sezon jest niedobre nie tylko dla portfela, ale i dla planety;
  • docenienie jakości i kunsztu rzemiosła – wiele osób, znudzonych bylejakością sieciowych ofert, zwraca się ku tradycyjnemu rzemiosłu. Wtedy, w zamian za wyższą cenę, otrzymują one jakość, zarówno materiału jak i wykonania, której próżno szukać w seryjnej produkcji. Wyższa cena zazwyczaj przekłada się na mniejszą ilość posiadanych rzeczy, choć nie zawsze jest to regułą.

Kapsułowa garderoba jest także modelem budowania stylu, który idealnie trafia w męski gust i sposób podejścia do mody większości mężczyzn. Największą bolączką wspominaną w rozmowach z osobami, które chciałyby zacząć swoją przygodę ze stylem, jest konieczność dokonywania zakupów i nieznajomość prostych, ale efektownych zestawień. Zbudowanie szafy w sposób kapsułowy eliminuje obie te niedogodności.

Kapsułowa garderoba – dla kogo to dobre rozwiązanie, a dla kogo nie?

Powinieneś zwrócić się ku kapsułowej garderobie, jeśli:

  • nie chcesz mieć dużo ubrań, bo wolisz mieć jedynie te właściwie (w myśl zasady jakość > ilość);
  • nie lubisz poświęcać zbyt dużo czasu i wysiłku na codziennie ubieranie się;
  • potrzebujesz uniwersalnych sprawdzonych rozwiązań, które łatwo można ze sobą łączyć, otrzymując świetny efekt;
  • cenisz sobie rozwiązania, które są trendoodporne, przez co będzie można je traktować jako stylową inwestycję na lata;
  • robiąc zakupy, lubisz skupiać się na konkretach.

Kapsułowa garderoba nie jest dla Ciebie, jeśli:

  • lubisz podążać za trendami i bawić się nowinkami, które co sezon serwują nam projektanci znanych marek;
  • moda jest dla Ciebie zabawą polegającą na odkrywaniu coraz to nowych zestawień kolorów, faktur i tkanin;
  • szybko nudzisz się noszeniem w kółko tych samych ubrań;
  • masz problem ze znalezieniem idealnie leżących rzeczy i boisz się, że, zawężając swoją garderobę, szybko je “znosisz”.

Od czego zacząć budowanie kapsułowej garderoby?

1. Wyposaż się w odpowiednią wiedzę

Styl to inwestycja. A żeby zainwestować mądrze, trzeba wiedzieć w co warto. Ważna jest świadomość i zrozumienie kilku podstawowych kwestii.

Jakich ubrań będę potrzebować – bardziej eleganckich czy luźnych? Czy moja praca determinuje jak powinienem wyglądać, czy mogę pozwolić sobie na pełną dowolność? Jakich ubrań mogę się pozbyć, bo i tak nie będę miał okazji by je założyć? Na co pozwala mi pogoda i klimat, w którym funkcjonuję?

Jako że kapsułowa garderoba z natury jest ograniczona do niedużej ilości rzeczy, warto zapoznać się z technicznymi kwestiami dotyczącymi ubrań. Jak kupować jakościowe rzeczy? Jakich materiałów szukać, a jakich unikać? Jak odpowiednio zabezpieczać ubrania czy buty?

Przyswojenie tej wiedzy pomoże w skomponowaniu garderoby, a później w utrzymaniu jej w odpowiednim stanie.

kapsułowa garderoba dandycore

Z myślą o osobach, którym zależy na znacznym przyspieszeniu tego procesu stworzyliśmy książkę “Męska szafa – instrukcja obsługi”, która szybko i konkretnie pozwoli przyswoić sobie najważniejsze kwestie. Kupując nasza publikację, otrzymujesz:

  • 60 przedmiotów przydatnych w codziennej szafie;
  • 100 gotowych ubiorów na każdą okazję i porę roku
  • 100 stron przydatnej wiedzy o ubraniach i wizerunku;
  • Wiele łatwych do przyswojenia ciekawostek i porad;
  • Bazę linków do produktów obecnych w książce, które możesz od razu kupić;

Najlepsze jest to, że nie musisz nam wierzyć na słowo. Po zapisaniu się do newslettera poprzez formularz poniżej, otrzymasz darmowy fragment, dzięki któremu będziesz w stanie sam przekonać się o wartości tego, co przygotowaliśmy dla Ciebie w ramach książki

2. Określ styl, w jakim stylu chcesz zbudować swoją garderobę

Mówisz: moda męska – myślisz: elegancja? Błąd! To tylko jedna z dostępnych opcji, a pozostałych jest całkiem sporo.

Jeśli lubisz męskość i powagę, jaką zapewnia klasyczny, dobrze dopasowany garnitur, to najlepszym wyborem będzie dla Ciebie styl elegancki.

Gdy wspomniany garnitur wydaje Ci się zbyt sztywny, lepiej będzie, jeśli zwrócisz się ku tzw. smart casualowi, którego podstawowymi elementami są m.in. sportowe marynarki, dziergane krawaty czy bawełniane spodnie chino.

Klasyczne ciemne dżinsy, wysokie buty i prosty T-shirt to z kolei must-have dla preferujących styl nieformalny (casual), który ma różne oblicza. Wystarczy choćby wspomnieć o stylu militarnym, workwear czy streetwear.

3. Wybieraj te rozwiązania, które współgrają z twoim stylem życia…

To styl jest dla Ciebie, a nie Ty dla stylu. Z tego powodu wszystkie stylistyczne decyzje, których dokonujesz, powinny znajdować uzasadnienie w stylu twojego życia.

Jeśli jesteś bardzo aktywny (np. trenujesz różne sporty), to oczywiście możesz wciskać się codziennie w trzyczęściowy garnitur, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że szybko go znienawidzisz. W takim układzie o wiele lepiej jest zarezerwować go na ważne okazje, a na co dzień wybrać luźniejsze opcje, które zapewnia styl i wygodę. Obie rzeczy są w męskiej modzie niezwykle ważne. I obie odpowiednie rozwiązania są w stanie zapewnić.

4. … ale przede wszystkim z twoimi indywidualnymi preferencjami

Wpis: Homo (a)viator

To, co jest uniwersalne dla większości mężczyzn, nie musi być uniwersalne dla ciebie. Świetnym przykładem jest Karol, członek naszego zespołu i wielki fan militariów. Dla Karola każdy wojskowy element garderoby jest szalenie wdzięczny. Z tego powodu jego kapsułowa garderoba jest wybitnie militarnie inspirowana i zawiera oryginalne wojskowe elementy (jak np. jump boots). Dla większości osób gatunkowa waga tych elementów byłaby za ciężką, dla Karola nie stanowi to problemu, gdyż nosi je z pełnym przekonaniem.

Klucz – dobre rozpoznanie swoich preferencji i nałożenie osobistego filtra na przyswajaną wiedzę.

 5. Zrób sobie przegląd szafy i pozbądź się z niej “trupów”

Spokojnie, sytuacja nie jest aż tak dramatyczna jak u Szekspira! Chodzi o rzeczy, które już dawno, ze względu na stopień eksploatacji, powinny zostać odesłane na wieczny odpoczynek, ale nadal pozostają w użyciu. Bierze się to z tego, że mężczyźni chorobliwie wręcz przywiązują się do ubrań, przez co trudno jest im się rozstać z ulubionymi wysłużonymi butami czy przetartymi dżinsami, które jeszcze „nadają się” do noszenia. Jeśli jednak chcesz wznieść się na wyższy poziom wtajemniczenia i naprawdę kochasz te rzeczy, to pozwól im odejść. Ich czas dobiegł końca i nie są w stanie spełniać swojej funkcji, jaką jest kreowanie Twojego świadomego wizerunku.

Na co zwracać uwagę, wybierając elementy kapsułowej garderoby?

  • neutralność kolorów – jeśli zależy Ci na tym, by poszczególne elementy garderoby bezproblemowo się między sobą łączyły, to warto, byś poruszał się w ramach bazowej palety kolorów. W modzie męskiej kolorami podstawowymi są: biel, niebieski i jego odcienie, brąz, oliwka, beż i szarość. Więcej o doborze kolorystycznym przeczytasz w tym artykule;
  • ponadczasowość fasonów – klasyczne fasony są dobre, bo są dobre i klasyczne. Mimo że co sezon projektanci szukają sposobów na ekstrawaganckie kombinowanie, nadal w ofertach sporo jest modeli o stosunkowo prostym kroju. Im mniej udziwnień, tym więcej możliwości zastosowania w ramach wielu zestawów;
  • jakość materiałów i wykonania – kiedy redukujesz ilość, możesz pozwolić sobie na zainwestowanie w lepszą jakość. Ale! Żeby zainwestować odpowiednio, trzeba wiedzieć, w co warto. Z tego powodu jeszcze raz zachęcamy do poszerzania swojego zakresu wiedzy i ćwiczenia gustu;
  • dostosowanie rozwiązań do typu sylwetki – niektóre uniwersalne rozwiązania mogą nie nie współgrać dobrze z naszą sylwetką. Ważne jest, by mieć na uwadze nie tylko ogólna przydataność, ale także to jak w danej rzeczy wyglądamy.

Co nie wchodzi w skład całorocznej kapsułowej garderoby?

  • bielizna i rzeczy “podomne” (np. piżamy, szlafroki, rzeczy znoszone, w których nie za bardzo chcielibyśmy pokazywać się światu;
  • ubrania i akcesoria używane do uprawiania sportów;
  • rzeczy typowo sezonowe, nienadające się do całorocznego noszenia (np. typowo letnie, cienkie, lniane koszule, albo ciężkie tweedowe marynarki, które można nosić bez dyskomfortu jedynie zimą)
  • ubrania / zestawy zakładane rzadko, na specjalne okazje (wizytowy garnitur / smoking, etc.)

Kapsułowa garderoba – inspiracje z naszego archiwum

Jak się ubrać na uczelnię?

Podstawy stylu militarnego

Niezbędniki jesiennej garderoby

Podstawy stylu casual

Męska garderoba minimalna – podsumowanie

Zbudowanie indywidualnej, funkcjonalnej szafy to zadanie niełatwe, ale efekt wart jest wysiłku. Zachęcamy Cię do gromadzenia wiedzy i doświadczenia, które są niezbędne, by nie tracić czasu i pieniędzy. Jeśli zależy Ci na szybkim efekcie, to serdecznie jeszcze raz polecamy naszą książkę “Męska szafa – instrukcja obsługi”, w której zawarliśmy osiem lat naszych doświadczeń w prowadzeniu strony, jak i indywidualnej pracy z klientami w ramach dandycore.consulting. Jeśli masz w opisywanym temacie jakieś przemyślenia albo rady, które mogłyby być przydatne dla innych Czytelników, to nie krępuj się, by napisać o nich w komentarzu.

Zachęcamy także do bycia z nami w kontakcie poprzez nasze social media:

Youtube – jeśli lubisz formę “gadaną”
Facebook –  znajdziesz tam informacje o najnowszych materiałach
Instagram – codzienna dawka zdjęciowych inspiracji, a także kulisy pracy naszego zespołu
Grupa na FB – stylowe miejsce do odbywania nie mniej stylowych dyskusji

Pozdrawiamy
Dawid, Adam, Karol i Piotr
Członkowie zespołu Dandycore